Divadlo D21 chystá novou sezonu aneb bude to „Infuze POEzie“, které nám všem už bylo setsakra třeba

09.08.2021 17:33

 

18. sezona v D21

Divadlo D21

Záhřebská 21

 

Jsou divadla, která díky peripetiím doby dožívají, jsou divadla, která, díky témuž, ještě nějak přežívají, jsou i divadla, která znovu ožívají. Ale jsou i divadla, která vzdor tomu všemu, nadále žijí. K těm patří – a rozhodně ne v řadě poslední - Divadlo D21.

 

Proč se děje s jedněmi divadly to a s jinými ono, a proč se to neděje v Divadle D21? Otázka pro teatrology jistě hutná, ba přímo volající po obsáhlé stati. Otázka pro nás, návštěvníky tohoto divadla už rovných deset let, otázka jasná jako … no … jako Fa- …Fakt. Fakt, že tým tohoto divadla je parta. Parta nadšenců, která ustojí mnohé. I ten zatracený vir včetně okruží, jež nám všem - před i za oponou - způsobil.

 

 

Jak jsme poznali D21?

 

Díky našemu webu, rozhodně (viz. náš článek o našem prvním absolvovaném představení v D21 https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/egon-tobias-ten-kun-nelze-aneb-divadelni-hra-s-zivymi-koni-herci-a-hudebniky-/ ). I když si vzpomínáme, že jsme o něm věděli dříve než před těmi našimi už bezmála deseti lety. A aby ne. Divadlo působilo na našich Vinohradech v tu dobu již osmým rokem.

A když jsme D21 navštívili poprvé, pochopili jsme, že to není jen tak nějaký soubor herců co si odehrají svůj part a jdou si za svým. Ne. Pochopili jsme, že je to parta, která chtěla, chce a nadále i bude chtít, hrát divadlo. Protože je to - ne snad až tak uživí - ale proto, že je to drží při sobě, nad vodou a hlavně - při životě. Ne při tom fyzickém, ale při tom – možná důležitějším – životě duševním. Protože tohleto jejich divadlo jim dává smysl jejich životů. A dokládá to, že se - za ta léta - soubor prakticky nezměnil. Ano, sem tam někdo poodešel, tu do Zlaté kapličky, tu do jiného ansámblu, tu na mateřskou, ale jak ukazuje čas, zase se nakonec vrací do svého kolektivu, kde je už provždy zakořeněn.

A diváci? Ti to poznají. Vycítí. Vnímají, a proto se vracejí s nemenší urputností, jakou mají ti, co pro ně hrají. Je to symbióza. A tak by to mělo být. A tak to v D21 je.

 

 

 

Divadlo D21 dosáhlo plnoletosti, a tak novou sezónu zasvětí poezii

 

Pražské Divadlo D21 v roce, který pro něj může být zásadní nejen z hlediska symboliky čísel, oslaví osmnácté výročí svého založení. Slovy jeho členů „dosáhne plnoletosti“. Kromě oslav pro diváky chystá několik změn a novinek. Nadcházející divadelní sezóna se ponese v duchu poetických obrazů a v rytmu verše.

„Doba dlouhého divadelního půstu přinesla mnohé, včetně nové inspirace. Došli jsme v hledání léku pro „svět ve stavu nemocných“ k zásadnímu zjištění. Poezie léčí. Léčí duši! Proto jsme se vydali ve stopách verše i rytmu a rozhodli se na toto téma podívat z několika úhlů pohledu.“

Tak charakterizuje připravovanou sezónu umělecký šéf Jakub Šmíd a dramaturgyně Kristýna Čepková dodává:

„Průvodci na této tvůrčí cestě nám jsou mistři slova a písma, od nichž jsme si při svém inspiračním pátrání vzali nejvíc. Navíc tito naši tři průvodci Jan Antonín Pitínský, Edgar Allan Poe a Karel Hynek Mácha mají všichni tři jména, jak se na básníky sluší…“

 

Ředitelka a zároveň herečka Divadla D21 Hana Mathauserová uvedla:

„Po sezóně, která téměř nebyla, ač přinesla čtyři nové inscenace, snad nastane sezóna, která už proběhne víceméně tak, jak jsme všichni zvyklí. Pro naše divadlo bude významná také tím, že na jejím počátku oslavíme osmnácté narozeniny a Divadlo D21 se tedy bude moci počítat mezi plnoleté. Pevně doufám, že oslavy i další premiéry proběhnou s našimi diváky, s diskuzemi, s večírky, s živou hudbou a vším, co k tomu patří. Zkrátka, že to výročí oslavíme vzájemným setkáváním.“.

