Orchideje budou opět v Botanické zahradě aneb od 3. 3. začíná jaro! (alespoň ve skleníku Fata Morgana určitě)

02.02.2023 18:35

 

 

Orchideje

Od 3. března 2023

Skleník Fara Morgana

Botanická zahrada hl. m. Praha

 

 

Už za měsíc začne v botanické zahradě v Troji oblíbená výstava orchidejí!

Tentokrát představí rostlinné poklady Vietnamu!!

 

 

„Orchideje patří k nejatraktivnějším sbírkámnaší botanické zahrady a každoroční výstava se těší velkému zájmu veřejnosti. Letošní sezónu botanické zahrady jsme zasvětili Asii, a tak ani výstava orchidejí nebude výjimkou a návštěvníkům představíme skutečné poklady Vietnamu. Odtud pochází řada rostlin v našich sbírkách. Milovníci orchidejí si také některou z krásek mohou zakoupit a odnést domů.“

Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady

hl. m. Prahy

 

 

Vietnam země orchidejí  

 

Botanická zahrada hl. m. Prahy opět připravuje oblíbenou výstavu orchidejí.

Začne 3. března a zaměří se na rostlinné bohatství Vietnamu. Vietnam, je totiž - z pohledu orchidejí - skutečnou pokladnicí světa.

Dosud zde bylo nalezeno přes 170 rodů těchto rostlin ve více než 1200 druzích.

Nejširší zastoupení na výstavě budou mít orchideje z rodu Dendrobium,za zmínku stojí například D. nobile, které má tradiční využití v čínské medicíně, nebo drobná horská miniatura D. harveyanum.

Nebudou ale chybět ani skutečné perly vietnamské džungle, jako je střevíčníkovec Paphiopedilumdelenatii, velkokvěté druhy rodu Cymbidium a Coelogyne, ani kouzelné miniaturky jako oranžově kvetoucí Dendrobiumunicum nebo Phalaenopsislobbii…

 

 

Vzdělávací a zájmový program jako doplněk

 

Sběratelé a fanoušci orchidejí se rovněž mohou zúčastnit odborné přednášky Orchideje jihozápadní Asie, která se uskuteční 9. března.

Součástí přehlídky je opět prodej orchidejí a dalších rostlin.

 

 

Orchideje a Botganická zahrada v Troji = tradice a zkušenost

 

Pěstování orchidejí se Botanická zahrada hl. m. Prahy věnuje již od roku 1995. Výstavy orchidejí se tu konají od roku 2006.

Kolekce orchidejí zde nyní čítá přibližně na 2300 druhů a mnohé z nich se návštěvníkům představují právě během oblíbených výstav

 

 

Letos na téma - Poklady Vietnamu

 

Svět orchidejí je mnohem pestřejší, než si většina z nás dokáže představit. Po celém světě najdeme na 28 000 druhů těchto rostlin, z nichž nejvíce se jich nachází v tropických oblastech. A nejsou to jen orchideje, které rostou na stromech. Ve Vietnamu lze nalézt řadu orchidejí, které koření v zemi nebo na mechem obrostlých skalkách a balvanech. Mezi nimi i řada vzácností z rodů Paphiopedilum, Bulbophyllum nebo Eria. Nechybějí ani liánovité orchideje, z nichž nejznámější je vanilka, které se tu vyskytuje několik druhů. Na výstavě se návštěvníci seznámí s rodem Dendrobium, uvidí například D.nobile, které má tradiční využití v čínské medicíně, nebo drobnou horskou miniaturu D. harveyanum. Lákadlem budou jistě skutečné perly vietnamské džungle, jako je střevíčníkovec Paphiopedilum delenatii nebo kouzelné miniaturky jako oranžově kvetoucí Dendrobiumunicum nebo Phalaenopsislobbii.

Ve skleníku Fata Morgana lze obdivovat i další poklady vietnamské flóry.

Celá expozice se během akce promění v malý Vietnam, výzdoba připravená ve spolupráci s floristkou Klárou Franc Vavříkovou a studenty České zahradnické akademie Mělník přiblíží atmosféru svátku Tết Nguyên Đán (vietnamský Nový rok).

Pro návštěvníky, kteří podlehnou kouzlu orchidejí, je opět připraven prodej v zásobním skleníku, který zajišťuje společnost www.Pokojovky.cz .

 

 

Poklady ze sbírek botanické zahrady

 

·         První orchideje se ve sbírkách botanické zahrady objevily již v roce 1995. Jednalo se o rostliny z kolekce někdejšího ředitele botanické zahrady Jiřího Haagera.

·         V roce 2004 byl otevřen tropický skleník Fata Morgana, a tak se některé z nich mohly postupně představit i návštěvníkům.

·         V současné době čítá sbírka orchidejí botanické zahrady na 2300 druhů, řada z nich jsou skutečně vzácné a ohrožené rostliny, a proto je návštěvníci mohou zhlédnout jenom výjimečně, například během výstav orchidejí, které botanická zahrada pořádá již od roku 2006.

