Hobit – neočekávaná cesta (The Hobbit, or There and Back Again)

18.02.2013 10:30

Hobit – neočekávaná cesta (The Hobbit, or There and Back Again)

aneb

kdy už s ním konečně skončíme?

 

Do našich film přichází americký film, ´Hobit: Neočekávaná cesta´. Je prvním dílem trilogie režiséra Petera Jacksona, natočené podle fantasy románu britského spisovatele J. R. R. Tolkiena Hobit z roku 1937.  První díl už má za sebou premiéru na Novém Zélandu, kde se natáčel, a v těchto dnech ho čeká česká premiéra. Jestliže jsme nevěděli, co bylo před ´Pánem prstenů´, pak tento hobití film dějově předchází Tolkienovu dílu ´Pán prstenů´, na jehož základě režisér Peter Jackson před 10 lety natočil tři oscarové snímky, které patří k nejvýdělečnějším filmům v historii.

 

V těchto dnech můžeme film, na který jsme připravili bombastickou reklamu ve stylu velkoplošných plakátů, které jsme všude navěsili, kam se naše oči podívají, navštívit.  Po dlouhých přípravách tým okolo Petera Jacksona opět zfilmoval neuvěřitelný svět stvořený spisovatelem J. R. R. Tolkienem. Na cestě mladého hobita Bilbo Pytlíka (Martin Freeman) opět doprovodí Gandalf (Ian McKellen), Glum (Andry Serkis) i další spousta postav ze světa Středozemě. Jsme tak pozváni na návštěvu do Středozemě, kde jako čarodějové, trpaslíci, hobiti, elfové, lidé, skřeti a další fantastické bytosti soupeříme o osud světa. 

 

Z obsahu filmu

Ústřední postava Bilbo Pytlík je hobit, který se těší z pohodlného a skromného života a jen zřídkakdy putuje dále než do své spižírny ve Dně pytle. Jeho spokojené bytí však narušíme, když se jednoho dne u jeho prahu objeví čaroděj Gandalf v doprovodu třinácti trpaslíků a vezmou ho s sebou na neočekávanou cestu. Ve filmu sledujeme epickou fantastickou cestu Bilba (Martin Freeman), jejímž cílem je znovu si nárokovat ztracené trpasličí království Erebor a zlatý poklad, o které hobity připravil drak Šmak. Díky čaroději Gandalfu Šedému se Bilbo ocitne ve společnosti trpaslíků v čele s legendárním bojovníkem Thorinem. Jejich cesta je zavede do divočiny, přes tajemné země, kde se to hemží zlobry a skřety, smrtelnými obřími pavouky a kouzelníky.

 

Setkání s Glumem

 

Ačkoli cíl jejich cesty – Osamělá Hora - leží na východě, musí se nejprve dostat z jeskynního systému, kde se Bilbo ztratí a narazí na někoho, kdo mu navždy změní život... na Gluma. Tady, sám s Glumem, na břehu podzemního jezera, skromný Bilbo Pytlík objeví nejen hloubku lstivosti i odvahy, která překvapí i jeho samotného, ale také získá do svého vlastnictví Glumův prsten „miláška“, jenž skýtá nečekané a užitečné možnosti.  

Glum byl podle všeho kdysi také hobitem, ale měl u sebe něco, co mu dávalo dlouhověkost a zároveň jej to ničilo. Měl prsten, který mu umožňoval stát se neviditelným. Po hádankách ve tmě, při kterých jde Bilbovi o život, a útěku před Glumem objeví Bilbo tajemství prstenu, nebo si to alespoň myslí. Trpaslíci mají jednu vrozenou vlastnost, přímo milují zlato a drahokamy, odmítají oprávněný nárok … nechtějí se vzdát ničeho ze svého pokladu. A jak je to dál? To je už na vás…

 

