Život (je) byl pes aneb životop(i)es psa Života -Helena Rytířová

06.04.2013 19:12

Život (je) byl pes aneb životop(i)es psa Života

Helena Rytířová

 

O pejscích můžeme psát pořád, jsou to velmi pozoruhodní rodinní miláčci a knihy o nich také můžeme pořád číst. Uvítejme proto další titul o pejskovi, tentokrát s neobvyklým jménem Život, který se s životem musel pořádně poprat, ale přesto na něj nezanevře.

 

Nenechme se pomýlit názvem ´Život (je) byl pes´, protože hlavní psí hrdina se jmenuje, to jsme ještě určitě neslyšeli, Život. Ano, čteme dobře, pes dostal netradiční jméno - Život.   Autorkou útlé knížky o 29 kapitolách je Helena Rytířová. Knihou vzdala hold voříškovi, psovi jménem Život. 

 

Otevíráme knížku

Na záložce knihy se hned seznámíme se psem Životem, který nás, jak se patří a sluší, uvítá:“Tak tady jsem! Já, pes Život! Mysleli jste snad, že to nezvládnu? To bych se nesměl jmenovat Život. Dokázal jsem spoustu věcí... Najít cestu zpátky k paničce, a když jsem se ztratil, dokonce jsem potkal i psí lásku. Také jsem paničku rozesmál vždy, když byla smutná. Cestu do její postele znám dokonale. Ale hlavně doufám, že jsem jí svou přítomností zvládl také obohatit život.“

 

Je taková hořkosladká

Knížka zachycuje skutečný pří běh psa Života, který se zatoulal své bohémské paničce.    Autorka zábavnou formou přibližuje skutečné události slovy psa Života, když se na ulici a v parku na pražské Letné seznamuje s lidmi, jinými roztodivnými bytostmi i se psími kolegy. I když víme, že za plotem jsou další psi, to štěstí, jako náš pes Život, nemají.  Protože jsou většinou na rozdíl od našeho Života uvázaní ke psí boudě. Příběh však nekončí příliš šťastně, přesto pejsek Život se s jistou úlevou dostává do psího nebíčka.   A proč tedy? No, přečteme si to.  Zvládneme to za jeden až dva zimní večery! ´Dášeňka´ od Karla Čapka to sice není, ale můžeme být rádi, že jsme se dozvěděli, co si může ztracený a znovu nalezený pejsek myslet, protože Čapkova Dášeňka by se nám asi takhle nesvěřila. Měla totiž úplně jiné problémy.  

 

O autorce Heleně Rytířové

Původním povoláním fotografka v několika redakcích časopisů a novin, je autorkou přebalů na hudební nosiče a majitelkou nahrávacího studia, kde se vyrábějí audioknihy.  Jméno autorky je známo především těm, kdo mají zájem o nové kuchařské recepty, vydala totiž kuchařku ´Nedělní menu´ a 3 tituly kuchařek pro kluky a holky. Všechny knihy vydalo Nakladatelství Fragment.  Hodlá vydávat příběhy z I. světové války, kde musí hodně čerpat ze starých deníků, zejména vyhledávala i nadávky.

 

Křest knihy v psím útulku v pražské Troji

Protože jsme knížku pokřtili v netradičním prostředí, v psím útulku v Troji, zmíníme se pár slov o tom, jak jsme to krásně podzimní odpoledne strávili. Kmotrou knihy se stala velká ctitelka psů, zejména těch opuštěných, to všichni víme, stále usměvavá Marta Kubišová, přičemž celý pořad neúnavně moderovala něžná bytůstka, paní Hanka Koutná. Marta Kubišová nám řekla, že je jí ctí, že se stala kmotrou nové knížečky, a že dýchala a pomáhala obnovovat útulek po katastrofické povodni 13. srpna 2002.  Sama paní Marta Kubišová si pořídila malého sedmiletého psa, yorkšírku , je to však podle jejích sice mazlíček, ale aby se bála o něj, aby ho nic neofouklo, aby ho nezašlápla, a že se yorkšírka  bojí dětí. Takže, jakmile je vidí, tak dělá ze sebe mrtvého psa, což všechny kolemjdoucí rodič e dost notně vyděsí a hlavou jim asi ihned bleskne: “Je hrozné, že naše dítě zabilo psa, ale že zabilo psa téhle psí mámě, to nám nemůže projít!“ ...nakonec si každý oddechne, když zvíře oživne po určité době, kdy ho to přestane bavit, že to bylo jen divadlo….  Jak řekla paní Marta Kubišová, že to snad ani není pes, a že bezdomovci mají z jejího pejska náramnou srandu. Zato vzpomínala s láskou na svého velkého psa, to že byl, panečku, parťák, ten ji hlídal! No, nasmáli jsme se rádi, s tak příjemnou paní zpěvačkou není ani divu…