 

 

„Pýchou sbírky orchidejí naší zahrady jsou některé kriticky ohrožené druhy rodu Paphiopedilum, které úspěšně množíme v laboratoři, například P. kolopakingii. Unikátní je sbírka miniaturních rostlin z příbuzenstva orchidejí Pleurothallis, na kterých probíhá vědecký výzkum. Z jednotlivých kousků je to například můj oblíbenec Paraphalaenopsislabukensis, který má pro své až dva metry dlouhé listy anglickou přezdívku Rat-tailedPhalaenopsis (krysí ocas). Nejstarší orchidejí v naší péči je již osmdesátiletý trs Coelogynetomentosa. Zajímavé jsou i některé druhy rodu Bulbophyllum, které nám hned u vstupu do skleníků ‘vůní‘ oznamují, že rozkvetly – opylují je totiž mouchy, jež kladou vajíčka do hnijícího masa. Sbírku orchidejí jsme značně rozšířili po našich botanických expedicích právě do Vietnamu, uskutečněných v letech 2011–2013.“

Romana Rybková, kurátorka Botanické zahrady hl. m. Prahy

 

 

Asijský rok

 

S Botanickou zahradou hl. m. Prahy se letos návštěvníci vypraví na cestu do daleké Asie a seznámí se s její bohatou flórou.

Asijské stopy lze nalézt v celém areálu botanické zahrady.

Tropická flóra tohoto kontinentu je velmi silně zastoupena ve skleníku Fata Morgana.

Čínské květeně je zasvěcen skleník Emei Shan v Horní zahradě, ve venkovních expozicích také mohou zájemci navštívit Lesy Asie, relaxovat na Pivoňkové louce, projít se bambusovým porostem nebo zklidnit mysl v zenové Japonské zahradě.

Asijské země byly rovněž častým cílem botanických výprav odborníků z trojské zahrady. Několikrát navštívili Čínu, Vietnam, Turecko, jejich cesty vedly i do Japonska, na Borneo a Filipíny, do Kyrgyzstánu a poslední navštívenou asijskou zemí byla na podzim roku 2022 Jižní Korea.

Botanická zahrada připravuje na celou sezónu tematický program, Asií budou inspirované odborné přednášky, ale i oblíbené výstavy a další akce.

Partnerem výstavy orchidejí 2022 je společnost Forestina, s. r. o., český výrobce zahradních hnojiv, substrátů a dalších produktů nejen pro zahrádkáře.

 

 

Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy

 

I pro letošní rok plánuje trojská botanická zahrada řadu pravidelných akcí a výstav:

 

6. 1. – 25. 3.

Džungle, která nespí

V zimních měsících si botanická zahrada připravila jedinečné večerní komentované procházky setmělými prostory skleníku Fata Morgana, nazvané Džungle, která nespí. Noční návštěva expozice poskytuje zcela jiný zážitek než návštěva ve dne. Některé druhy rostlin rozkvétají právě za tmy a omamně voní, skleníkem se nese koncertování tropických žabek. Je nutné si předem rezervovat místo vyplněním jednoduchého formuláře na webu botanické zahrady. Na prohlídku setmělou džunglí se zájemci mohou vydat až do 25. března.

 

20. 1. – 26. 3.

Fotografická výstava Jak krmit ptáky?

Panelová fotografická výstava na téma ptáků a ptačích krmítek je plná užitečných informací. Seznámíte se na ní s nejnovějšími poznatky o celoročním přikrmování ptáků v našich zahradách. Krmit jen v zimě? Co když přijde mírná zima?Krmit celoročně?Čím krmit?Na všechny tyto otázky u nás naleznete odpovědi. Dotkneme se i témat napajedel, doporučíme vám, které dřeviny je dobré na zahradě pěstovat, aby zde ptáci i v zimě nalezli potravu, a podíváme se také na ptačí druhy zimující v Asii. Výstava bude k vidění v prostorách venkovní expozice Ornamentální zahrady.

 

9. 2. – 6. 4.

Přednáškový cyklus

I v letošním roce nás čeká oblíbený cyklus přednášek napříč botanickými tématy. Odborníci nejen z botanické zahrady si připravili pestrý obsah, který zaujme vášnivé botaniky i zvídavé laiky. Celý cyklus se ponese v asijském duchu. Přednášek je možné se zúčastnit jak osobně přímo v botanické zahradě, tak i on-line. Konají se každý čtvrtek vždy od 17.30.

9. 2. – Za stepní květenou Kyrgyzstánu (Petr Hanzelka)

16. 2. – Létají naši ptáci do Asie? (Jaroslav Škopek)

23. 2. – Podzim v Koreji (Iveta Bulánková, Pavel Sekerka, Tomáš Jelínek)

 

3. 3. – 19. 3.

Orchideje, poklady vietnamské džungle

Výstava orchidejí v Botanické zahradě Praha každoročně přináší nejen potěšení z pestrobarevné krásy květů, ale také nejrůznější zajímavosti ze světa těchto rostlin. Tentokrát vás zavede do Vietnamu. Ten je totiž skutečnou rostlinnou pokladnicí světa. Výstava je prodejní.

 

Text z podkladů Botanické zahrady Praha: Marie Kubíčková, DiS.a Richard Koníček

Ilustrační foto z předchozích výstav Orchidejí: Marie Kubíčková, DiS.

 

 

Orchideje

Od 3. března 2023

Skleník Fara Morgana

Botanická zahrada hl. m. Praha   

 

Podrobné informace o akcích Botanické zahrady Praha najdete na https://www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci .

 

Změna programu vyhrazena.

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram, YouTube).

Novinky a další informace najdete také na www.botanicka.cz