Zdeněk Burian: ´Karel May´ aneb když maminka vezme věci do svých rukou!

05.07.2015 12:38

Galerie MODERNA – Praha

18. 6. – 2. 8. 2015

 

V Galerii MODERNA jsme se zúčastnili nové prodejní výstavy, kterou jsme připravili ve spolupráci s olomouckou galerií MONA LISA, tentokrát kreseb Zdeňka Buriana. Vystavené exponáty se velmi úzce dotýkají děl a dobrodružných knih i románů spisovatele Karla Maye. Zahájení se zúčastnili Libor Gronský, psychiatr a galerista MONA LISA (na foto vlevo) a herec Jiří Bartoška (na foto vpravo), oba ve vynikající náladě, zejména Bartoška poté ještě připomněl nadcházející MFF v Karlových Varech..  

 

 

 

 

 

 

 

Na výstavě  kreseb Zdeňka Buriana, kterýj vytvořil základ  výrazu české ilustrace 20. století , jsme zhlédli na 40 ilustrací z knih Karla Maye „Vinnetou I. - V.“, „Old Surehand I. – II.“, „Černý mustang“, „Poklad ve Stříbrném jezeře“, „Petrolejový princ“, „Na Rio dela Plata“, atd., které nám umožnily nostalgicky zavzpomínat na dobu Divokého Západu.

Zdeněk Burian je jméno, které s láskou vyslovují tisíce ctitelů romantiky již více než 70 let. Vynikající malíř pravěku a nezapomenutelný ilustrátor dobrodružství, tramp tělem i duší, věrný kamarád našeho dětství, tichý společník na stezkách dospívání, ryzí přítel v dospělosti. Kdo jej jednou nalezl, toho nikdy nezradil.

(Aleš Durčák - Muzeum Zdeňka Buriana)

 

 

 

 

 

Jak při zahájení řekl galerista kurátor výstavy Martin Zeman, že Zdeněk Burian vytvořil 9850 ilustrací (Karel May), že na observatoři na Kleti byla v roce 1984  po Zdeňku Burianovi pojmenována hvězda, že Burian vytvářel i obrazový seriál,  který si vyžádali v Americe.

 

Cesta k umění byla trnitá a těžká

Kopřivnický učitel pan Bartoň poznal nadání svého žáka, a Zdeňkově matce řekl, aby ho  poslali na pražskou  UMPRUM. Po válce se Zdeňkova matka (rodina měla hypotéku) vzepřela otcovu konečnému verdiktu udělat ze Zdeňka lesníka a odjela s ním vlakem do Prahy.  Díky známým se jim podařilo dostat se až k profesorovi Maxovi Švabinskému, který mu později doporučil, aby se přihlásil ke zkouškám na Akademii.  Komise zjistila, že talent Burianův je takového ražení, že se nemá dohromady co učit, že jen potřebuje dotvořit sám sebe. A tak již ve 14 letech byl Burian v květnu roku 1919 přijat na Akademii výtvarných umění a zařazen rovnou do 2. ročníku. Trpěl hlady, pomáhali mu rodiče, nosil na nádraží cestujícím zavazadla, pracoval na stavbě letenské studentské kolonie, maloval reklamy do výloh.  

Při studiu neustále obíhal nakladatele, a nabízel své výtvarné služby, nikdo ho nechtěl, až v létě 1921 zaujal pana Navrátila, vedoucího knihkupectví v Hybernské ulici, kde mu zadali mu konečně 1. honorovanou práci - ilustrace ke knize Dobrodružství Davida Balfoura od R. L. Stevensona.

 

V roce 1924 zahájil Burian spolupráci s časopisem Širým světem (21 ročníků  - reprodukováno přibližně 560 Burianových ilustrací, z čehož přes 450 jich bylo provedeno kvašovou technikou).

 

V roce 1927 dostal Burian nabídku od nakladatele Vilímka udělat obálku pro Kiplingovu knihu Náhrdelník maharadžů…. v roce 1927 se oženil s Františkou Loudovou a narodila se mu dcera Eva. Od Vilímka získal dvoupokojový byt v novém domě na Žižkově - ovšem s tím, že po tři léta bude jako redakční výtvarník plnit jeho ilustrační požadavky pro Humoristické listy, Malého čtenáře, Dobrodružný svět aj.

 

1933 – stal se kmenovým ilustrátorem v nakladatelství Toužimský a Moravec, vzniká

nová edice S puškou a lassem

 • edice Velké ilustrované romány Karla Maye
 •  
 • ohromný úspěch s Karlem Mayem pomohl nakladatelství Toužimský & Moravec rozšířit ediční program i na jiné oblasti. Program byl zaměřen zejména na vydávání četby dobrodružné a exotické, cestopisné i romantické. Kromě mayovek zaujímaly přední místa na žebříčku obliby příběhy o neohroženém kapitánovi Bigglesovi od Williama E. Johnse, vycházející dodnes v sérii Hrdinové vzdušných bitev. Oblíbené byly i dobrodružné romány Maxe Branda či cestopisy Emila Holuba, Stanko Vráze a A.V. Friče. Roku 1942 pak u Toužimského a Moravce vyšly knihy profesora Josefa Augusty Divy prasvěta, Zavátý život, Ztracený svět, Z hlubin pravěku aj., všechny samozřejmě ilustrované Zdeňkem Burianem.