Chválíme Bilba

Když čaroděj Gandalf, který proti vůli Bilba přivede do jeho nory (hobiti bydlí většinou ve velkých podzemních norách a Bilbo jako relativně zámožný hobit vlastní jednu z nejlepších) společenství trpaslíků, navíc označí Bilba za vynikajícího lupiče, můžeme si hned začít užívat herecký um Martina Freemana. Mezi všemi těmi příšerkami ho můžeme považovat za skutečně dokonalého ´Herce´, známého z televizních seriálů Kancl nebo Sherlock, jehož dokonalý Bilbo nám neodpírá naivní údiv, ustrašené kiksy a suchý humor. Hraje totiž Bilba "okouzlujícím a účinným způsobem".  Na ostatní příšery se vůbec dívat nedá. A ženy? Objevila se první až po 90 minutách filmu (krásná blondýna Lóriena! Hrůza!! No, proti gustu žádný dišputát. Ani mrňavoučká ´love story´ se nekoná! A při nekonečných bitvách?  To jsem dřímala a odpočívala od těch realistických výjevů -  utržené hlavy i ruce.

 

Proč jsme natáčeli na Novém Zélandu?

 Natáčení jsme odstartovali na první jarní den, 21. března 2011 na Novém Zélandu, takže alespoň my, kteří jej ještě v životě nenavštívili ani nikdy nenavštíví, jsme se mohli s přenádhernou krajinou této země pokochat. První část natáčení probíhala ve studiu, kde jsme točili přesně 110 dnů. Na podzim roku 2011 jsme pak dalších 7 týdnů točili v exteriéru.

 

Splnili jsme filmem naše očekávání?  

Nevíme to ještě přesně, ale už zahraniční kritici byli dlouho očekávaným filmem ´Hobit: Neočekávaná cesta´  rozčarováni zejména způsobem, jakým se využívá 3D technologie, navíc jej označili za nudný a zbytečně podrobný. Jasně, s promítací dobou dvě hodiny a padesát  inut, musíme považovat film za příliš dlouhý, zejména je-li děj natahovaný zbytečně o dlouhé a nekonečné bitvy. Fanoušci Tolkienových knih budou jistě tenhle film milovat, je sice "ambiciózně epický a vizuálně vynalézavý, ale není ani tak pohlcující ani vyvolávající nadšení srovnatelné s prvním dílem trilogie ´Pán prstenů´.

 

Pár slov o díle J. R. R. Tolkiena

 Hobit aneb cesta tam a zase zpátky (v anglickém originálu The Hobbit, or There and Back Again) je dobrodružná kniha J. R. R. Tolkiena, která byla vydána 21. září 1937. Vznikla původně jako vedlejší produkt autorem vytvářených legend fiktivní země Středozemě. Obrovský úspěch knihy přiměl autora k sepsání jejího monumentálního pokračování pod názvem Pán prstenů. V češtině vyšla poprvé v roce 1979 v překladu Františka Vrby.

Kniha je sice určena pro dětské čtenáře, ale zároveň zapadá do autorem budované sítě příběhů a legend. Kniha velmi rozsáhle popisuje především reálie Středozemě a díky tomu se lze do příběhu opravdu ponořit. Tolkien svým dílem stvořil skutečný svět, postavy v příběhu neustále narážejí na minulost Středozemě, na věci, které se staly tak dávno, že si je již nikdo nepamatuje a přesto zasahují do jejich současnosti. Světem a příběhy se inspirovalo mnoho dalších děl, ať už literárních, filmových nebo počítačových her.

 

Už jsme Hobita natočili v Praze i jinde

Vůbec první filmová adaptace Hobita vznikla v roce 1966 v Praze.  Jednalo se o krátký animovaný film, jehož režie se ujal Gene Deitch, animátor a režisér žijící v Praze od roku 1959. Producentem filmu byl Oscarem oceněný William Snyder a výtvarníkem filmu Adolf Born. William Snyder byl vlastníkem práv na zfilmování Hobita, ale z finančních důvodů se mu nedařilo splnit základní podmínku pro udržení těchto práv, tedy natočení filmu do poloviny roku 1966. Nakonec využil svých kontaktů v tehdejším Československu, kde se natáčela celá řada animovaných seriálů pro velká hollywoodská studia (např. i Tom a Jerry) a oslovil Deitche s nabídkou na spolupráci. Deitch s Adolfem Bornem rychle natočili krátký dvanáctiminutový animovaný film („The Hobit – Never released 1966 animation“), který Snyder v termínu promítl v New Yorku. Práva na zfilmování mu byla prodloužena. V roce 1967 začal znovu uvažovat o natočení celovečerního animovaného filmu Hobit a tentokrát požádal o spolupráci Jiřího Trnku. Trnka nakreslil pro film několik návrhů postav, ale v roce 1969 zemřel a dílo nestačil dokončit. Snyder práva na Hobita nakonec prodal. V roce 1977 natočili ve Spojených státech amerických ve společnosti Rankin/Bass Productions, Inc. animovaný film The Hobbit o délce 78 minut.

Světová premiéra filmu Hobit: Neočekávaná cesta se uskutečnila na Novém Zélandu 28. října 2012, ve wellingtonském kině, dva týdny před oficiálním uvedením filmu, které je plánováno na 14. prosince 2012.

 

Na další díly jsme si zadělali!?

Po zhlédnutí filmu pochopíme, že je zaděláno na další díl ´Hobitu – Tam a zase zpátky´.  Skutečně úderný název! Datum jeho premiéry v Česku bylo již oznámeno - 13. prosince 2013. Považovali jsme to již za oficiální zprávu, ale nastala změna, ze dvou Hobitů budeme mít tři a my nemáme jinou možnost, než jásat případně nejásat nad dalším trojitým návratem do Středozemě!? Bohužel, když Peter Jackson ohlásil, že poslední část připravovaného Hobita rozpůlí na dvě části, mnohým filmovým fanouškům srdce zaplesalo. Trilogie tak kromě základního prazdroje ´Pána prstenů´ vychází i z dalších Tolkienových děl jako Nedokončené příběhy, Silmarillion a z různých dodatků ke knihám. Navíc Jackson a spol. se snažili filmy provázat s původní prstenovskou trilogií, aby mohli představit úplně nové zápletky a postavy.

 

Spekulujme, o čem asi budou?

Pokud má tedy první díl podtitul ´Neočekávaná cesta´, která značí začátek příběhu, a druhý díl ´Tam a zase zpátky´, který odkazuje k samotnému závěru a jenž režisér rozdělil na dva díly, pak nově ohlášený díl (prostřední) bude v "hobití" hierarchii se bude jmenovat ´The Hobbit: The Desolation Of Smaug´ (volně přeloženo - "Šmakova pustina"). Završení trilogie se my hobití fanoušci dočkáme už 18. července 2014. Důvod kratší mezery? Společnost Warner Bross si zřejmě potřebuje zajistit větší tržby v letní sezóně. První díl – ´Hobit – Neočekávaná cesta´ vrcholí hádankami ve tmě, kde se proti sobě utká Bilbo a Glum, ve druhém díle se pravděpodobně soustředíme na souboj s drakem Šmakem, který Jezerní město sužuje. Třetí díl (snad) zaměříme na bitvu pěti armád a navážeme na ´Společenství prstenu´. No, máme se na co těšit?!

 

Přehled premiér

Premiéra 1. dílu v ČR: 13. prosince 2012

Premiéra 2. dílu v ČR: 13. prosince 2013

Premiéra 3. dílu v ČR: 17. července 2014

 

The Hobbit: Neočekávaná cesta 

USA / Nový Zéland -- 2012

Režisér: Peter Jackson

Premiéra: 13. prosince 12. 2012

Hrají: Martin Freeman, Stephen Hunter, Peter Hambleton, Eric Vespe, Ian McKellen, James Nesbitt, Jeffrey Thomas, John Callen, Graham McTavish, Mark Hadlow, Richard Armitage, Orlando Bloom, Cate Blanchett, Elijah Wood, Andy Serkis, Hugo Weaving, Christopher Lee, Lee Pace, Dean O’Gorman, Aidan Turner, Ian Holm, Evangeline Lilly

Stopáž: 2 hodiny 50 minut

Formát: 2D, 3D, dabing

Žánr: dobrodružná fantazie

Hodnocení:  40 %

 

Ing. Olga Koníčková

Foto: internet