V Kunsthalle Praha je slyšet Volání lesa aneb jak se z lesa volá, mělo by se do lesa - v našem zájmu - také ozývat

02.05.2025 19:17

 

 

Volání lesa

Kristýna a Marek Milde

25. 4. - 31. 8. 2025

Kunsthalle Praha

Galerie 3

 

 

„V době, kdy je mnohdy obtížné rozeznat naši pravou podstatu a původ

uprostřed hluku světa, který jsme vytvořili, ve

Volání lesa

se snažíme naslouchat a vnímat

tichý, ale stále přítomný, hlas přírody, který nám připomíná,

kam skutečně patříme.

Kristýna a Marek Mildeovi

 

 

„Hravost, poetičnost a rafinovaný smysl pro humor, které

Kristýna a Marek Milde využívají ve svém umění, nabízejí

neotřelý pohled na dichotomii umělého a organického.

Překvapivost těchto děl je činí snadno přístupnými,

aniž by přitom snižovaly závažnost témat, která adresují.“

kurátor výstavy, Theo Carnegy-Tan

 

 

O vzájemném prorůstání

 

Tak jako města prorůstají do přírody, žel vesměs značně negativně a bez ohledu na nezbytnost té přírody pro naše žití, tak zase příroda nelení a tiše a nenápadně prorůstá do měst.

Téma, které se mele v médiích, točí ve filmech, stává se dokonce i politickým mečem či štítem, jak komu se zrovna hodí, téma, které s námi je všude a které, stejně nebereme moc vážně. Co si budem povídat.

Vyburcovat nějak - tím vším kolem už značně zahlušenou - veřejnost, je dnes už docela problém. Jak tedy na to? Jak uspořádat akci, která by neodradila, ale oslovila, neotřele upozornila a vtipně zaujala? To není úkol rozhodně snadný. Pokouší se o to kde kdo a tu a tam to tak trochu i zafunguje, tu a tam, ale ani za mák. Jak tedy k čertu na to?

O jedné z možných cest, zdá se, víme. Objevila se v čile ambiciózní galerii Kunsthalle Praha. Ne náhodu, ale bdělou dramaturgií. Nositeli a možná s lehkou, ale upřímnou nadsázkou, lze říci, že přímo průkopníky nové prezentace závažných otázek týkajících se každého z nás, jsou dva umělci. Kristýna a Marek Mildeovi. Ti na to šli - doslova - od lesa, až z toho vznikla jejich naprosto netradiční, zcela výmluvná, veskrze zajímavá a dokonce – vzdor tak závažnému, ba až tristnímu, tématu, i zábavná výstava.

Autoři totiž přišli se zajímavým klíčem k celému problému, jímž je uvědomění si procesu vzájemného prorůstání přírody a civilizace, měst, které se – zatím – nepříliš halasně až k nám ozývá z lesa a svádí nás, abychom nějak podobně volali zase my - do lesa.

Proto se také výstava Kristýny a Marka Mildeových jmenuje Volání lesa.

Na to naše - odpovědné a odpovídající – volání se totiž zatím ještě stále spíše jen čeká…

 

 

Příroda ve městě?

 

Ano, ale my ji moc nevnímáme. Ke své duševní, fyzické a přímo existencionální škodě.             

Česko-americké umělecké duo Kristýna a Marek Milde ve své výstavě Volání lesa představují přírodu jako živoucí přítomnost zakořeněnou v městském prostředí.

Newyorský taxík ono legendární žluté taxi, se na výstavě, díky důvtipu autorů mění v sochu prorostlou stromy. Potrubí z kmenů zase vytváří živoucí a živorodou síť. A animace lesa, složená z reálného potetování stromy na lidské kůži, se mihotá v imerzivní projekci. Ano, výstava Volání lesa, mimochodem první to institucionální výstava obou autorů konaná v Praze, nám názorně odkrývá paralely propojení měst a lesů, které utváří až neuvěřitelně srovnatelné sdílené rytmy a vzájemnosti.

 

    

Co jsme se dozvěděli při komentované prohlídce

 

Především to, že autoři vystavených děl jsou mimořádně empatičtí a dokázali při - jimi komentované prohlídce - něco nebývalého, živý zájem přítomných novinářů. A tak se pouhá „komentovka“ rázem změnila v krásně živou besedu. Až srdce plesalo.