 

A jak to v trojském útulku chodí

  • Když už jsme se dostali do útulku v rámci křtu nové knížky, zaznamenali jsme podle panelů zde umístěných informace, které by mohly zajímat i nás. Ale podotýkáme, že některé psí útulky mohou mít odlišné metody vedení útulku a výběru psa do náhradní péče, i když velmi podobné.
  • Přijedeme-li si pro nového kamaráda do trojského útulku, nejdříve si povšimneme cedule:  ´Oddělení psů: příjem a výdej. ´
  • Konkrétně dovnitř areálu prohlížet si kotce plných zoufale štěkajících psů však nemůžeme. Oddělení psů jsme totiž koncipovali jako samostatně oddělený provoz, který jsme rozdělili obdobně jako u koček na jednotlivé pavilony (karanténa, izolace, nemocnice, štěňata a ubytování psů po karanténě, kteří jsou již určeni k výdeji).  
  • Oddělení příjmu a výdeje je tedy umístěno ve vstupní části útulku (příjem, výdej, dispečink). Všechna zvířata jsou zaevidována. Nejsou-li označena čipem nebo tetováním, je jim přiděleno identifikační číslo (samozřejmě že ne to daňové!). U každého zvířete uvedeme jeho popis a pořídíme fotografii. Zkontrolujeme zdravotní stav zvířete, ošetříme je, očkujeme a odčervíme je. Pak je dáme do kotce, kde čekáme na původního nebo nového majitele. Psa ale musíme nejdříve dát také do karantény, abychom mohli vyloučit jeho onemocnění a nakažení ostatních zvířat. Psi jsou pravidelně vypouštěni do jednotlivých výběhů či individuálně venčeni ošetřovateli.
  • Krmení dostávají  1x až 5x  denně po zvážení jejich zdravotního stavu. Podvyživení psi a štěňata krmíme častěji. Po karanténě jdou zvířata na výdej, což znamená, že je můžeme nabízet už do péče náhradnímu majiteli.  Jako náhradní majitelé se ale automaticky nestáváme vlastníky psa, a protože náš právní řád zachází se zvířetem jako s věcí a podle občanského zákoníka se může vlastník o tuto věc do půlroku přihlásit. Náhradní majitel je povinen, pokud se o psa přihlásí v této lhůtě původní majitel, zvíře vrátit.  Vlastník je však povinen vzniklé náklady uhradit. Teprve po vypršení lhůty půl roku připadne  věc do vlastnictví náhradního majitele a ten s ní může nakládat jako se svou, může ji darovat či prodat, nebo převést na jiného vlastníka.
  • Kynologická poradna – nabízí bezplatné využití výcvikové kursy v rámci MP hl. m. Prahy). Chceme tak oslovit laickou kynologickou veřejnost a vytvořit prostor pro důležitou velmi častou podceňovanou osvětu majitelů psů.

 

Týrání zvířat…

Je smutné, že v posledních letech se často setkáváme čím dál více se zvířaty, která byla bita, týrána, někdy i usmrcena rukou člověka.

 

Na www. upozpraha.cz (nabízíme aktualizovanou nabídku koček a psů).

 

Takže, haf, haf…!

 

Titul:  Život byl pes

Autorka: Helena Rytířová

Ilustrace: Tomáš Bím

Nakladatelství Fragment, s. r. o.

www.fragment.cz

Žánr: beletrie pro dospělé /romány, povídky, novely/edice Ze života

Hodnocení: 50 %

 

Ing. Olga Koníčková

Titulní foto: Fragment