Jaro v Botanické Praha aneb nejen motýlci ve skleníku, ale i venkovní zahrada už stojí za návštěvu

18.04.2023 17:52

 

 

Jaro, je malý přírodní zázrak. Pro přírodu i pro nás, kteří bychom si jí měli vážit, měli bychom ji navštěvovat a také učit se od ní mnohému učit.

Každý výlet za Prahu, je oživením našeho těla i smyslů. A výlet do Botanické zahrady Praha je navíc šancí spatřit a zažít přírodu celého světa tak říkajíc na jednom místě.

Připravili jsme proto - ve spolupráci s Botanickou zahradou Praha - takový malý průlet nad letošní jarní zahradou.

 

 

„V pondělí 20. března začalo podle astronomického kalendáře jaro, ovšem u nás v botanické zahradě už o sobě dalo vědět o něco dříve. V záhonech již najdete první květy narcisů, a dokonce i tulipánů, které doplňují kvetoucí krokusy, ladoňky a hyacinty. Za pozornost stojí nenápadný křivatec český pravý, který je původním klenotem na území zahrady a má zde stále dobré podmínky pro svou existenci. Poměrně brzo již začaly rozkvétat i první magnolie na Pivoňkové louce. Botanická zahrada tak poskytuje příjemné prostředí pro první jarní procházku.“

Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy

 

 

Kvetou magnolie, tulipány a také - ohrožený křivatec český…

 

Příroda ohlásila jaro a nové roční období je – víc, než kde jinde - patrné právě v Botanické zahradě hl. m. Prahy v Troji.

Ze zimního spánku už se probudily včely z úlů umístěných v expozici Medonosných rostlin a včel.

V expozicích jsou vidět jarní květy narcisů, ladoněk a krokusů, rozkvétají první tulipány, konkrétně skalničkový tulipán Kaufmannův.

Pozadu nezůstávají ani keře a stromy, kromě tradiční zlatice (zlatého deště) kvetou i mandloně, japonské višně a meruňky.

Na Pivoňkové louce lze zahlédnout první rozkvetlé magnolie.

V oblasti expozice Stráň, kde jsou zachované zbytky původní vegetace, vznikla nová expozice Archa Bohemica, upozorňující na ohrožené druhy české květeny.

Expozice Archa Bohemica byla vybudována jako systém skalek a mokřadů rozmístěný po Stráni s ohledem na dosud cenné přírodní partie, takže vnikla mozaika biotopů stávajících a zcela nových.

Zde botanická zahrada plánuje dlouhodobě udržovat ohrožené druhy rostlin v polopřirozených podmínkách a uchovávat tak jejich genofond.

Vyniká mezi nimi především žlutě kvetoucí křivatec český pravý.

Jedná se o kriticky ohroženou cibulovinu, která je typická pro oblast Prahy a středních Čech.

 

 

„Křivatec český pravý byl popsán z území Prahy a dodnes tu má v rámci České republiky výrazné populace, které přesahují jen do blízkého okolí a na Kolínsko. Další oblastí výskytu je jihozápadní Morava, konkrétně širší okolí Moravského Krumlova. Obsazuje velmi otevřená, kamenitá a štěrkovitá místa s minimem konkurence dalších rostlin. Zajímavostí je, že netvoří semena a veškeré šíření probíhá pomocí malých cibulek, které příležitostně může roznášet silnější vítr. Křivatců u nás roste sedm druhů, křivatec český pravý patří spolu s křivatcem maličkým k nejvzácnějším, naopak každý patrně zná křivatec žlutý, rostoucí na kdejaké vlhčí louce i v některých parcích či ve světlých lesích.“

Vlastík Rybka, vedoucí Útvaru odborné činnosti Botanické zahrady hl. m. Prahy

 

 

Botanická zahrada v Troji nabízí aktivity pro seniory i mezigenerační programy

 

·         Blahodárná zahrada

 

Botanická zahrada hl. m. Prahy si i pro letošní rok připravila vzdělávací program pro aktivní seniory pod názvem Blahodárná zahrada.

Součástí je projekt mezigeneračních setkávání, která si senioři mohou užít společně se svými vnoučaty.

Program obsahuje workshopy, komentované prohlídky nebo zkoumání v laboratoři.

Aktivity jsou vedeny zkušenými lektory a představí různé části botanické zahrady.

Programy pro seniory začínají v květnu a konají se až do října.

Projekt Blahodárná zahrada – zahrada pro aktivní seniory je realizován za podpory Magistrátu hl. m. Prahy a generálního partnera, značky Hyundai.

 

 

„Důležitým úkolem botanické zahrady je vedle představení vzácných a zajímavých rostlin z celého světa, sbírkotvorné činnosti a ochrany rostlinného bohatství a přírody vůbec také vzdělávání. Kromě vzdělávání mladších generací se snažíme zaujmout i ty dříve narozené, tedy seniory, a nabízíme jim příjemný prostor pro aktivní trávení volného času. Programy, kterých se účastní společně se svými vnoučaty, jsou velmi oblíbené.“

Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy

 

 

„Veškeré aktivity, které vedou ke vzdělávání napříč generacemi a mohou současně rozšířit povědomí o ochraně životního prostředí a udržitelnosti, Magistrát hl. m. Prahy s radostí podporuje. Osobně si myslím, že je důležité nabídnout seniorům prostor a program pro aktivní trávení volného času, a pokud je to venku a v přírodě, je to ještě příjemnější. Věřím, že podobné aktivity budeme společně s Botanickou zahradou hl. m. Prahy ještě dále rozšiřovat,“ Jana Komrsková, náměstkyně primátora hl. m. Prahy

 

 

·         Zahradníkem na zkoušku od jara do podzimu

 

Návštěvníci z řad seniorů, kteří nemají vlastní zahradu, ale přece jenom by se rádi pěstování věnovali, si mohou vyzkoušet zahradnické práce přímo v záhonech botanické zahrady.

