Sedmdesát let studia Bratři v triku aneb jak to všechno začalo… a jak to pokračuje?!

26.11.2015 16:30

Strahovský klášter – Praha

25. 11. - 31. 12. 2015

 

Slavnostní vernisáž nové výstavy ´Sedmdesát let studia Bratři v triku´, kterou můžeme již nyní, v předvánočním i ve vánočním čase, zhlédnout  ve výstavní síni Strahovského kláštera a v jeho ambitu,  zahájil populární herec Miroslav Táborský.

 

Výstavu připravila  Jana Sommerová ve spolupráci s Královskou kanonií premonstrátů na Strahově a Českou televizí pod patronátem Miroslava Táborského, Libuše Čihařové, Kateřiny Krejčí a Jana Trnky.

 

 

Výstavu můžeme zhlédnout všichni  bez rozdílu věku. Přibližujeme  aspoň část z dosavadního  objemu produkce i široké škály témat, žánrů, uměleckých rukopisů, ale i osobitého humoru studia Bratři v triku, které dosud vyrobilo přes  1600 filmů. Navzdory době, která uplynula od jejich dokončení, Bratři v triku dodnes šíří slávu české kultury i v zahraničí (Krátký film).

 

Jak řekla Jana Sommerová, na nápad uspořádat výstavu k letošnímu jubileu studia Bratři v triku přišla spolu s výtvarnicí Marií Axamitovou, když spolupracovaly  na výstavě Večerníček slaví 50 let.
Více zde: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/vecernicek-slavi-50-let-aneb-velka-retrospektiva-vecernicku-museum-kampa/

 

Jak to všechno začalo

„Gratuluji, vyhráli jste soutěž a máte čtyři dny neplaceného volna“,  řekl  ´starej´. Soutěž byla na název a logo Státního studia animovaného kresleného filmu. Vítězem soutěže se stal tehdy animátor a začínající výtvarník Zdeněk Miler. Vyhrál jeho návrh na se třemi kluky v pruhovaných trikách. A ten ´starej´ byl teprve třiatřicetiletý novopečený umělecký ředitel studia Jiří Trnka.  

 

  • Bratři v triku prosadili autory, kteří se nebáli hledat nové cesty v kresleném filmu.
  • Všechny ty ženy i ti muži byli Bratři v triku
  • Většinou pak pracovali už bez neplaceného volna. To mají až tedˇ…(zdroj: text Jiřího  Plasse)

 

"Tvorbu studia Bratři v triku považujeme za kulturní bohatství. Podle našeho názoru je v současné době v České republice neprávem opomíjena," řekly autorky výstavy Jana Sommerová a Maria Axamitová a dodávají:  "Už od svého vzniku v roce 1945 spolupracovaly se studiem špičky osobností české kultury a umění. Mezi nejznámější patří Jiří Trnka, Eduard Hofman, Zdeněk Miler, Zdeněk Smetana, Stanislav Látal, Jiří Brdečka, postupně se přidávali Adolf Born, Jiří Šalamoun, Václav Mergl, Petr Poš, Pavel Koutský, Vratislav Hlavatý a Michaela Pavlátová. Rádi bychom nejen tyto osobnosti a jejich tvorbu představili prostřednictvím originálních ultrafánů, scénářů, výtvarných návrhů, modelů, plakátů a fotografií ze studia. Většinu z vystavených exponátů nám zapůjčili sami autoři nebo jejich dědicové. Některé exponáty bude moci veřejnost spatřit vůbec poprvé. Nesmírně si ceníme, že se nám je podařilo získat."

www.bratrivtriku70.cz

Co nás zaujalo?

Na panelech si můžeme prostudovat různě zpracovaná témata, jako např. Večerníčkovské perličky, či   17 dílný seriál  ´Jak se tvořil kreslený film ´počínaje  získáním námětu a literárního scénáře(1) …přes animaci (6)… až po mix (16) až k filmovému či TV vysílání (17).  Dále zhlédneme videa, výtvarné návrhy divadelních kostýmů Miroslava Waltra a mnohé další…původní tužkové kresby k ´Stvoření světa´ od Zdeňka Smetany….zhlédneme fotografie objektů, kde všude Bratři v triku pracovali (jak se stěhovali…), atd. , fotografie pro pamětníky…ze setkání výtvarníků…

 

Víme, kdo byl Gene Deitch?

Nevěděli jsme to na www.www-kulturaok-eu.cz doteď.

Eugene (Gene) Deitch byl vybrán v roce 1957 americkým producentem Williamem Snyderem (společnost Rembrandt films), aby Deitsch v tehdejším komunistickém Československu dohlížel jako supervizor nad  dokončením  zejména seriálu Tom a Jerry. Deitch neměl zájem ani chuť k nám cestovat, takže díky faktu, že mu předem za práci zaplatili, se Deitch  odhodlal  odjet do Prahy na ´pouhých 10 dnů´ .  A jak to skončilo? Deitsch si Prahu zamiloval, zamiloval se v Praze do ženy,se kterou se oženil … a v Praze zůstal!  

 

Praha 1

Strahovské nádvoří 1/132

 

Máme otevřeno denně:  9.30 – 11.30/12.00 – 17.00 hodin

24. - 25. 12. 2015 je zavřeno

31. 12. 2015 je otevřeno pouze do 15.00 hodin

www.bratrivtriku70.cz

 

 

Hodnocení:  99 %

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková