Sculpture Line 2023 aneb podeváté ožije Praha a dalších 23 městech u nás i v šesti zemích za hranicemi výstavou soch pod širým nebem

19.08.2023 16:42

 

 

Sculpture Line 2023

16. 6. 2023 – 31. 12. 2023

Praha a 23 dalších měst

u nás i v zahraničí

 

Sochařský projekt SCULPTURE LINE je nejrozsáhlejší akcí v České republice,

podporující symbiózu sochařství a veřejného prostoru.

Sculpture Line je dlouhodobý umělecký projekt,

který rozšiřuje kulturní a umělecký potenciál dané lokality instalací soch.

Do veřejného prostoru vnáší emoce, dává mu novou tvář a ukazuje nové souvislosti.

 

Tradiční sochařský projekt Sculpture Line letos opět pronikne i za hranice České republiky. Zahájen byl vernisáží děl Kurta Gebauera na pražském Karlově.

Zájemce, poučené diváky i náhodné kolemjdoucí,

čekají překvapivá a objevná setkání se současným sochařstvím.

Projekt už dávno není jen sezónní záležitost.

Už je celoroční aktivitou, neboť řada soch a sousoší se stává součástí místa

po celou řadu měsíců, často i let.

Stává se, že socha už zůstává na místě už natrvalo.

 

O letošním 9. ročníku Sculpture Line

 Z tiskových materiálů připravených k 9. ročníku Sculpture Line, vybíráme to nejpodstatnější.

 

·         Stávající již celoroční aktivita Sculpture Line není jedinou proměnou projektu. Projekt prohlubuje svoji spolupráci se zahraničím, a to jak s jednotlivými umělci, tak s institucemi.

·         Letos jsme se zaměřili na Německo, jehož tvůrci, jako je např. Johannes Pfeiffer, se sice v rámci festivalu představují pravidelně a dlouhodobě, ale nyní jde o výjimečné vystavení jejich speciální kolekce a vyvrcholení jejich účasti v rámci projektu v České republice.

·         Pod názvem Verbindung – Spojení, je součástí Sculpture Line rozsáhlé představení velkoformátových prací Václava Fialy, kterou organizuje Kunstverein Hochfranken Selb v regionu Horních Frank, ve spolkové zemi Bavorsko a u nás v Karlovarském kraji. Západočeský sochař Václav Fiala je jedním z pilířů aktivit festivalu Sculpture Line, jeho velkorysé a tvarově pevné sochy patří k tomu nejzajímavějšímu v českém umění současnosti.

·         Spolupráce se zahraničím představuje pro nás také nové výzvy a možnosti. Jednou z nich je čtyřstranný či čtyřstátní projekt pro mladé talenty RE-USE PROJECT s programem Role výtvarné – sochařské tvorby v kontextu udržitelného chování, kterého se formou přípravy projektů a speciálního workshopu Hackathon zúčastnili umělci, kurátoři, architekti, designéři či sociální a enviromentální vědci z Islandu, Itálie, Slovenska a České republiky.

·         Po zhodnocení všech projektů mezinárodní odbornou porotou se ty nejlepší objeví ve veřejném prostoru na třech exteriérových místech, a to na Islandu v Kópavoguru, v italských Benátkách a také v severovýchodních Čechách v Ústí nad Orlicí.

·         V neposlední řadě se také zaměřujeme na, svého druhu retrospektivní, venkovní výstavu legendy českého sochařství Kurta Gebauera. Tento dlouholetý pedagog na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové je také již řadu let integrální součástí festivalu, jsme tedy rádi, že díky výstavě na Bastionu na pražském Karlově ho můžeme představit v širším kontextu. Výstava jeho prací se klene od Gebauerových proslulých Trpaslíků až po nejnovější projekty.

·         Pokračuje i spolupráce s dalšími renomovanými sochaři, jaké představují Michal Gabriel či Lukáš Rittstein.

·         Devátý ročník Sculpure Line nabízí setkání s uměním v řadě českých měst. Kromě Prahy také v Ostravě, Olomouci, Zlíně, Broumově, Mikulově, Berouně, Aši, Davli, Pardubicích, Hradci Králové, Plzni, Vratislavicích nad Nisou, Ústí nad Orlicí nebo Dolních Břežanech

·         Jak vyplývá z letošních aktivit, organizátoři se zaměřili na několik velkých projektů, které umožňují hlubší spolupráci s jednotlivými umělci, ať se jedná o výběr prací či jejich umístění v daných lokalitách.

·         Rozšířili také svoji pozornost vůči nejmladší generaci, které nejen chtějí umožnit a usnadnit vstup do uměleckého provozu, ale kterou rovněž povzbuzují v aktivním tvoření.

·         Produkce velkých soch, objektů i sousoší není snadnou ani levnou záležitostí, a tak úzká spolupráce zejména s mladými umělci a umělkyněmi představuje záruku, že veřejná prostranství neosiří ani v budoucnosti.

