Náhlé probuzení Jana Haranta v Galerii Via Art aneb příběh vyprávěný obrazy na stěnách jedné pražské galerie

07.12.2021 12:43

 

Náhlé probuzení

Jan Harant

Od 15. 11. 2021do 15. 1. 2022

Galerie VIA ART

 

 

„Práce Jana Haranta pro mne přináší výjimečné kvality, neboť nám zprostředkovává autorův osobitý svět autentickým způsobem, neumožňujícím únik do laciných efektů a tendenčních póz, kterými současné umění nešetří.“

Akademický malíř, prof. Michael Rittstein

 

 

Jana Haranta na www.www-kulturaok-eu.cz nezmiňujeme poprvé. Vždy se ale jednalo o výstavy kolektivní, kdy se jeho malířský styl a námětová osobitost neprojevily v plné síle. Jednak nemohl představit ucelený cyklus svých vzájemně se doplňujících obrazových příběhů a jednak se jeho individualita, chtě nechtě, do jisté míry podřizovala kolektivní koncepci i při výběru vystavených prací. I když vystavuje samostatně už od roku 2009 s námi se v tomto směru – k naší škodě – míjel. Proto jsme uvítali možnost konečně si v klidu vychutnat jeho samostatnou výstavu, na kterou jsme se stihli vypravit.

 

 

Pohled diváka: Obrazy řetězí společný příběh

 

Samozřejmě, že na výstavě Jana Haranta, není nutné prohlížet jednotlivé vystavené obrazy po sobě určeným směrem, ale děje-li se tak, divák se stává účastníkem jakéhosi blíže nespecifikovaného příběhu, který si může prožít obraz od obrazu a dosadit si k němu své vlastní vysvětlení. Tak jako ho má i autor. Ale není to nezbytnou podmínkou úspěchu výstavy. I jednotlivé obrazy, mají také své vlastní příběhy, takže lze stanout před kterýmkoliv a prožít nějakou epizodu, k níž je obraz vstupní branou. Dá se říci, že se jedná o běžné scény, jaké lze vidět, jdeme-li s otevřenýma očima kdekoli kolem sebe. A ani forma obrazů není jednotná. Jedny jsou nostalgické, jiné zneklidňující, další naopak uklidňující a najdou se i neprvoplánově úsměvné. Na některé „jen“ hledíme, aniž bychom se museli vklínit do děje, jiné nás naopak do svého děje vlákají. Vždy je ale nač se dívat a o čem – máme-li chuť a čas -   tak je i o čem přemýšlet. Vše se ale nakonec po projití výstavou a po zhlédnutí vystavených obrazů, jako dílky jedné mozaiky, vykrystalizuje v jeden celkový pocit. Na nás zapůsobily obrazy Jana Haranta jako nemilitantní (sic), ale přece jen nepříliš pozitivní apel na neduhy plynoucí z přemíry konzumu, v nás, v systému, v citech, vnímání a myšlení. Zejména pod vlivem nekonečného bludiště sítí, jimiž jsme opřádáni a únikovosti virtuálních realit. 

 

 

A co na to kurátor výstavy

 

Michael Rittstein, autorův pedagog i guru připravil k výstavě více méně osobní text, z pohledu muže, jenž zná autora dobře, dávno a vidí i tak do životních peripetií a záhybů jeho duše. Tex rozhodně stojí za přečtení, tak ho citujeme v plném rozsahu:

„Honzova cesta k cíli zvanému malířství byla dlouhá, spletitá a neobvyklá. Akademii výtvarných umění začal studovat až ve svých 28 letech. Předtím několik let pracoval v Liberci ve firmě Baumax a snažil se žít každodenní obyčejný život stejně jako jeho okolí. Každodenní obyčejný život ve svém malém světě. Tak, jako bylo uzavřené jeho pracoviště, tak byla uzavřená jeho rodina i město. Každé ráno vstát, jít do práce, která ho nebaví ani neuspokojuje, večer se odreagovat od stresu u nějaké počítačové hry… Nespokojenost a frustrace si však vybraly svou daň a dovedly citlivou duši budoucího umělce do „blázince“.

Hospitalizace a odborná pomoc mu naštěstí pomohly ujasnit si, jakým směrem se dát dál. Deníky, které si zde vedl, se staly hlavním námětem jeho práce na AVU. Ve svých pracích reflektuje bytí jedince v konzumní společnosti, jeho samotu, přizpůsobování se okolí, které jedince vnitřně deformuje a svírá. Malování se pro Honzu stalo důvodem, proč jít dál, i způsobem osobitého přemýšlení o životě, o bytí, ujasňování si stavu věcí, hledáním nových způsobů vyjadřování se. Prostřednictvím obrazů sděluje světu své myšlenky, dojmy a pocity.

