Zvonilka: Tajemství křídel (Secret of the wings)

18.02.2013 09:29

Zvonilka: Tajemství křídel (Secret of the wings)

aneb

když sesterská láska vítězí

 

Do našich kin přichází po letní smršti animovaných filmů (Rebelka, Norman a duchové, Hotel Transylvánia) další animák, tentokrát se jedná o fantastický příběh o motýlích vílách Zvonilce a Modrovločce, s málo však nápaditým názvem ´Zvonilka: Tajemství křídel´.  

Jedná se o první snímek společnosti Disney ze série o vílách, který vznikl ve 3D. do zcela jiných končin. V původním znění se na filmu podíleli přední hollywoodští herci jako Anjelica Huston, Lucy Liu nebo Timothy Dalton, protože to považují za velikou čest se spolupodílet na animovaných filmech.  Předchozí filmy o Zvonilce se odehrávaly na jaře nebo v létě, ale ani jeden z nich se na zimu nezaměřoval. A tak film Zvonilka: Tajemství křídel nám nabízí pohledy na třpytivou krásu zimy. A tak ji tu máme, očekáváme letos totiž prý zimičku pořádnou!

 

Když jsou naše dcerušky příliš zvídavé 

Film začíná sondou do života teplomilných, motýlích víl s křehkými a průsvitnými křídly, kdy si hrají a rejdí např. na obrovitých a rozkošných králíčcích. Panuje jim tu velmi příjemný podzim. Jedna z víl, Zvonilka, však jako jediná neposlušná z ostatních teplomilných víl překročí hranice domovského území, kam mají teplomilné víly zakázáno vstoupit pod pohrůžkou nebezpečí, které tam na ně určitě čeká.  Ale to by nebyla Zvonilka, a tak objeví tajemné Zimní lesy. Omámená krásou sněhu a ledu, kteroužto zimní krásu poznává poprvé ve svém životě, sice na kost zmrzlá, se setkává s celou řadou nových zimních víl. Křídla Zvonilky jsou však mrazem ohrožena.

 

Zvonilka má sestru!

Zvonilka odhalí kouzelné tajemství. Setká se zimní vílou – s Modrovločkou. Jsou doslova fascinovány jedna druhou a brzy se ukáže, proč – jsou to sestry! A tak Zvonilka má sestru, stejně veselou a hravou motýlí vílu. Ta se s ní na oplátku vydává na návštěvu do Zvonilčina domova. Když se o jejich pouti dozví královna Clarion a král Milori, vládci Zimních lesů, varují obě před tím, že už nikdy nesmějí zapovězenou hranici překročit, a vysvětlují jim oběť, kterou sami museli za podobný přestupek podstoupit.  Přejít z jednoho světa do druhého je sice možné, ale je to velice nebezpečné. Pokud hranici překoná podzimní víla jako Zvonilka, bude jí v Zimních lesích velká zima a hrozí jí umrznutí jejích křehkých křídel. A pro zimní vílu je návštěva Podzimních lesů asi, jako kdybychom vzali kus ledu a položili ho na Saharu. Nevyhnutelně se nám roztaje. Existují proto pravidla, která vílám cestovat z jedné říše do druhé zakazují.

 

Proč Modrovločka?

Modrovločka je zimní víla, která nikdy nepoznala jiné roční období než zimu. Je zvídavá, veselá a hravá a moc ráda se klouže se svými přáteli na zmrzlých vodopádech. I když ale miluje zimu, sžírá ji touha poznat teplejší období druhé části říše. I ona často navštěvuje hranici a sleduje, jak zvířata přecházejí z jedné části říše do druhé, a hltá knihy plné příběhů o létě, motýlech a stromu s kouzelným práškem.

 

Jak poznáme svou sestru?

Režisérka Peggy Holmes s pomocným režisérem Bobsem Gannawayem považovali za nejtěžší úkol vymyslet způsob, jak by Zvonilka a Modrovločka  mohly ihned navzájem poznat, co pro sebe znamenají, že jsou sestry! Naštěstí si oba režiséři uvědomili, že natáčejí vizuální médium a že pro tento účel vhodně použijí třpyt. Rázem se celá scéna setkání dvou sester proměnila a ani jedna z postav přitom nemusela říct jediné slůvko. Bylo naprosto jasné, že mezi nimi je jakési výjimečné pouto, protože se jejich křídla začala třpytit.

 

Společnými silami proti pohromě

Zvonilka a Modrovločka ale nemohou ovlivnit přírodu. Když stroj na výrobu sněhu, který Modrovločka při svém putování po Zvonilčině domově používá, aby neroztála, začne ohrožovat strom, jenž je zdrojem kouzelného prášku víl, jsou obě sestry nuceny sjednotit letní a zimní víly a vše napravit dříve, než bude pozdě.

