Miniatury a giganti Ekvádoru aneb pestrá podívaná, až zrak přechází či když ledňáček (?) přiletěl…

06.03.2020 11:33

Botanická zahrada hl. m. Prahy - Troja

Skleník Fata Morgana, zásobní skleník

6. - 22. 3. 2020

 

Letošní program, který trojská botanická zahrada pro své návštěvníky připravila, byl zahájen již tradičně, a to v pořadí už počtrnácté, výstavou exotických orchidejí Miniatury a giganti Ekvádoru. Slunce při venkovním zahájení svítilo, jako by se na jaro již těšilo... Expozice v tropickém skleníku Fata Morgana představila různorodé prostředí i rostliny jihoamerického Ekvádoru, země to nacházející se na rovníku. Stejně extrémní, jako je místní krajina od hladiny moře po trvale zasněžené vrcholy And, jsou mezi zdejšími orchidejemi druhy jak miniaturní, tak gigantické.

 

.„Orchideje patří k nejatraktivnějším sbírkám trojské botanické zahrady. Není proto divu, že se každoroční výstava těší velkému zájmu veřejnosti, kdy do skleníku Fata Morgana v průběhu března zavítá více než 23 tisíc návštěvníků. Věřím, že i letos má tato akce opět co nabídnout, ať už jde o odborné informace zaměřené na neuvěřitelnou různorodost těchto rostlin, nebo o kreativní floristické pojetí,“  řekl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čestné patronky výstavy herečky Klára Issová, Lenka Termerová a Nela Boudová.

Výstavu zahájily slovy, že se jim výstava líbí, a že jsou rády, že na ni byly pozvány.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výstava ve skleníku Fata Morgana představuje nejen přírodní skvosty, ale přibližuje i přírodu, život a kulturu jihoamerického Ekvádoru. Tato země je spolu se sousední Kolumbií druhově nejbohatším místem planety, a to nejen na orchideje. Obrovská různorodost krajiny a poloha přímo na rovníku dala vzniknout celé škále nesmírně rozmanitých druhů, od miniaturních až po gigantické.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na výstavě můžeme obdivovat křehké miniaturky i mohutné druhy, u nichž bychom stěží odhadli, že se jedná o orchidej. Dozvíme se, které druhy patří k nejmenším, ať růstem, či velikostí květů, a naopak o kterých se dá hovořit jako o gigantech. Kreativní ztvárnění výstavy opět převzala jedna z nejlepších českých floristek Klára Franc Vavříková.

 

Téma výstavy se prolíná i originálními květinovými aranžmá z dílny floristky Kláry Franc Vavříkové. „Inspirací pro základní motiv byla nedávná výprava kurátorů botanické zahrady do Ekvádoru. Jejich barvité líčení všeho, co viděli a zažili, dalo jasný impuls k promítnutí ekvádorského venkova do připravovaných aranžmá. Vedle ekvádorského motivu se nabídl ještě kontrast velikánů a mrňousů z říše orchidejí. Je až neuvěřitelné, co všechno orchideje umějí a čím vším jsou,“  uvedla Klára Franc Vavříková, která výstavu orchidejí ve skleníku Fata Morgana připravuje již podruhé za sebou.

 

Sbírka zahrnuje jak veřejnosti již dobře známé rody, jako jsou Cattleya, Cymbidium, Dendrobium nebo Oncidium, tak i ty, o kterých vědí spíše jen odborníci. Velkou část sbírky tvoří speciální kolekce miniaturních orchidejí ze sekce Pleurothallidinae, která slouží k vědeckým účelům. Zástupcem této skupiny je například droboučká orchidej Lepanthescalodictyon, rostoucí v horských mlžných lesích And v Kolumbii a Ekvádoru. První, co na rostlině upoutá, jsou krásně síťované listy veliké zhruba jeden až dva centimetry. Květy jsou velice drobné a jejich krása vynikne

až pod lupou. Tento druh v přírodě vyhledává mechem obrostlé kmeny a větve stromů, na kterých roste jako epifyt. Takto drobná rostlina by na zemi nemohla konkurovat jiným, bujně rostoucím druhům. Na větvích stromů je ale dost místa i pro miniaturní orchideje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výstava je provázena exotickými dopravními značkami a barevnými paravány,

ozdobenými korálky z Preciosy

a

také textem s otázkami a odpověďmi typu: 

 

