Motýlí cestovatelé: exotičtí motýli po sedmnácté ve skleníku Fata Morgana aneb tématem je migrace motýlů jako jejich pravidelné přesuny…

12.04.2019 13:04

Botanická zahrada hl. m. Praha -  Troja/Fata Morgana

9. 4. - 26. 5. 2019

 

 

 

Na zahájení v pořadí už 17. ročníku jedné z nejkrásnějších výstav, výstavy tropických motýlů, kterou připravila trojská botanická zahrada, přišli její kmotři: celebrity jako herečky Alice Bendová, Dana Batulková a Yvetta Blanarovičová, operní zpěvačka Andrea Kalivodová a zpěvák Václav Noid Bárta.

 

 

 

 

 

Tentokrát se ve skleníku Fata Morgana kromě mnoha exotických druhů seznámíme  zejména s motýly - cestovateli. Tématem letošní výstavy je totiž migrace, tedy pravidelné přesuny často i na velké vzdálenosti. Kam míří a proč? Vydejme se s nimi na cestu a poznejme svět z motýlí perspektivy.  Navíc můžeme  ve skleníku Fata Morgana být účastni  i magického okamžiku líhnutí motýlů z kukel.

 

Exotičtí motýli zdobí skleník Fata Morgana

pravidelně každé jaro

už od jeho otevření veřejnosti v roce 2004.

„Tato výstava patří bezesporu k nejoblíbenějším akcím,

které botanická zahrada pro své návštěvníky pořádá.

Každoročně si ji prohlédne několik desítek tisíc zájemců,

zejména dětí.

I tentokrát během celé výstavy

budou do skleníku přilétat zásilky kukel z motýlí farmy ve Velké Británii,

celkem jich ukážeme více než pět tisíc kukel padesáti druhů motýlů,“

řekl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Tradiční výstava motýlů přesně naplňuje důvody, proč je dobré mít botanickou zahradu, a k tomu na takové úrovni. Každoročně se hlavní město Praha snaží finančně podpořit pražskou botanickou zahradu  a její projekty. Je to nádherná podívaná, zajímavé informace a příjemně strávený volný čas pro všechny,“  dodal  náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Migrujeme jen jednou za život…

Letošní výstava exotických motýlů se zaměřila na zajímavý aspekt života některých druhů motýlů, a to na jejich pravidelné migrace. Některé druhy prožijí celý život na jednom místě, jiné ale dokážou uletět i tisíce kilometrů.

 

„Motýli si musí během letu na velké vzdálenosti poradit sami.

Na rozdíl od ptáků s sebou při tahu většinou nemají nikoho zkušeného,

kdo už cestu absolvoval. Migrují totiž jen jednou za život.

Potomci motýlů,

kteří už na místě určení byli, si informace nezbytné pro cestování nesou zapsané v genech,

prozradila Eva Smržová,

kurátorka výstavy motýlů ve skleníku Fata Morgana.

 

Mnoho druhů motýlů, kteří přezimují v tropech či subtropech, se na léto stěhuje do oblastí v mírném pásmu. Letní teploty jsou příhodné pro kladení vajíček a housenky získávají vyhovující prostor s bohatými zdroji potravy. S ochlazením se motýli navracejí zpět. Všeobecně známá je migrace monarchů stěhovavých z Mexika do USA a Kanady. Méně už pak to, že existují druhy motýlů, kteří se stěhují na vegetační sezonu do České republiky.

 

 

V příznivých letech sem přiletí spousta baboček bodlákových až z daleké Afriky a baboček admirálů z okolí Středozemního moře. Migraci motýlů jsou věnovány také panely, na nichž zobrazené mapy napoví, odkud, a kam se jednotlivé druhy přesouvají, co je k cestování vede a mnoho dalších zajímavostí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Návštěvníci se mohou těšit na oblíbené ´soví motýly´, noční obry druhu Attacus atlas i na překrásné modré babočky rodu Morpho. Chybět nebudou ani nejznámější cestovatelé -  monarchové druhu Danaus plexippus.

 

 

 

Zastoupení i počet jednotlivých druhů se může během výstavy měnit (podle dodaných kukel) a můžeme tak přijít vícekrát a pokaždé spatříme rozdílnou kolekci tohoto hmyzu. Poznávat bychom si je měli pouze očima, abychom křehkým krasavcům neublížili. (text Eva Smržová).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Motýl, který miluje koku

Novinkou letošní výstavy je jeden z nekrásnějších motýlů světa babočka druhu Agria amydon z tropické Ameriky. Jeho housenky si opravdu uměly vybrat, živí se totiž listy různých druhů rudodřevu. Nejznámějším druhem je rudodřev koka neboli kokainovník pravý, z jehož listů se získává kokain a v minulosti se z něj vyráběl i nápoj coca-cola. V Evropě tohoto motýla momentálně vystavuje pouze trojská botanická zahrada, motýlí farma ve Stratfordu a zahrada  v Mainau.

 

Babočky Agrias amydon tráví většinu dospělého života vysoko v korunách stromu deštného pralesa. Jelikož mezi nejkrásnější motýly na světě a jako takové jsou předmětem eminentního zájmu sběratelů motýlů a fotografů. Ti, aby přilákali motýly z vrcholů stromů na zem, na ně nastražují zkvašené banány, shnilé ryby a různé prapodivné směsi. Ani pak není snadné motýly vyfotit s roztaženými křídly, protože tyto babočky mají většinou křídla sevřená. Fotky motýla s otevřenými křídly jsou zřídka zcela ostré a málo časté.

 

 

 

Okolí skleníku Fata Morgana již prochází proměnou

V areálu přilehlém ke skleníku Fata Morgana v nejbližší době odstartovaly již stavební práce, které tuto část zahrady zásadním způsobem změní. Vznikne zde nová budova s pokladnami a restaurací, v letním období si tu návštěvníci odpočinou na stinné terase. Ke skleníku v budoucnu budou moci vystoupat systémem schodišť a teras s vodními prvky a kvetoucími rostlinami. „Z důvodu stavby se mění cesta ke skleníku Fata Morgana. Prosíme proto návštěvníky, aby věnovali pozornost značení. Ke skleníku se nově přichází ulicí Jiřího Jandy a následně stezkou podél areálu zázemí. Značení je dovede až k brance, kterou se dostanou na přístupovou cestu ke skleníku Fata Morgana. Přístup ke skleníku je možný i z úvozové cesty vedoucí od sídliště Bohnice.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prosíme návštěvníky výstavy,

aby na motýly nesahali,

mají totiž na křídlech mikroskopické šupinky,

 které jim dotykem setřeme.

Motýl bez nich nedokáže létat a následně předčasně umírá

Buďme, prosím, ohleduplní k vystaveným živým tvorům!

 

 

 

 

 

 

Hodnocení:  100 %

Ing. Olga Koníčková

Foto: © Ing. Olga Koníčková

 

 

 

www.botanicka.cz