 

Když režíruje žena

Zvonilka: Tajemství křídel je prvním snímkem o vílách, který ve společnosti Disney režírovala žena. Sestry byly pro Peggy Holmes odjakživa velice významným prvkem – má hned tři (a také tři bratry!). Její porozumění sesterských vztahů má proto velice reálné základy rodinné lásky. „Mezi mnou a sestrami existuje jakési pouto a všechny si uvědomujeme, že se jedna na druhou můžeme kdykoliv spolehnout,“ popisuje Holmes život ve společnosti svých sester. „Je to velice silné pouto a ani o něm nemusíme hovořit. Prostě existuje. To mi pomohlo pochopit sílu lidských citů. Takže když se obě víly musejí na hranici říší rozloučit a Modrovločka v sobě najde na poslední chvíli dost síly, aby se vrátila a dala Zvonilce najevo, jak moc ji má ráda, jednalo se o velice reálnou situaci. Takže jsme to vyřešili tak, že chtějí být spolu – ale svět se je snaží oddělit. Láska je most, který lidi dokáže spojovat.  Dokáže spojovat odlišné kultury.“

 

Není to příběh o vzpouře

Jak říká režisérka Holmes, chtěla natočit příběh o sjednocení obou světů, ale nechtěla tvořit film o nějaké vzpouře či něčem podobném. Naopak potřebovala, aby obě říše výslovně toužily po spojení, jenomže jim v tom ale brání počasí. Tím, že  Zvonilce stvořili sestru a rozšířili tak již zaběhlou mytologii, mohla něco takového i realizovat. Zvonilka se do Zimních lesů vydává, protože k nim cítí jisté pouto, a odstartuje tak řadu pozoruhodných událostí.

 

A co ty vlasy?

A režisérka si navíc umanula, je to přece žena, což by asi režiséra – muže možná ani nenapadlo, aby Zvonilka i Modrovločka  měly výjimečné účesy, které by byly přirozeným doplněním jejich vzhledu. Vyzvala jednoho z nejvyhlášenějších stylistů v Hollywoodu, Kena Pavese, který spolupracoval s výjimečnými ženami filmového a módního průmyslu, jakými jsou Victoria Beckham, Jessica a Ashlee Simpson, Eva Longoria, Lady Gaga, Jennifer Lopez, Celine Dion a Fergie, a tudíž věděl naprosto přesně, co po něm Holmes žádá.

 

A co hudba?

Jednotlivé postavy mají také své hudební motivy, které jsou jakýmsi zvukovým podpisem, podle kterých poznáme Zvonilku a Modrovločku. Ve filmu je uslyšíme odděleně, ale plného efektu je dosaženo až v samotném závěru filmu, kdy spolu obě víly letí krajinou. Je to jako kousky skládačky, které do sebe zapadnou. Oba motivy se dokonale doplňují, když je zahrajeme současně. Dalo by se říct, že Modrovloččin motiv je něco jako Zvonilčin pozpátku.

 

Filmové poselství režisérky Holmes

„ Myslím, že na světě žijí dívky, které nemají sestry, ale po zhlédnutí filmu budou toužit po sesterské kamarádce, po někom, s kým se budou moci podělit o své zážitky. Možná to bude navenek poněkud jiné, ale v nitru to na ně bude působit stejně. A to je tím nejdůležitějším poselstvím tohoto filmu, “ říká režisérka Holmes.

 

Co se nám bude líbit určitě  

Nejen Zvonilka, ale i my a naše děti budou jistě fascinováni, když uvidíme, jak králíčci a ostatní zvířata z letní říše přecházejí do zimní říše a mění svou barvu většinou v bílou.  Najdeme překrásnou říši plnou třpytivého ledu a odrazů.

 

Zima není období, je to místo 

Pro nás diváky je důležité, abychom se dokázali vžít do postav.  My dospělejší při sledování filmu na rozdíl od dětí možná upadneme občas i do kratičkého zimního spánku, ale třepot křídel motýlích víl nás snad hned probudí, jako se to naštěstí stalo mně. „Zimní víly v zimních kabátech nenajdeme.  Nemusejí. Zrodily se pro život v zimní říši. Jsou na takové počasí zvyklé. Zima není období, je to místo,“upozorňuje nás Holmes. „Někteří lidé prožijí v zimě celý život, takže jsme tento pocit chtěli zprostředkovat. Zima je tak krásná. A my opravdu nechtěli, aby náš film působil vánočně.“

 

Připravuje se další díl série – Zvonilka: Velká záchranná výprava, který se však vydává do zcela jiných končin.

 

Titul: Zvonilka: Tajemství křídel

Originální název: Secret of the wings

Země:  USA-  © WALT DISNEY PICTURES

Distributor: Falcon, www.falcon.cz

Scénář: Bobs Gannaway, Peggy Holmes, Ryan Rowe, Tom Rogers

Režie: Peggy Holmes, Bobs Gannaway

Produkce: Michael „Makul“ Wigert

Vedoucí výroby: John Lasseter

Hudba: Joel McNeely

Přístupnost: mládeži přístupný

Žánr: fantastická pohádka

Hodnocení: 60 %

 

V českém znění:

Marika Šoposká (Zvonilka)

Bára Šedivá (Modrovločka)

Kamila Šmejkalová (Iris)

Kamila Špráchalová (Rozeta)

Klára Oltová (Mlženka)

Hana Krtičková (Léčitelka)

Tereza Chudobová (Střelka)

Dalimil Klapka (Diblík)

Jan Holík (Cink)

Václav Rašilov (Sled)

Zuzana Kajnarová (Vidia)

Jiří Panzner (Bubla)

Miroslav Mejzlík (Lord Milori)

Terezie Taberyová (Fauna)

 

Film ZVONILKA: TAJEMSTVÍ KŘÍDEL bude do českých kin uveden ve formátech 2D a 3D s českým dabingem 1. listopadu 2012

 

ing. Olga Koníčková

Foto:  Falcon