  • Které jsou nejznámější orchideje Ameriky?
  • Může být květenství orchideje delší než hroznýš?
  • Co znamená Aa?
  • Které orchideji se říká ´vousatý střevíčník´?
  • Umí se orchidej tvářit nenápadně?
  • Proč mají mini rostliny maxi květy?
  • Kam až v horách sahá říše orchidejí?
  • Jak vypadá orchidej ´na cibulce´?
  • Jak těžké je najít orchidej?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Víkendový program nejen pro orchidejové nadšence

Po celou dobu trvání výstavy se návštěvníci mohou těšit na víkendový doprovodný program. Každou sobotu a neděli vždy od 9 hodin proběhne komentovaná prohlídka skleníku Fata Morgana s průvodcem. Zájemci se jí mohou zúčastnit bez předchozí rezervace, prohlídka je v ceně vstupného do skleníku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zázemí administrativní budovy

Během víkendu 7. a 8. 3. 2020 bude po oba dny od 14 hodin předvádět tvorbu floristických aranžmá s orchidejemi Petra Křížová. O druhém víkendu (14. a 15. 3. 2020) budeme mít  možnost zhlédnout ukázky práce s korálky od firmy Preciosa, která je partnerem letošního ročníku výstavy. „Po celý víkend bude připravena malá výstava šperků a květinových koulí z korálků, které vyrábí česká firma Preciosa. Ta je vyváží do celého světa včetně Ekvádoru. Málokdo ví, že většina afrických, asijských a indiánských ozdob je vytvořena z korálků pocházejících ze skláren v severních Čechách,“  uvedla Romana Rybková, kurátorka sbírky orchidejí Botanické zahrady hl. m. Prahy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak se množí rostliny v laboratoři? Na to odpoví Alena Nekolová ve své přednášce o meristémovém množení. Poslechnout si ji můžeme v sobotu i v neděli 21. a 22. 3. 2020 vždy od 14 hodin. V sobotu 7. a 14. 3. 2020 od 9 do 17 hodin bude pro zájemce k dispozici i odborník z firmy Forestina, který poradí, jak správně přesazovat a hnojit orchideje a další pokojové rostliny.

 

Sbírka orchidejí v trojské botanické zahradě

Orchideje patří do čeledi vstavačovité a jsou jednou ze dvou nejpočetnějších čeledí cévnatých rostlin. Přesný počet druhů orchidejí na celém světě není známý. Odhady se pohybují okolo 27 000 v necelých 900 rodech, což znamená, že zhruba každý desátý druh vyšších rostlin na zemi je orchidej. Každoročně jsou však popisované nové. „Sbírka orchidejí byla v trojské botanické zahradě založena v roce 1995. V současnosti čítá už přes 2300 druhů a zhruba dvojnásobný počet rostlin. Orchideje zahrada získává částečně nákupem od specializovaných firem, výměnou s jinými botanickými zahradami nebo na základě povolení z přírody,“  uvedla Romana Rybková, kurátorka tropických rostlin Botanické zahrady hl. m. Praha.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

K dispozici je připraven prodej orchidejí a doprovodný program.

 

Partnerem výstavy orchidejí 2020 je společnost Forestina, s. r. o.,

český výrobce zahradních hnojiv, substrátů a dalších produktů nejen pro zahrádkáře.

Dalším partnerem je firma Preciosa, pro kterou je Ekvádor

odběratelem skleněných korálků a šperků.
Doprovodný prodej rostlin zajišťuje firma Pokojovky.cz.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

171 00 Praha 7 - Troja

Trojská 800/196

Máme otevřeno: út - ne: 9.00 - 19.00  hodin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hodnocení: 89 %

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková, www.botanicka.zc

 

www.botanicka.cz

Změna programu vyhrazena

 

 

 

Více zde: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/orchideje-aneb-kruh-jako-symbol-nekonecna-kolobehu-zivota-stesti-a-nadeje-pratelstvi-a-vernosti/


Více zde: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/orchideje-napric-svetadily-aneb-s-kralovnami-kvetin-se-zapotime/


Více zde: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/orchideje-amerikou-krizem-krazem-aneb-v-rytmu-brazilskeho-karnevalu/


Více zde: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/orchideje-aneb-kdyz-orchideje-nam-barevne-priblizuji-svet-ci-kvetinova-aranzma-v-asijskem-stylu/