A právě to, co se děje uvnitř, stejně jako to, co Honza prožil, to jsou nejčastější náměty jeho děl. Na jeho obrazech uvidíte Baumax (Hněv nebo radost?), ateliér, školu (Ateliér 32 na AVU), uvidíte zkoumání intimity mezi milenci (Milenci), uvidíte bilanci – jaké to bylo před a po nějaké, pro umělce zlomové, události nebo jaké by to mohlo být (Útěk ze ZOO).  Deník na plátně, vzpomínkové album i bilanční záznamník, dalo by se říci.“

 

 

A ještě pohled vystavujících galeristů

 

„Honzovy kresby i malby jsou v naší galerii velice oblíbené. Jak by také ne. Jen několika málo tahy tužkou dokáže autor vystihnout to, co potřebuje, ale přitom nechává pozorovateli prostor pro vlastní fantazii, pro vlastní dotvoření příběhu. Jeho expresivní obrazy jsou velice srozumitelné a líbivé, což ovšem není myšleno v negativním slova smyslu. Nemáme na mysli podbízivost a kýč. Při pohledu na jeho tvorbu přepadne diváka nejprve radost způsobená hravou barevností autorových obrazů. První pocit ovšem brzy vystřídají další, to když zkoumáte, co se to vlastně na obrazu děje a necháváte na sebe působit všechny vlastnosti díla.“

 

Text a foto: Richard Koníček

 

 

Jan Harant

* 8. 2. 1984, Frýdlant v Čechách

 

Studium:

Sympozium, Chełmsko Śląskie, Polsko

  • 2014  Kunstpreis der Leinemann-Stiftung, České centrum, Berlín, Německo
  • 2010 - 2016  Akademie výtvarných umění v Praze, ateliér malířství III / škola doc. Michaela Rittsteina
  • 1999 - 2003  Střední umělecko průmyslová škola Jablonec nad Nisou, obor rytectví a tvarování raznic

 

Samostatné výstavy:

2020  Udrž mě tam, kde je světlo, Champagneria, Praha

2019  Pusť se a věř, GASK, Kutná Hora

2017  Za pátou kolonou v Bohnicích, Galerie Goethe, Mariánské Lázně

2017  Baumax X Bohnice X AVU, Galerie Pod Palmovkou, Praha

2017  Z ulity ven, Galerie Michael´s Collection, Praha

2016  Dát se do pořádku, Klub V.Kolona v Bohnicích, Praha

2015  Neporozumění a empatie, galerie Artamira, Praha

2014  Jan Harant - malby, Studio Alta, Praha

2011  Necháváme svět za sebou, učíme se létat, Krajská vědecká knihovna, Liberec

2009  Hop nebo trop, Galerie U rytíře, Liberec

2009  Lidé v mém životě, Galerie Krajského úřadu, Liberec

 

Vybrané skupinové výstavy:

2020 Art Prague, Young Real Art, Praha

2019 Malba III, Galerie Vltavín, Praha

2018  Vnitřní dialog, MKD, Mělník

2018  CZAS, Biuro Wystaw Artystycznych, Jelenia Góra (Polsko)

2016  Jiří Dostál + 21, Oblastní galerie Liberec

2016  PECHA KUCHA, prezentace obrazů, Severočeské muzeum, Liberec

2016  Go for Art, Galerie U Prstenu, výstava Young Real Art, Praha

2016  69. Umělecký salon v Poličce - výběr Diplomantů AVU 2016

2016  VANITY FAIR Diplomanti AVU 2016, Veletržní palác, Praha

2014  Prošel jsem kolem jabloně, Nákladové nádraží Žižkov, Praha

2014  Napůl, Galerie Via Art, Praha

2014  ESID 2014 - Immunodeficiencies Meeting', Kongresové centrum, Praha

2013  Zimní kompost, Galerie ArtAtak, Praha

2012  XII let ateliéru malířství III doc. Michaela Rittsteina, Velvyslanectví České Republiky ve Vídni, Rakousko

 

 

Náhlé probuzení

Jan Harant

Od 15. 11. 2021do 15. 1. 2022

Galerie VIA ART

Otevřeno v době konání výstavy:

út - čt 14 - 18 hod., pá 14 - 17 hod.

Ředitelka: Radka Freislebenová

Kurátor: Mgr. Zdeněk Freisleben

Adresa: Resslova 6, Praha 2 

GSM mobile: +420 604 450 549

email: galerie.viaart@volny.cz

 

 

Více k autorovi:

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/pulp-fiction-miffek-sedlo-harant-aneb-kdyz-nezapomeneme-ze-jsme-detmi-byli-ci-nejvetsi-plysak/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/vanity-fair-diplomanti-avu-2016-aneb-vsechno-co-je-ted-a-jak-to-bude-dal/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/%c2%b4zimni-kompost%c2%b4-aneb-kdyz-nas-rittstein-cestou-kamennou-vede/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/go-for-art-aneb-axis-mundi-zdenek-spour-podle-knihy-kosmicky-had/