Orchideje už zase kvetou ve skleníku Fata Morgana aneb tentokrát za poklady vietnamské džungle

09.03.2023 18:24

 

 

Orchideje

3. 3. – 19. 3. 2023

Skleník Fata Morgana

Pražská Botanická zahrada v Troji

 

 

„Orchideje jsou nepochybně jednou z nejatraktivnějších sbírek naší botanické zahrady. Pyšníme se rozsáhlou kolekcí, která čítá na 2300 druhů, z nichž mnohé se představují právě během oblíbených výstav. Letošní sezónu botanické zahrady jsme zasvětili Asii, a tak ani výstava orchidejí nebude výjimkou a návštěvníkům představíme skutečné poklady Vietnamu. Odtud pochází řada rostlin v našich sbírkách. Milovníci orchidejí si také některou z krásek mohou zakoupit a odnést domů.“

Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy

 

 

„Pýchou sbírky orchidejí naší zahrady jsou některé kriticky ohrožené druhy rodu Paphiopedilum, které úspěšně množíme v laboratoři, například P. kolopakingii. Unikátní je sbírka miniaturních rostlin z příbuzenstva orchidejí Pleurothallis, na kterých probíhá vědecký výzkum. Z jednotlivých kousků je to například můj oblíbenec Paraphalaenopsis labukensis, který má pro své až dva metry dlouhé listy anglickou přezdívku Rat-tailed Phalaenopsis (krysí ocas). Nejstarší orchidejí v naší péči je již osmdesátiletý trs Coelogyne tomentosa. Zajímavé jsou i některé druhy rodu Bulbophyllum, které nám hned u vstupu do skleníků ‚vůní‘ oznamují, že rozkvetly – opylují je totiž mouchy, jež kladou vajíčka do hnijícího masa. Sbírku orchidejí jsme značně rozšířili po našich botanických expedicích právě do Vietnamu, uskutečněných v letech 2011–2013.“

Romana Rybková, kurátorka Botanické zahrady hl. m. Prahy

 

 

V Praze kvetou poklady Vietnamu

 

Svět orchidejí je mnohem pestřejší, než si většina z nás dokáže představit.

 

 

·         Po celém světě najdeme na 28 000 druhů těchto rostlin, z nichž nejvíce se jich nachází v tropických oblastech. Jenom ve Vietnamu najdeme 170 rodů ve více než 1200 druzích.

·         Ve Vietnamu lze nalézt řadu orchidejí, které v deštných lesích rostou v zemi nebo na mechem obrostlých skalkách a balvanech.

·         Mezi nimi i řada vzácností z rodů Paphiopedilum, Bulbophyllum nebo Eria.

·         Nechybějí tu ani liánovité orchideje, z nichž nejznámější je vanilka, které se tu vyskytuje hned několik druhů.

 

 

 

·         Na výstavě se návštěvníci seznámí s rodem Dendrobium, uvidí například D. nobile, které má tradiční využití v čínské medicíně, nebo drobnou horskou miniaturu D. harveyanum.

·         Lákadlem budou jistě nejkrásnější druhy vietnamské džungle, jako je střevíčníkovec Paphiopedilum delenatii nebo kouzelné miniaturky jako oranžově kvetoucí Dendrobium unicum nebo Phalaenopsis lobbii.

·         Ve skleníku Fata Morgana lze obdivovat i další poklady vietnamské flóry.

·         Celá expozice se během akce promění v malý Vietnam, výzdoba připravená ve spolupráci s floristkou Klárou Franc Vavříkovou a studenty České zahradnické akademie Mělník přiblíží atmosféru svátku Tết Nguyên Đán (vietnamský Nový rok).

 

 

Poklady ze sbírek botanické zahrady

 

·         První orchideje se ve sbírkách botanické zahrady objevily již v roce 1995.

·         Jednalo se o rostliny z kolekce někdejšího ředitele botanické zahrady Jiřího Haagera.

·         V roce 2004 byl otevřen tropický skleník Fata Morgana, a tak se některé z nich mohly postupně představit i návštěvníkům.

 

 

·         V současné době čítá sbírka orchidejí botanické zahrady na 2300 druhů, řada z nich jsou skutečně vzácné a ohrožené rostliny, a proto je návštěvníci mohou zhlédnout jenom výjimečně, například během výstav orchidejí, které botanická zahrada pořádá již od roku 2006.

 

 

Návštěvníci s prázdnou odejít nemusejí

 

Pro návštěvníky, kteří podlehnou kouzlu orchidejí, je opět připraven prodej v zásobním skleníku, který zajišťuje společnost Pokojovky.cz.

 

 

 

·         K dispozici bude široký sortiment kultivarů i původních druhů orchidejí dovezených přímo z Holandska.

