Motýli, zaostřeno na detail aneb k jaru neodmyslitelně patří výstava motýlů ve skleníku Fata Morgana

13.04.2022 11:13

 

 

 

Motýli, zaostřeno na detail

8. 4. – 22. 5. 2022

Botanická zahrada Praha

skleník Fata Morgana

 

 

„Výstava motýlů patří každoročně mezi nejúspěšnější akce a láká dospělé, ale zejména děti. Letošní 19. ročník se zaměřuje na detaily motýlího těla, návštěvníci se tak mohou dozvědět spoustu zajímavostí. Výstava potrvá šest týdnů a rozhodně je na co se těšit. Ve skleníku Fata Morgana bude k vidění nádherná přehlídka barev a velikostí. Na akci každoročně přijde několik desítek tisíc návštěvníků, nejvytíženější jsou tradičně víkendy.“

Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy

 

 

Během letošní výstavy budeme obdivovat, tak jako každý rok, krásu motýlích křídel, půvabný let i tajuplnou přeměnu kukly v dospělého motýla.

Neméně zajímavé jsou kupříkladu detaily ve stavbě motýlího těla, na které se speciálně letošní výstava zaměřuje.

Výstava poodhalí také taje stavby motýlích křídel, ukáže, jak vypadají oči, nohy či tykadla u housenek a dospělých motýlů.

Samostatná pozornost je věnována i motýlím sosákům, jejich zajímavé struktuře tedy tomu, jak vypadají ústa housenek.

Přesvědčíme se, že krásná nejsou zdaleka jen křídla motýlů, ale i další části jejich těl že skrývají půvabné struktury.

 

 

 

Obří anatomický model nočního motýla

 

Každý z uplynulých 18 ti ročníků výstav Motýlů v Botanická zahradě Praha, se nesl ve znamení nějakého ústředního tématu. A každý ročník návštěvníka obohatil o poznání něčeho, o čem zpravidla neměl ani tušení. Ten letošní ročník je tedy zaměřen na detail. Ale asi divácky nejobdivovanějším exponátem, není překvapivě některý z volně poletujících motýlů, ale unikátní anatomický, pro výstavu sochařem MgA. Miroslavem Jakubčíkem speciálně vytvořený detailně propracovaný model nočního motýla Attacus atlas, jenž naopak patří mezi ty úplně největší motýly na světě.

 

 

Na co se můžeme těšit?

 

Botanická zahrada v Troji už mnoho let spolupracuje s motýlí farmou ve Stratfordu nad Avonou. Odtud proto opět k nám do Skleníku Fata Morgana postupně dorazí téměř 5 500 kukel několika desítek druhů. Ve „sbírce“ živých motýlů tak nebudou chybět tropičtí krasavci Morpho peleides a Morpho achilles s blankytně modrými křídly, stejně jako průsvitné babočky Methona confusa, nebo motýlí cestovatelé – monarchové stěhovaví, či pestrobarevní otakárci a ba ani velcí soví motýli rodu Caligo nebo jedovatá Atrophaneura semperi či dallší jedovatí motýli z rodu Heliconius.

 

 

 

V motýlí „porodnici“ se už klubou do skleníku další motýlí zakuklenci 

 

 

Každá výstava má mít své patrony, mají je i motýli

  

„Výstava motýlů patří mezi akce, které se v botanické zahradě těší velkému zájmu. Každoročně ji navštíví desítky tisíc zájemců, a nejedná se pouze o Pražany. Výstava je velmi oblíbená mezi dětmi a mladými lidmi a zahrada tím také naplňuje své důležité poslání, a to je vzdělávání, což je pro Magistrát hl. m. Prahy jako zřizovatele velmi důležité. Osobně mě těší, že se tyto atraktivní akce opět konají v jarním období. Kromě krásné výstavy ve skleníku Fata Morgana si tak návštěvníci mohou užít i rozkvetlé záhony venkovního areálu,“

Petr Hlubuček, náměstek primátora hl. m. Prahy

 

Tisková mluvčí Botanické zahrady Praha, Mgr. Michaela Bičíková moderující zahájení, nám představila patronky letošní výstavy Motýlů. Patronkami se stala čtveřice úspěšných dam – herečka Klára Melíšková, zpěvačka Aneta Langerová, modelka Pavlína Němcová a snowboardistka Eva Samková.