Samozřejmě, že především zaujalo téma a zpracování tématu. To tím pádem vzbouzí naději, že i veřejnost, až se dozví o této výstavě, projeví dostatečný, ne-li nebývalý, zájem. A bude to jen dobře.

Rozhodně, však k tomu přispěli nemalou měrou i oba autoři svým - pro nás v našem galerijním světě – zatím netradičním přístupem. Ale, dost úvah, dejme už slovo trojčlennému kurátorskému týmu, ve složení Theo Carnegy-Tan, Kristýna a Marek Milde.

 

 

„Výstava odráží jejich dlouhodobý zájem o vztah mezi lidmi a životním prostředím. Pražští rodáci, kteří v současnosti žijí v newyorském Brooklynu, skrze každodenní prostory a předměty zkoumají, jak žijeme ve vztahu k přírodě a jak jsme od ní často odpojeni.

Jejich díla byla vystavena například v MoMA a Queens Museum v New Yorku či v DOXu (viz. náš článek: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/kde-domov-muj-aneb-proc-koreny-nasich-zivotu-nachazime-jen-ve-svych-domovech-/, pozn. redakce) a Futuře v Praze. Psali o nich mimo jiné v TheNew York Times,ve Flash Art či Hyperallergic.

Volání lesa kurátorsky připravil ve spolupráci s uměleckým duem Theo Carnegy-Tan. Výstava představuje výběr nových, dlouhodobých i starších projektů zkoumajících, jak se navzájem zrcadlí a ovlivňují přírodní ekosystémy a městský život.

Středobodem výstavy jsou dvě nová díla vytvořená speciálně pro Kunsthalle Praha. Arbomobile (2025) přetváří newyorský taxík v uměleckou instalaci prorostlou živými stromy původem ze Severní Ameriky a druhotně dovezenými do Evropy.

Volání lesa (2025) je animovaná imerzivní videoinstalace, v níž figurují reálná tetování s motivy stromů, shromážděná prostřednictvím otevřené výzvy a fungující jako vizuální archiv individuálních napojení na přírodu. Společně v animaci tvoří les a ilustrují hlubokou lidskou touhu po propojení s přírodou. Dlouhodobě rozvíjená instalace In-Tree-Net tento vztah tematizuje skrze stromy, větve a kořeny, které imitují potrubí a kabely a zvou tak návštěvnictvo, aby si představilo přírodu jako městskou infrastrukturu.

 

 

 

Ve své umělecké praxi, která zahrnuje instalace, sochy, koláže a animace, Mildeovi často pracují s materiály z přírodního prostředí, od kousků mechu až po vzrostlé stromy. Jejich díla vyzývají diváctvo, aby se zamýšlelo nad tím, čeho si vážíme, co pomíjíme a co nám dává život. Současné environmentální problémy adresují skrze osobitý přístup, který pomocí prožitků, jemných proměn a konceptuální subverze vybízí k přemítání.

Volání lesa je součástí Kunsthalle Praha Invites – série samostatných výstav, které představují nastupující umělce a umělkyně s již rozsáhlou autorskou tvorbou. V mnoha případech se jedná o jejich první významnou institucionální výstavu. Série podporuje vznik nových, na výzkumu založených, projektů, napříč médii a doprovází ji bohatý program pro veřejnost.

Součástí doprovodného programu k této výstavě jsou komentované prohlídky s autory, tetovací workshop s umělcem Davidem Čápem, workshop práce se dřevem s designérem Matějem Coufalem (PLAYFORM studio) a přednáška o nepůvodních a invazivních rostlinných druzích biologa Martina Hůly.

Kunsthalle Praha také organizuje speciální vzdělávací programy pro školy, patří mezi ně bezplatné komentované prohlídky, workshopy zkoumající témata výstavy prostřednictvím kreativních nástrojů, například obrazů a textů generovaných umělou inteligencí, či letní školu pro učitelstvo. Na výstavu naváže i nový ročník inovativní debatní ligy, který se bude věnovat slučitelnosti udržitelnosti a umělecké tvorby.“

 

 

Více o jednotlivých objektech na výstavě slovy autorů

 

Arbomobil, 2025

 

Ford Crown Victoria, stromy, minerální substrát, mech

 

Arbomobil je živou sochou, která proměňuje newyorský taxík v lesní ekosystém. Druhy jako douglaska tisolistá či smrk sitka, které z auta rostou, byly do Evropy dovezeny ze Severní Ameriky během 15. až 19. století a od té doby na mnoha místech zdomácněly. Zatímco ve Spojených státech najdeme okolo 1200 druhů dřevin, evropských původních druhů napočítáme jen asi 80, jelikož jich mnoho vyhynulo během doby ledové. Nejvíce stromů se do Evropy dovezlo v koloniálním období, kdy je evropští osadníci, fascinováni exotickou flórou Nového světa, začali kultivovat.