·         Zkušení prodejci poradí vhodné rostliny začátečníkům i pokročilejším pěstitelům.

 

 

Text s využitím tiskové zprávy připravila: Marie Kubíčková, DiS.

Foto: Marie Kubíčková, DiS. a Wenca Nikoníček 

 

Více ze zahájení výstavy :

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/ve-skleniku-fata-morgana-v-troji-rozkvetly-orchideje-aneb-kdo-zavaha-neuvidi-poklady-vietnamske-dzungle/

 

  

Orchideje

3. 3. – 19. 3. 2023

Skleník Fata Morgana

Pražská Botanická zahrada v Troji

Otevřeno denně, kromě pondělí od 9.00 do 19.00

Cena vstupného od 1. března 2023

Dospělí 180 Kč, děti od 3 do 15 let a studenti 120 Kč, senioři nad 60 let 95 Kč.

Rodinná vstupenka 540 Kč.

Zájemci mohou zakoupit i roční vstupenky (permanentky):

Na 10 vstupů nebo bez omezení počtu vstupů (neomezenou).

Vstupenky on-line (e-vstupenky):

dospělí 150 Kč, děti od 3 do 15 let 100 Kč, senioři 75 Kč, rodinné vstupné 450 Kč. Jednorázová vstupenka po opuštění areálu botanické zahrady pozbývá platnost!

Skleník Fata Morgana je otevřený každý den kromě pondělí.

Doprovodný prodej rostlin zajišťuje firma Pokojovky.cz

Dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram a YouTube).

https://www.botanicka.cz/

 

 

Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy

 

20. 1. – 26. 3.  Fotografická výstava Jak krmit ptáky?

Panelová fotografická výstava na téma ptáků a ptačích krmítek je plná užitečných informací. Seznámíte se na ní s nejnovějšími poznatky o celoročním přikrmování ptáků v našich zahradách. Krmit jen v zimě?Co když přijde mírná zima?Krmit celoročně?Čím krmit?Na všechny tyto otázky u nás naleznete odpovědi. Dotkneme se i témat napajedel, doporučíme vám, které dřeviny je dobré na zahradě pěstovat, aby zde ptáci i v zimě nalezli potravu, a podíváme se také na ptačí druhy zimující v Asii. Výstava bude k vidění v prostorách venkovní expozice Ornamentální zahrady.

 

 

9. 2. – 6. 4.  Přednáškový cyklus

I v letošním roce nás čeká oblíbený cyklus přednášek napříč botanickými tématy. Odborníci nejen z botanické zahrady si připravili pestrý obsah, který zaujme vášnivé botaniky i zvídavé laiky. Celý cyklus se ponese v asijském duchu. Přednášek je možné se zúčastnit jak osobně přímo v botanické zahradě, tak i on-line. Konají se každý čtvrtek vždy od 17.30.

9. 3. – Orchideje jihozápadní Asie (Jan Ponert)

16. 3. – Ekofarmy kolem světa (Slávek Král)

23. 3. – Ájurvéda a léčivé rostliny (Daniela Pařízková, Jarmila Skružná)

 

 

7. 4. – 21. 5. Motýli, kouzlo proměny

Oblíbená výstava motýlů se v letošním roce zaměří na metamorfózu. Objevte tajuplné kouzlo proměny, kdy se housenka přemění v krásného dospělého motýla. Do Prahy postupně doputuje okolo 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou a z nich se ve skleníku Fata Morgana vylíhnou krasavci několika desítek druhů.

 

 

Více z předchozích ročníků:

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/orchideje-aneb-kruh-jako-symbol-nekonecna-kolobehu-zivota-stesti-a-nadeje-pratelstvi-a-vernosti/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/orchideje-napric-svetadily-aneb-s-kralovnami-kvetin-se-zapotime/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/orchideje-budou-opet-v-botanicke-zahrade-aneb-od-3-3-zacina-jaro-alespon-ve-skleniku-fata-morgana-urcite/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/orchideje-miniatury-a-giganti-ekvadoru-aneb-jak-rozkvetala-rise-inku/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/orchideje-amerikou-krizem-krazem-aneb-v-rytmu-brazilskeho-karnevalu/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/orchideje-aneb-kdyz-orchideje-nam-barevne-priblizuji-svet-ci-kvetinova-aranzma-v-asijskem-stylu/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/miniatury-a-giganti-ekvadoru-aneb-pestra-podivana-az-zrak-prechazi-ci-kdyz-lednacek-priletel/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/orchideje-sesti-svetadilu-aneb-moznost-uniku-vypjate-dobe-do-raje-kvetin-aneb-nejnavstevovanejsi-vystava-botanicke-zahrady-praha/