 

Do hereckého souboru se s novou sezónou oficiálně vrací Ivana Machalová, která patří mezi jeho stálice a zakládající členy divadla (nějaký čas zde působila jako host). Personální změny se chystají také v produkčním týmu, dočkáme se i několika novinek z hlediska divadelního provozu, a to třeba v podobě změn v pohádkovém repertoáru, který bude výrazně zúžen.

 

Podle vlastních slov se vedení divadla po zralé úvaze rozhodlo ponechat pouze užší výběr a zejména starší pohádky postupně stáhnout z repertoáru. Ten ale bude také obohacen například o pohádku Bajaja, která se na jaře 2022 dočká obnovené premiéry.

 

V návaznosti na dlouhodobý projekt Divadlo školám se od letošního září spouští projekt DIVADELNÍM ZÁŽITKEM K DEMOKRACII. Jedná se o unikátní propojení diváckého zážitku a dalších vzdělávacích aktivit, kterého se může zúčastnit několik desítek pražských základních a středních škol. Hlavní lektorkou a koordinátorkou projektu je Ivana Machalová.

 

Výraznou novinkou bude také nová série fotografií a vizuálních materiálů k osmnáctému výročí i k připravovaným inscenacím, která vzniká ve spolupráci s fotografkou Michaelou Škvrňákovou a tři z nich zdobí tento článek.

 

 

A co nás čeká a věřme, že nemine?

 

Sezóna 2021/2022 odstartuje 17. 9. dlouho očekávanou premiérou Fuksova Spalovače mrtvol. Inscenace v režii Jakuba Šmída byla nazkoušena už bezmála před rokem. Následovat bude 21. 9. tradiční zahájení sezóny zvané TANCOVAČKA, tentokrát s podtitulem „Jsme plnoletí!“ s odkazem právě na 18. narozeniny divadla.

 

Sezóna 2021/2022 v Divadle D21to bude „Infuze POEzie“

 

PREMIÉRY SEZÓNY:

 

Jan Antonín Pitínský

BETLÉM aneb KOMEDIE O NAROZENÍ

„Jde malý chlapec za oslíkem a věci říká největší.“

Největší příběh všech dob v jedinečné formě z pera básníka českého divadla. Za zpěvu koled a za doprovodu živé hudby putují Marie a Josef do Betléma. Cestu jim sice zkříží ďábel, ale ochrannou ruku nad nimi drží sám archanděl. Každej, kdo můžeš, zpívej. Kdo nemůžeš, aspoň se dívej...

Režie: Jakub Šmíd

Premiéra: 28. listopadu 2021

 

Edgar Allan Poe, Kristýna Čepková

POHŘBEN ZAŽIVA aneb Zaručeně pravdivý příběh E. A. Poea

“A havran dí - už víckrát ne!”

Autorská POE-tická inscenace na motivy životního příběhu a literárního odkazu Edgara Allana Poea. Scénická koláž  hledající hranice pravdy a lži, života a smrti, fantazie a reality... Je v moci pomluv pohřbít někoho zaživa, nebo existuje něco ještě mocnějšího?

Režie: Ewa Zembok

Světová premiéra: 25. února 2022

 

Karel Hynek Mácha

MÁJ

„Byl pozdnj wečer – prwnj mág –

Wečernj mág – byl lásky čas.“

 Nejslavnější básnická skladba Karla Hynka Máchy, až notoricky známá. Známe ji ale doopravdy? Pod vrstvou slov se skrývá příběh takřka oidipovský. Hynku! Viléme! Jarmilo!

Režie: Jakub Šmíd

Premiéra: 1. května 2022

 

Božena Němcová

BAJAJA

„Jsou hrdinové beze jména, kteří co ztratit nemají.

Jsou noci tiché jako pěna, jsou v nich sny, co se nezdají.“

Obnovená premiéra klasické pohádky pro nejmenší v nevšedním poetickém zpracování.

Režie: Jakub Šmíd

Obnovená premiéra: 6. března 2022

 

 

S přáním hezkého léta a celé nadcházející sezony 2021/2022

Za D21: Kristýna Čepková (PR, tiskový servis, dramaturgie)

a

Za: www.www-kulturaok-eu.cz

Richard Koníček, red.  

Připojené fotografie vytvořila, naaranžovala a vyfotila: Michaela Škvrňáková

Kontakty:

kristyna@divadlod21.cz

pr@divadlod21.cz

+420 777 922 277

Divadlo D21 z. s.

Záhřebská 21

120 00 Praha 2

www.divadlod21.cz