Dle slov autorů je úvaha, že by se objekt po ukončení výstavy umístil jako umělecká intervence do veřejného prostru a nechal se svobodně vyvíjet bez zásahu člověka. Takže takové kdo z koho. Hádejme, kdo asi nakonec zvítězí…

 

 

Volání lesa, 2025

 

tříkanálová videoinstalace

animace: Jakub Kouřil

hudba: Abhi

 

Volání lesa je animace, která zkoumá hlubokou a často podvědomou touhu po spojení s přírodou, vyjádřenou aktem tetování stromů na kůži. Shromážděním fotografií různých tetování s motivem stromů, získaných na základě otevřené výzvy, si umělecká dvojice klade otázku: Pokud se jednotlivci identifikují se stromy, tvoří spolu dohromady les?

 

 

Příběhy tetování stromů

 

Tři příklady z 22 příběhů, které stály na počátku projektu a vznikly internetovou výzvou k jejich sdílení.

·         Jsme parta, která pořádá tábory pro děti. Uprostřed našeho tábořiště stojí velký modřín, který je pro nás symbolem naprosté pohody a času stráveného se skvělými lidmi mimo realitu běžného života. Tetování jsou výsledkem výzvy, že se další rok pod modřínem sejdeme s modříny na naší kůži. 1 / 22

·         Les je pro mě symbolem podvědomí, hloubky, tajemství, divočiny, ale i matky přírody, klidu a zdroje/domova. Borovice jako mužský princip pevnosti a bříza jako žena/anima, čistá a v pohybu. Medvěd v lese je obrazem mého archetypu, vnitřní síly i moudrosti. Tetování vzniklo na jeden zátah za 5 hodin v kuchyni na stole v bytě bývalé partnerky. 2 / 22

·         Pocházím z borových lesů kolem Nového Boru v severních Čechách. Borovice pro mě symbolizuje domov, návrat k sobě, uzemnění. Mezi borovicemi cítím, jak se mi prohlubuje dech, srdce se zklidňuje. Všechny stromy a lesy tohle umějí, ale borovice ke mně promlouvá hluboko, volá mě k sobě, říká mi: „Vidím tě, slyším tě, patříš ke mně, jsi a budeš v pořádku.“ Mít ji pod kůží mi pomáhá se k tomuto pocitu vracet, když to potřebuji.

 

 

Motherboards, 2025

 

fotogravura na desce plošných spojů (DPS) galvanizovaná zlatem

 

Motherboards je série děl z roku 2023, nyní rozšířená pro Kunsthalle Praha. Kombinuje motivy větví a elektrického vedení, dvou kontrastních prvků křižujících nebe v ulicích Brooklynu, kde umělecká dvojice žije. I když strom a elektrický kabel působí na první pohled velmi rozdílně, oba slouží jako nosiče energie. Tím, že je v tomto díle Kristýna a Marek Milde splétají do soudržného vzoru, zdůrazňují jejich společnou roli vodičů primárních sil.

 

 

In-Tree-Net, 2025

 

bukové dřevo, instalatérské spojovací prvky

 

In-Tree-Net je dlouhodobý projekt rozvíjený Mildeovými od roku 2009. Jeho současná podoba je navržena přímo pro Galerii 3 a foyer Kunsthalle Praha.

 

 

 

Petrified Times [Zkamenělý čas], 2020–2025

 

výtisky deníku The New York Times, lepidlo

 

Socha byla postupně vytvořena z novinového papíru tak, aby připomínala kmen stromu, kde jednotlivé letokruhy tvoří stránky novin, den po dni pečlivě lepené na sebe. Stejně jako ostatní díla na této výstavě se Petrified Times snaží znovu propojit naši každodenní zkušenost s komplexními přírodními procesy.

 

 

Petrified Parallels [Zkamenělé paralely], 2025

 

projekce, doručovací sáčky deníku The New York Times, polyethylen

 

Projekce doplňuje dílo Petrified Times a pokračuje ve zkoumání způsobů, jakými v moderní době konzumujeme a zpracováváme informace. Během roku 2020, v době pandemie covid-19, skládali Mildeovi každý den básně z titulků deníku The New York Times, které následně nalepili na papír novinového formátu.