·         Základní prioritou projektu je všestranně pomáhat tvůrcům klasických soch a objektů, které nás obklopují v Čechách i v zahraničí.

  

O sochařském projekt SCULPTURE LINE vůbec

 

Základní ideou sochařského projektu SCULPTURE LINE je přiblížit současné umění všem bez rozdílu a napomoci socializovat veřejný prostor. Projekt se nesoustředí jen na centra měst a frekventovaná místa, naopak instalace mimo hlavní tepny umožňují vytvořit nové optické dominanty a oživit i méně známá místa. Umělecká díla napřímo komunikují s kolemjdoucími, zanechávají v nich estetickou i sociální stopu a přímo tak posouvají kvalitu života obyvatel měst i jejich návštěvníků. Projekt Sculpture Line je součástí aktivit instituce ArtLines, která se zaměřuje se na výtvarné umění.

 

První ročník projektu proběhl v Praze v roce 2015 a iniciovali jej sami umělci, kteří cítili přirozenou potřebu svá díla vytrhnout z víceméně sterilního prostředí galerie a nabídnout je širokému publiku ve snadno dostupné formě. Vznikla tedy Linka „S“, městská umělecká trasa, která návštěvníka proveze svými stanicemi v podobě jednotlivých instalací. V uplynulých ročnících zaujala v Praze například socha Čtenář v křesle u Staroměstského náměstí od Jaroslava Róny, pozornost vzbudili také Průzkumníci od Michala Gabriela, obří Chobotnice vznášející se na hladině Vltavy od Viktora Paluše nebo instalace významného současného britského sochaře, držitele Turnerovy ceny, Tonyho Cragga na Náměstí Republiky.

 

(Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/akce/sculpture-line-opet-a-znovu-a-pokazde-jinak)

 

Trocha čísel a jmen 9. ročníku Sculpture Line

 

·         Už podeváté je tedy možné v Praze a dalších 23 městech v celkem šesti zemích navštívit výstavu soch pod širým nebem.

·         I letos samozřejmě s řadou nových soch jako například sochy od Kurta Gebauera na Karlově, od Alexandry Koláčkové na Chodově, od Iva Mrázková v Černé Labuti či Viktora Paluše v Dolních Břežanech.

·         Ročník 2023 představuje 77 instalací od 41 umělců ve 24 městech v šesti státech. Nejvíce zastoupená je Česká republika, kde nejvíce (32) instalací najdeme v Praze. Další jsou rozesety od Aše, přes Beroun, Davli, Dolní Břežany, Hradec Králové, Mikulov, Olomouc, Ostravu, Pardubice, Plzeň, Pomezí nad Ohří, Skalné, Ústí nad Orlicí, Vratislavice nad Nisou až po Zlín.

·         V Německu najdeme instalace v dalších třech městech, další jsou v Lucembursku, Itálii, na Slovensku a na Islandu.

 

Text z tiskových materiálů připravil: Richard Koníček

 

Sculpture Line 2023

16. 6. 2023 – 31. 12. 2023

Praha a 23 dalších měst

u nás i v zahraničí

 

Art Prague Sculpture 2023

v 10 patrech domu Radost

náměstí Winstona Churchilla 180/2, Praha 3

do 31. 8. 2023

 

Více k sochařskému projektu Sculptur Line:

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/mezinarodni-socharsky-festival-sculpture-line-praha-jorg-plickat-vzpominka-na-touhu-aneb-kompozice-casti-kruhu-a-trojuhelniku-jez-se-vzajemne-nedotykaji/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/a1-rocnik-socharskeho-festivalu-sculpture-line-aneb-kdyz-plavkyne-mara-od-evy-roucky-moc-plavat-ani-nemohla/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/a1-rocnik-socharskeho-festivalu-sculpture-line-aneb-kdyz-socha-flejsara-v-botanicke-zahrade-ke-spocinuta-zlakala/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/mezinarodni-socharsky-festival-sculpture-line-praha-stefan-milkov-8-dynamicon-aneb-co-lze-ocekavat-od-animalnich-ale-pritom-silnych-stroju/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/sculpture-line-prague-2015-16-autoru-16-mist-vice-nez-20-isntalaci-veronika-psotkova-velke-pradlo-aneb-kdyz-na-sochy-nechame-pusobit-svetlo/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/michal-gabriel-hraci-na-bastionu-11-aneb-kdyz-orechove-skorapky-do-sochy-vlozime/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/mezinarodni-socharsky-festival-sculpture-line-praha-tomas-medek-capsule-kapsule-aneb-co-spatrime-nahlizime-li-pod-povrch-skrz-site-do-nitra/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/art-prague-sculpture-2022-aneb-sestupna-vystava-na-deseti-podestach-naseho-prvniho-prazskeho-mrakodrapu-domu-radost/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/ztracena-forma-lost-forma-aneb-socharstvi-vs-tradice-sculpture-vs-tradition/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/umeni-ve-meste-2016-aneb-mesta-mnoha-modernich-soch/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/prastanek-aneb-kdyz-skala-duty-dub-pred-zkazou-zachranuje/