Však také ředitel Botanické zahrady Praha, Bohumil Černý, neopomenul na jejich adresu složit poklonu:

„Velmi si vážíme toho, že patronaci nad naší výjimečnou výstavou přijaly čtyři výjimečné dámy – Klára Melíšková, Aneta Langerová, Eva Samková a Pavlína Němcová“

 

 

Motýlí reality show

 

V reální přírodě, zejména té naší, je příležitost sledovat proces líhnutí motýlů z kukel v přímém přenosu jako nějakou reality show téměř vyloučena. Moderní technika ale umožňuje zájemcům prostřednictvím kanálu YouTube botanické zahrady v systému on-line takový zázrak přírody sledovat průběžně.

 

 

 

 

Dejme slovo kurátorce výstavy Evě Smržové

 

„Nikdy nevíme předem, jaké kukly k nám z Velké Británie doputují, takže i pro nás to bývá

překvapení. Letos mě osobně velmi potěšily kukly droboučkého motýla Aeriaeurimedia. Ten je blízce příbuzný s průsvitnou babočkou Methonaconfusa, pochází ze Střední Ameriky a letos bude nejmenším exemplářem naší výstavy. Na rozdíl od většiny běžných návštěvníků, kteří obdivují velké a pestré motýly – například Morpho nebo Caligo, mám totiž ráda právě drobnější druhy, mezi něž se řadí i rod Heliconius. I u nich lze ale nalézt pestrou paletu barev a vzorů na křídlech. Z větších motýlů osobně asi nejvíce obdivuji motýly rodu Charaxes, kteří pocházejí z tropů a subtropů Starého světa a patří k nejrychlejším letcům. I s těmi se návštěvníci naší výstavy setkají. Na výstavě se v letošním roce představí i noční motýl – martináč Attacus atlas. S rozpětím křídel až 25 cm a jejich plochou až 400 cm2patří mezi největší motýly na světě. Samičky bývají větší než samečci. Stadium housenky trvá až 60 dní, kukla se vyvíjí 3 týdny, někdy i déle a dospělý martináč žije pouhých 5 dní. Nad tropickým jezírkem je rovněž umístěn unikátní anatomický model tohoto motýla, který pro botanickou zahradu zhotovil sochař Mgr. A. Miroslav Jakubčík. Model martináče vznikl kombinací polyuretanových (jádro těla), laminátových (křídla) a speciálních modelovacích epoxidových hmot (povrch těla). Tykadla byla vytvořena 3D tiskem a poté byly jednotlivé díly sesazeny pomocí vnitřní kovové konstrukce. Povrch byl následně dekorován laky.“

 

 

 

Věnujme pozornost edukačním panelům

 

Na tradičním místě, v krčku spojujícím či naopak oddělujícím dvě expozice s rozdílnou teplotou a vlhkostí. Zde se tradičně návštěvníkům nabízejí úžasně zajímavé edukační panely. Tentokrát se z nich návštěvník může dozvědět mnoho zajímavého o stavbě motýlího těla. Zjistí, čím je dána barevnost motýlích křídel a že jsou křídla opatřena speciálními váčky s feromony, kterými lákají opačné pohlaví, jak vypadají složené motýlí oči, k čemu jsou dobrá tykadla a že chuťové buňky mají motýli na chodidlech. Kromě dospělých jedinců je pozornost ale věnována také housenkám a vůbec vývoji motýla. Texty doplňují nádherné mikroskopické fotografie.

 

 

 

Spolupráce skelníku Fata Morgana s Galerií hl. m. Prahy

 

Novinkou letošní výstavy je „dodavatel“ výzdoby foyeru skleníku Fata Morgana. Je jím Galerie hl. m. Prahy. Výzdoby foyer tvoří výtvarné aranže a díla, která vznikla v GHMP, v rámci pravidelných a oblíbených workshopů GHMP pořádaných právě GHMP. Foyer se tak stává vlastně jakousi výstavou ve výstavě, výstavou těch nejzajímavějších prací z workshopů GHMP.   