 

 

 

Natural Cleaners [Přírodní čističi], 2015

 

dvoukanálové video, 5:20 min

 

Dílo s názvem Natural Cleaners glosuje vzájemné prostupování přírody, domácnosti a lidského pudu „vyčistit“ a kontrolovat životní prostředí. Video zachycuje absurditu typické domácí činnosti – úklidu – aplikovaného na svět přírody. Běžné úklidové pomůcky, jako jsou košťata, kartáče nebo mop, jsou použity na čištění stromů, kamenů, trávy či říčních břehů. Dílo tak úmyslně deformuje tradiční pojetí čistoty a pořádku a zpochybňuje naše kulturně podmíněné představy o tom, co je považováno za „čisté“ nebo „nedotčené“.

 

 

O Kristýně a Markovi Mildeových

 

·         Interdisciplinární umělecké duo původem z Prahy, v současnosti žijící v newyorkském Brooklynu.

·         Ve své tvorbě se zabývají environmentálním odcizením a snaží se prohloubit povědomí o místech a vztazích k němu.

·         Často přistupují k prostředí domova jako k badatelské platformě či laboratoři, kde lze odkrývat širší a skryté souvislosti každodenní reality. Skrze kontrast přírodních a umělých materiálů vytvářejí Mildeovi interpretativní archivy, sochy a site-specific instalace, které fungují jako imerzivní platformy pro interakci a prožitek, propojující kulturu a přírodu.

·         Jejich tvorba byla vystavena v mezinárodních institucích, například Queens Museum, MoMA, SmackMellon, WaveHill, MOCA Westport, DOX – Centrum současného umění, Futura či Meet Factory v Praze.

·         V roce 2007 společně získali umělecké magisterské tituly z Queens College v New Yorku.

·         Zároveň oba působili a Marek dosud pracuje v Českém centru v New Yorku, českém kulturním institutu na Manhattanu.

·         Společně zde organizovali širokou škálu akcí, festivalů, výstav, rezidencí a mezinárodních programů.

 

 

O Kunsthalle Praha

 

·         Kunsthalle Praha je místem pro umění na živé pražské kulturní scéně.

·         Poskytuje moderní galerijní prostředí pro krátkodobé výstavy, inovativní vzdělávací programy a kulturní události.

·         Budova Kunsthalle Praha vyhrála v roce 2022 hlavní cenu Grand Prix Architektů – Národní cenu za architekturu.

·         Kromě galerijních prostorů nabízí také design shop a kavárnu s historickou terasou s výhledem na Petřín a Pražský hrad. 

·         Posláním Kunsthalle Praha je propojovat českou a mezinárodní uměleckou scénu, představovat inovativní pohledy na umění a kulturu 20. a 21. století a zapojit co nejširší publikum, které bude moci zakoušetumění a porozumět mu prostřednictvím dynamického programu. Kunsthalle má i vlastní uměleckou sbírku zaměřenou na moderní, poválečné a současné umění.

·         Kunsthalle Praha založila jako nestátní a neziskovou platformu nadace The Pudil Family Foundation, Pavlíny a Petra Pudilových.

 

 

Text připravil s využitím tiskových materiálů a vlastních poznámek: Richard Koníček

Foto: Wenca Nikoníček

 

Volání lesa

Kristýna a Marek Milde

25. 4. - 31. 8. 2025

Kurátorský tým:Theo Carnegy-Tan, Kristyna a Marek Milde

Kunsthalle Praha

Galerie 3  

Klárov 5, 118 00 Praha 1    

www.kunsthallepraha.org

instagram.com/kunsthallepraha

kunsthallepraha.org

Otevřeno denně 11—19 h, ve středu 11—21 h. V úterý zavřeno

 

 

PROGRAM K VÝSTAVĚ

 

Kurátorská komentovka: Volání lesa s Theo Carnegy-Tanem (ENG)

Komentované prohlídky, V angličtině

11/5 2025 16.00

 

Komentovka: Volání lesa s biologem Martinem Hůlou

Komentované prohlídky, V češtině

21/5 2025 19.00

 

KunstKino: Antropocén

Kino a projekce, English-friendly

28/5 2025 19.00

 

Workshop: Tetování s Davidem Čápem

Workshop, V češtině

25/5 2025 10.00

 

Workshop: Tree Pipe Lamp s Matějem Coufalem

Workshop, V češtině

1/6 2025 10.00