Zlatý fond Národního muzea/ Fotografie /Výběr I. aneb Arménie 2003 (15 let po zemětřesení) či Tunel ve velkém kruhu

15.04.2019 11:58

 

 

 

 

 

 

 

Galerie Czech Photo Centre - Praha/Butovice

11. 4. - 12. 5. 2019

 

Zlatý fond Národního muzea fotografie

představuje

to nejlepší

z české fotografie perspektivou fotografů samotných

 

220 přístupů, 220 názorů, 220 fotografů

 

Vernisáž nové výstavy fotografií, tentokrát výstavy Zlatý fond Národního muzea /Fotografie/Výběr I. zahájila manažerka galerie Veronika Souralová, poté o nové (zcela unikátní) akci, tj. o vzniku Zlatého fondu NM, hovořil jeho zakladatel Ivo Gil. Předem řekl, že zřejmě je na této vernisáži přítomno snad nejvíce profesionálních fotografů než kdykoli jindy, a to jistě nejen proto, že zde mají vystavenou svou fotografii.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Když Ivo Gil před rokem 2002 oslovil 300 fotografů, protože chtěl, aby se uchovalo a zachránilo jejich kulturní fotografické dědictví, vrátilo se jich 220 s tím, že do Zlatého fondu NM přispějí svou jedinou fotografií, jak bylo dáno v propozicích. V rámci zachování jednoty jsou přijaté a vystavené fotografie podrobeny jednotné adjustaci (za sklem).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samozřejmě, že není vystaveno všech 220 fotografií,

ale můžeme je všechny zhlédnout na video v malém výstavním sále.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dosud nebyl Zlatý fond NM vystavován v takovém komplexním provedení, jako zde v Galerii Czech Photo Centre v Butovicích, zatím se vystavovalo jen podle témat. Jde o l. díl výstavy a je zájem o její pokračování, takže Ivo Gil vyzývá fotografy, aby se přihlásili se svou fotografií.

 

Více než dvě stovky předních českých autorů sdružuje Zlatý fond Národního muzea fotografie. Všichni členové unikátní sbírky Zlatého fondu věnovali na začátku Milénia jednu fotografii reprezentující jejich tvorbu. Výstava Zlatý Fond Národního muzea fotografie - výběr I, která se uskuteční v galerii Czech Photo Centre ve dnech 11. 4. - 12. 5. 2019, zahájila sérii výstav této sbírky.

 

Nabízíme jedinečnou možnost poznat tvorbu autorů v jiném světle, jejich vlastní perspektivou. Galerie Czech Photo Centre představí v první vlně fotografie 74 fotografek a fotografů. Mezi vystavenými jsou například díla Vladimíra Birguse, Gábiny Fárové, Jaroslava Kučery, Roberta Vana, Dagmar Hochové, Karla Cudlína, Marie Kudasové a mnoha dalších.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Před začátkem výstavy došlo k uložení fotografií Zlatého fondu v prostorách moderního archivu Czech Photo Centre. Poté bude instituce navazovat na původní myšlenku uchování dědictví fotografie pro budoucí generace. Proto otevíráme Zlatý fond II, který pokračuje ve stejné filozofii. Czech Photo společně s Národním muzeem fotografie (NMF) bude oslovovat aktivní profesionální fotografy, aby se stali součástí této nové unikátní sbírky. Naším cílem není fotografie zakonzervovat a nechat ležet hluboko v archivu, ale naopak opakovaně představovat kolekci nebo její části co nejširší veřejnosti.

 

Instituce NMF se v roce 2016 spojila díky společným zájmům s Czech Photo. Projekt NMF působil jako jediná instituce v České republice, která se má zabývat výhradně záchranou kulturního dědictví fotografie. Autorem projektu první sbírky fotografií, nazvané Zlatý fond NMF (ZF NMF), je Ivo Gil. Na její realizaci se podíleli Tomáš Dvořák a Jaroslav Prokop.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Idea projektu předpokládala, že každý z oslovených autorů věnuje jednu originální výstavní zvětšeninu ve sbírkové kvalitě. Fotografie budou jednotně adjustovány do rámů 70 × 100 cm a stanou se trvalým exponátem výstavní kolekce. Vytvoření sbírky bylo rozděleno na 3 etapy. V první etapě v roce 2002 bylo osloveno více než 150 tuzemských a 25 autorů žijících v zahraničí. K první uzávěrce v roce 2002 darovalo své fotografie téměř 90 fotografů. Ve druhé etapě, která proběhla v roce 2003, darovalo své fotografie 42 fotografů a v poslední etapě v roce 2004 pak 91 fotografů,“  popsal zakladatel Ivo Gil.

 

Soubor darovaných fotografií je velmi různorodý

jak žánrově,

tak svou datací.

Je kolekcí 220 přístupů, 220 názorů, 220 fotografů.

 

 

 

 

 

Hodnocení:  89 %

Ing. Olga Koníčková (tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chcete se stát součástí Zlatého fondu II?

e-mail: ivogil@seznam.cz

e-mail: cp@czechphoto.org

www.czechphoto.org