 

 

Nechte se obletovat – doslova

 

V prostorách skleníku lze po zaplacení vstupného pobývat v podstatě tak dlouho jak dlouho tam člověk pobývat chce. K dispozici je zbrusu nová restaurace Botanica, možnost relaxačního posezení v rámci nového vstupního areálu.

Na dychtivé „lovce“ motýlů čeká i několik bonusů.

Prvním je tzv. Motýlí kvíz, kde si návštěvník může otestovat znalosti ze světa motýlů ještě před samotnou návštěvou výstavy. A když snad bude tápat, nemusí smutnit. Veškeré informace si lze přečíst na panelech přímo na výstavě nebo si zakoupit kreslenou skládačku nazvanou Motýli a najít si v ní odpovědi na své zvídavé dotazy.

Podobně vzdělávací poslání mají i další materiály spojené s výstavou motýlů. Jsou to především sběratelské edice populárně naučných a bohatě ilustrovaných listů. O motýlech jsou troje - Spustit kvíz, Motýli domů, Botanická v malíku – část Motýli a samozřejmě také Motýlí zápisníček.

 

 

 

Text s využitím tiskových materiálů připravili: Marie Kubíčková, DiS. a Richard Koníček

Foto: Marie Kubíčková, DiS.

 

 

Motýli, zaostřeno na detail

8. 4. – 22. 5. 2022

Botanická zahrada Praha

skleník Fata Morgana

Otevírací doba skleníku:

Pondělí: zavřeno (vyjma pondělí 18. 4., kdy je skleník mimořádně také otevřen).

Út - Ne, svátky: 9.00 - 19.00

Přístup ke skleníku:

Od zastávek autobusu č. 112 ("Botanická zahrada Praha" nebo "Zoologická zahrada")

Parkování: parkoviště Botanické zahrady (z ulice K Pazderkám nebo parkoviště u Zoo

Vzhledem k velkému zájmu, je nejvhodnější návštěvní doba v odpoledních hodinách a pracovní dny. O víkendu – následkem velkého zájmu -  hrozí, kvůli omezené kapacitě skleníku i několika hodinové fronty.

Dopolední hodiny během pracovního týdne jsou hodně využívány návštěvami školních kolektivů a jiných organizovaných skupin s rezervovaným termínem.

www.botanicka.cz

 

 

Další Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy plánované na zbytek roku 2022:

 

14. 4. – 29. 9. - Kurátorská provázení

27. – 9. 5. - Muškátová burza

29. 5. – 2. 10. - Hudební procházky

9. – 19. 6. - Výstava bonsají a japonské dny

14. 7. – 21. 8. - Kypr – fotografická výstava

12. 8. - Klára má svátek

18. 8. - Den Rulandského modrého

17. – 18. 9. - Vinobraní

14. – 30. 10. - Dýně – výstava dýňových aranžmá

22. – 23. 10. Dýňové hrátky

31. 10. - Halloween

11. 11. - Svatomartinský přípitek

4. 11. – 16. 12. - Džungle, která nespí

 

 

Více:

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/exoticti-motyli-ve-skleniku-fata-morgana-aneb-kdyz-aneta-langerova-obdivovala-krasu-motylich-kridel/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/motyli-jedovata-krasa-aneb-motyli-jsou-tak-mirumilovni-ze-cloveka-nepovazuji-za-predatora-tak-si-te-vyjimky-vazme/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/motyli-cestovatele-exoticti-motyli-po-sedmnacte-ve-skleniku-fata-morgana-aneb-tematem-je-migrace-motylu-jako-jejich-pravidelne-presuny/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/motyli-a-rostliny-aneb-kdyz-sva-kridla-cudne-zavirame-aneb-nesahejte-na-nase-kridla-jsou-nase/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/motyli-jedovata-krasa-aneb-konecne-muzeme-vyrazit-na-motyly-aneb-zahajeni-jak-ma-byt/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/tropicti-motyli-letaji-v-troji-aneb-jiz-zacal-15-rocnik-vystavy-motylu-ve-prazskem-skleniku-fata-morgana/