Pro tyto účely je určena část Zahrada mEDU.

Senioři se přímo podílí na podobě a údržbě této části zahrady.

Připravena je řada workshopů na téma pěstování bylinek nebo vytvoření minizahrádek v recyklovaných nádobách.

Jinou možností, jak poznávat botanickou zahradu, jsou komentované prohlídky pro seniory, v rámci nichž se představí nejkrásnější místa venkovní expozice i skleníku Fata Morgana a účastníci nahlédnou i do expozice výroby vína a do vinného sklepa.

 

 

          23. května – Motýli

          20. června – Bonsaje a Japonská zahrada

          18. července – Léčivé rostliny

          22. srpna – Fata Morgana

          19. září – Užitkové plodiny z Nového světa

          17. října – Expozice výroby vína

 

 

·         Babi, dědo, pojďte se mnou do zahrady

 

Mezigenerační setkávání, která se konají v květnu a v červnu, jsou určena pro děti ve věku od 7 do 12 let a jejich prarodiče.

Jejich cílem je předávání zkušeností, objevování a sdílení nových informací a nápadů.

Každé z témat využívá jiného potenciálu, který botanická zahrada návštěvníkům v daném období nabízí. Během programů se účastníci dostanou do různých částí zahrady a vyzkouší si činnosti od zahradnických přes rukodělné až po výzkumné metody a práci s  mikroskopem. Kapacita workshopu, který se koná vždy v úterý od 16 hodin, je 8 dětí a doprovod. Na účastníky čekají tato témata:

 

 

          9. května – Co se skrývá pod lupou aneb kdo tožije v záhoně

          16. května – Motýlí mikrokosmos

          6. června – Okénko do světa včel a jiných opylovačů

          13. června – Hmyzí hotel do každé zahrady

 

 

Na všechny typy programů a komentované prohlídky je nutná rezervace.

Programy pro seniory jsou zdarma a zájemci vždy zaplatí pouze standardní vstupné do botanické zahrady, které pro seniory nad 60 let činí 95 Kč a vstupné pro děti od 3 do 15 let je 120 Kč.

 

 

Více informací k těmto programům lze nalézt na webu botanické zahrady: https://www.botanicka.cz/pro-navstevniky/dle-skupin/pro-seniory

Ale především, sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích

(Facebook, Instagram, YouTube).

Novinky a další informace najdete také na

www.botanicka.cz

 

 

Aktuálně, ale především - Motýli létají skleníkem Fata Morgana!

 

Jako každý rok, Trojská zahrada připravila svoji tradiční a snad vůbec nejoblíbenější, nejlákavější a hlavně nejnavštěvovanější jarní výstavu, jíž je

přehlídka exotických motýlů ve skleníku Fata Morgana, letos zaměřená na kouzlo proměny.

Do Prahy za tím účelem doputovala zásilka kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z nich se ve skleníkové expozici líhnou krasavci několika desítek druhů. Nechybějí ani nádherní Morphopeleides s blankytně modrými křídly, stěhovavý monarcha (Danausplexippus) nebo jeho příbuzný, asijský Danauschrysippus.

Součástí výstavy je vývojový model motýla, díky němuž návštěvníci vidí velikostní rozdíly – od miniaturních vajíček přes různě velké housenky až po motýla s obrovským rozpětím křídel. (viz. náš článek: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/vystava-motylu-v-botanicke-zahrade-hl-m-prahy-v-troji-aneb-motyli-kouzla-promeny/ )

A pozor! Výstava „Motýli, kouzlo proměny“ se koná už jen do 21. května!!!

 

 

A co nás v Botanické čeká dál?

 

·         26. – 28. 5. 2023 Muškátová burza

Využijte možnosti naší burzy a pořiďte si klasické i nevšední pelargonie.Burza muškátů bude doplněna prodejem trvalek, dřevin,sukulentů, koření, balkonových i pokojových květin.

 

·         1. 6.– 30. 9. 2023 Opylování rostlin a svět včel

Panelová výstava představí návštěvníkům detaily ze života včel a opylování rostlin a ukáže, jak jsou včely pro přírodu i pro nás samotné důležité.

 

·         16.– 25. 6. 2023 Výstava bonsají a Festival japonské kultury

Nenechte si ujít přehlídku bonsají od předních pěstitelů z Čech i ze zahraničí.

Připravuje se nás také bohatý víkendový program:

Zažít Japonsko a poznat japonskou kulturu můžete o víkendu 17. – 18. 6. 2023

a

Přehlídkové trienále, které v Česku jednou za tři roky prezentuje nejlepší bonsaje z Česka, Polska a Německa o víkendu 24. – 25. 6. 2023

 

Podrobné informace o akcích Botanické zahrady Praha najdete na:

https://www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci

 

 

Z podkladů Botanické zahrady Praha připravili: Marie Kubíčková, DiS. a Richard Koníček

Ilustrační foto: Marie Kubíčková, DiS. (8 x), Wenca Nikoníček (6 x) a Richard Koníček (2 x)