Zbraslavský salon aneb když naši touhu a hledání cesty ke štěstí dokážou zmařit běsi, kteří jsou nám v patách (E. L. Ž.)

15.01.2020 16:49

Galerie  9/přízemí vysočanské radnice

7.  - 23. 1. 2020

 

Na vernisáži výměnné (skupinové) výstavy Zbraslavský salon,

která byla připravena v rámci spolupráce MČ Praha 9 a MČ Praha -  Zbraslav,

byl přítomen Ing. Jan Jarolím, starosta MČ Praha 9.

 Po zahájení a pozdravu všem zúčastněným autorům i přítomným divákům

pronesenými Evou Kořánovou, ředitelkou Galerie 9 a Ing. Janem Jarolímem,

se znovu slova ujala Eva Kořánová, která výstavu podrobněji představila.

 

Eva Kořánová připomněla, že je ráda, že letošní ročník -  už sedmý - obsahuje tak pestrou a přímo kompletní škálu výtvarných technik. Od malby, přes kresby, grafiku, kov až po sochy. Navíc je mezi vystavujícími přítomen dokonce i zahraniční host, Zdzisław Wiatr, polský malíř, jehož vodní hladiny vypadají jako fotografie, ale jsou to malby. Ocenila také, že Petr Alois Hampl vykročil ze svých tvůrčích zvyklostí ve své tvorbě tentokrát velice zdařile.

 

Závěrem Eva Kořánová vyslovila obavu, že laťka nastavená zbraslavskými výtvarníky je mimořádně vysoko a že umělci z Prahy 9 budou nesporně mít co dělat, aby ´hozenou rukavici´ v pomyslném tvůrčím souboji se ctí zdvihli, a pokud možno zbraslavské ještě trumfli.

 

To však glosoval Ing. Jan Jarolím, že to nehrozí, protože umělci na Praze 9 jsou přece opravdoví umělci a ti, že se nikdy zahanbit nenechají.  Nakonec byl ještě za zbraslavské výtvarníky dotázán přítomný František Tomík, aby - chce-li - něco k výstavě doplnit:  

 

Když jsme se naposledy loučili s některými výtvarníky, kteří vystavovali na 6. Zbraslavském salonu ve vysočanské Galerii 9, byl už leden roku 2018. S nadsázkou jsme si tehdy říkali, že se určitě brzo zase uvidíme, protože další výstava bude již příští rok, tedy v roce 2019. Čas je neúprosný a zde je tedy text věnovaný letošnímu 7. Zbraslavskému salonu.

 

Na letošní Cenu starostky MČ Praha - Zbraslav byla navržena fotografka Ivana Hamplová, která mnoho let trpělivě dokumentuje aktivity zbraslavského loutkového divadla. V její volné tvorbě se zase často procházíme nenápadnou a tichou krajinou kolem nás.

 

Pokud jste pravidelnými návštěvníky Zbraslavského salonu, jistě jste zaznamenali, že se zde kromě prací zbraslavských výtvarníků, setkáte s autory, o nichž jste možná slyšeli jen z doslechu a kteří zatím na Zbraslavi ani v Galerii 9 nevystavovali.

 

Tak tomu samozřejmě bylo i letos. Jen namátkou vybírám a zároveň chci upozornit na jemný humor přítomný v nevšedních dílech textilní výtvarnice Ivany Urbánkové. A asi rozhodně nepřehlédnete unikátní křehká Křídla, zavěšená v prostoru, od mladé autorky Evy Zoubkové. Sochařka Elżbieta Grosseová nám slíbila dopravit do galerie svá trojrozměrná díla z kameniny. Svou premiéru budou mít také ohnivě barevná díla od malířky Bohunky Waageové. A pokud máte rádi jazz, tak v obrazech Václava Frolíka ho jistě snadno objevíte.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Starší generaci pražských výtvarníků zastupuje neobvyklou technikou provedená duchovní malba zaznamenaná na deskových obrazech Valdemara Sokola. A zahraničním hostem Salonu je tentokrát polský malíř a grafik Zdzisław Wiatr, který představí své kresby provedené netradiční technikou: markery, jejichž stopa na vlnité lepence vytváří iluzi fotografie větrem čeřené noční hladiny tajemných jezer.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Letos vystavuje nejvíce autorů v historii Salonu a jen tiše doufáme, že se vše podaří do galerie úhledně poskládat a přehlídka současného umění vás zaujme. Protože sedmý Zbraslavský salon 2019 prostě musíte vidět!“

 

Poté František Tomík prohlásil výstavu za zahájenou.

 

Vystavující umělci

Tigran ABRAMJAN

Dagmar FELCMANOVÁ

Václav FROLÍK

 

 

 

 

 

 

 

 

ELŻBIETA Grosseová

Marta HADINCOVÁ

Miro HADINEC

Petr Alois HAMPL

Ivana HAMPLOVÁ

Eliška JAKUBÍČKOVÁ/Primulka III.

Aleš KRÁTKÝ

Jana KUBECOVÁ

Jan MAJCHER/Vzkazy

Jana MAJCHEROVÁ

Rostislav NOVÁK

Božena OSVALDOVÁ

Markéta POŠAROVÁ

Valdemar SOKOL

Jana ŠAFRÁNKOVÁ

František TOMÍK/Podpírání mraků

Jiří TRNKA

Marie TRNKOVÁ/Ženy

Ivana URBÁNKOVÁ/Akvabely I., II.

Lucie VACKOVÁ

Bohunka WAAGEOVÁ

ZDZISŁAW Wiatr

Eva ZOUBKOVÁ

Eva Línková - ŽÁKOVÁ/ E. L. Ž./

Naši touhu a hledání cesty ke štěstí dokážou zmařit běsi, kteří jsou nám v patách

 

190 00 Praha 9 - Vysočany

Sokolovská 324/14

Máme otevřeno:

pondělí - čtvrtek 10.00 - 19.00 hodin

Vstup: volný

 

Hodnocení:  79 %

Richard Koníček

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková, © Richard Koníček

 

www.praha9.cz

 

Více zde: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/fenomen-zoubek-kmentova-ctyri-generace-aneb-od-cementu-bronzu-zuly-zeleza-pres-hlinik-a-med-opet-zpet-k-zule-ci-kamen-ktery-pozoroval-oblohu-l/


Více zde: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/bohunka-waageova-v-kosmu-a-na-namesti-krale-jiriho-aneb-duhove-vlneni-ci-stvoreni/

                            
Více zde: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/salon-5x5-pavel-dvorak-milan-eberl-vaclav-frolik-mirka-madrova-a-vladimir-vsetecka-aneb-vnimana-tvar-ci-mirky-madrove-bludni-i-letajici-holandane/


Více zde: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/eliska-jakubickova-utecha-solace-aneb-kdyz-se-maceska-sklebi-ci-ta-nejvetsi-pro-elisku-ruze/