 

Po zániku nakladatelství Toužimský & Moravec si však tituly vybíral malíř Burian již sám. (ilustrace k románům Julese Verna, ilustrace knihy Jaroslava Foglara Hoši od Bobří řeky).

 

Na ilustracích pohádek se příliš nedokázal realizovat (neměl tu fantazii jako pravý pohádkář).

 

Po únoru 1948 upadá Burianovo dílo v nemilost kritiků, čehož si naštěstí redakce nakladatelství a časopisů nevšímaly...od  1950 se Burian stal kmenovým ilustrátorem SNDK, později Albatrosu.

 

1953 – vzniká nakladatelství Artia, které vyvezlo kolem 2 milionů knížek s Burianovými ilustracemi, drtivou většinou do západních zemí, a to pokud se týká  pravěké přírody (prof. Augusta)  -   tituly Pravěká zvířata (1956), Pravěký člověk (1960), Pravěcí plazi a ptáci (1961), Kniha mamutů (1963), Ještěři pravěkých moří (1964) a další…

 

1979 vyšly poprvé německy Indiánské příběhy, zahrnující obsahově uzavřené úryvky z dobrodružné beletrie autorů J.F. Coopera, T. Gredsteda, J. Altshellera, G. Golla a K. Maye, které uspořádal Vladimír Hulpach a které zanedlouho vyšly česky i v Albatrosu. O pět let později pak zde byla vydána kniha Dobrodružství na cestách s výběrem z děl J. Londona.

 

V 2.  pol. 60. let útoky na Zdeňka Buriana konečně ustaly

 • ilustruje i cestopisné knihy E. Holuba, E. S. Vráze, L. M. Pařízka, stejně jako vyprávění o zvířatech v dílech V. Biankiho, E.T. Setona, J. Komárka a dalších
 • v posledních letech svého života se čím dál více věnoval volné tvorbě - maloval akty, portréty, obrazové cykly (Porobení, Protiválečný cyklus) i obrazy s dobrodružnými a exotickými náměty

 

Zdeněk Burian odešel náhle a nečekaně uprostřed nedokončené práce, bezprostředně před zahájením 3. pražské výstavy v jednom roce, dne 1. července 1981.

 

Ze životopisu Zdeňka Buriana 

 • 11. 2. 1905 - narodil se v Kopřivnici
 •  od dětství měl rád přírodu
 • do svých 10 let studoval národopis, sbíral časopisy, pohlednice,  poznámky a fakta o různých národech
 • otec z něj chtěl mít lesníka
 • studoval dva roky na AVU (zkoušky u M. Švabinského, studium ukončil z finančních důvodů)
 • v roce 1944 měl svou l. samostatnou výstavu,
 • první kniha jím ilustrovaná ´Dobrodružství Davida Balfoura´  (Stevenson) mu přinesla trvalý věhlas
 • ilustrace: Syn lovce medvědů, Duch Llana Estacada, Vinnetou I-III ,  Černý mustang,  Old Surehand I-II,  Pouští a prérií
 • ilustruje romány Karla Maye - Poklad ve Stříbrném jezeře -  Petrolejový princ -   Odkaz posledního Inky -   Červenomodrý Methuzalem- Duch prérie  -  Karavana otroků - Vánoce - Trampem v Sonoře - Vinnetou mezi Beduiny  -   Satan a Jidáš -    Indiánské léto - Rudý gentleman – Na válečné stezce  -    Do věčných lovišť -  Vinnetoův odkaz – Ohnivá  puška
 • vytváří obálky  nesčetných publikací v nakladatelství Toužimský a Moravec
 • cestoval jen do Itálie a do Rakouska, poznal moře i velehory
 • + 1. 7. 1981 - zasloužilý umělec, akademický malíř Z. Burian zemřel ve věku 76 let

Více zde: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/cesta-nejen-do-praveku-se-zdenkem-burianem-aneb-rikali-mu-burka/

 

Více zde: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/zdenek-burian%3a-az-na-konec-sveta-aneb-%c2%b4pozor%2c-tome%2c-spioni%21%c2%b4/

 

110 00 Praha 1

Masarykovo nábřeží 24

Máme otevřeno: denně 10.00 – 12.00/13.00 - 18.00 hodin

Vstupné: dobrovolné

web: www.galeriemoderna.cz

www.facebook.com/galeriemoderna

                          

Hodnocení:  99 %

 

Ing. Olga Koníčková (zdroj: internet)

Foto: © Ing. Olga Koníčková, Galerie MODERNA