Winternitzova vila aneb další nová výstava, zcela nový projekt, opět nové možnosti, zkrátka, ve vile vše při starém

01.05.2025 19:23

 

 

Caracas

zapomenutá metropole modernismu

9. 3. – 4. 6. 2025

Kurátor: Adam Štěch 

Winternitzova vila

 

 

V posledních letech se pravidelné výstavní cykly, věnované  

některému nevšednímu typu architektury z celého světa,

staly nezbytnou součástí mnoha dalších aktivit

konaných denně ve Winternitzově Vile.

 

 

Letos byl zahájen opět další cyklus výstav, tentokrát souborně nazvaný

Tropický modernismus.

Stejně jako v předchozích cyklech se návštěvník při návštěvě vily může seznámit s 

unikátními počiny světové architektury zachycenýni na skvělých fotografiích

historika architektury Adama Štěcha,

který se tentokrát vypravil odvážně až do nevyzpytatelné Venezuely

do města Caracas.

 

 

Zahájení mělo opět styl

 

Není tajemstvím, že vernisáže nových výstav nikdy nejsou jen formální či dokonce snobské. Vila, díky jejím provozovatelům, manželům, Kristině a Davidu Cysařových, žije a tepe v rytmu, jaký odpovídá na míru konkrétní akci.

Světoběžník a fotograf, historik architektury a věčně chvátající člověk plný života, Adam Štěch, vnáší svými výstavami do Vily nejen poučení, ale i poznání netušeného, co svět architektury nabízí, často však téměř skrývá. Štěchovy výstavy přinášejí vhledy tam, kam se běžný člověk nedostane za celý život.

Vila Winternitz – ač skvost architektury ryze evropský, poslední mistrovské dílo věhlasného architekta Adolfa Loose – se s tou výstavní, často i exotickou, intervencí vypořádává, ale zcela v pohodě a bez problémů. Nikdy není znát, že by se v jejích přísně racionálních útrobách konalo cosi pro ni nepřirozeného. Od koncertu, hostů a představované architektonické události, objevené na cestách Adama Štěcha, až po náladu přítomných, kteří se tu vždy cítí jako doma.

Proto nebyl problém pro nikoho, ani pro Vilu, naladit se tak trochu na atmosféru daleké Venezuely. Nemálo se o ni zasloužil i opravdový venezuelský hudebník, doprovázející, s kytarou a zpěvem venezuelských písní ve strhujícím latinskoamerickém rytmu, volnou část programu.  

 

 

Na okraj výstavy Caracas

 

První výstava z cyklu věnovaného Tropickému modernismu, nese název Caracas, s podtitulem, Zapomenutá metropole modernismu.

Aktuální výstava přibližuje fascinující příběh venezuelské metropole jako jednoho z klíčových center poválečného modernismu. Kurátor výstavy, historik architektury, Adam Štěch, loni navštívil Venezuelu, Caracas, proto, aby zdokumentoval tamní modernistické skvosty. Sám je autorem perfektních fotografií, povětšině se mu dokonce daří – díky svému kouzlu osobnosti a možná i neodbytnosti – proniknout do nitra těchto jím vybraných klenotů architektury.

Je obrovskou výhodou Vily Winternitz a vstřícnosti manželů Cysařových, že oproti sice také skvělým rozhlasovým relacím Adama Štěcha na stanici Českého rozhlasu Vltava, že máme možnost vidět i fotky probíraných objektů protože v rádiu to jde jen slovně. Na výstavě ve Vile, už není třeba tolika slov, popisky a výstavní katalog to obstarají, a fotografie, které si může divák v klidu prohlédnout, už sami vypovídají o daném objektu nesrovnatelně víc. Trochu problém – hlavně pro architekty výstavy – je ovšem relativně nevelký, spíše komorní  výstavní prostor. Směstnat sem přehledně prezentaci unikátních fotografií je náročné. Ovšem i v tomto je třeba ocenit organizátory každé Štěchovy výstavy, manžele Cysařovi, kteří neváhají a svěří vizuální koncepci – uskupení OKOLO. Tím je zaručeno i značně originální a vynalézavé architektonické řešení každé výstavy, takže neztrácí vypovídací hodnotu a ještě působí celkově esteticky zajímavě. Tuto složku výstavy tvoří Matěj Činčera a Jan Kloss z oceňovaného kreativního uskupení OKOLO, jež stojí například i za některými realizacemi zcela odlišných výstav v Museu Kampa.

 

 

U Štěcha tvoří výstavní cyklus, vždy tři charakterizující výstavy

 

Ale zpět k letošnímu cyklu výstav.

Jak vtipně podotkla při zahájení paní Kristina Cysařová, která akci za tým Vily Winternitz zahajovala i moderovala, vášeň kurátora Adama Štěcha pro modernistickou architekturu – jež jak letos uvidíme – nezná doslova hranic. Prozradila také, že je-li první zastávkou na Štěchově cestě za Tropickým modernismem Caracas, hlavní město Venezuely, tak následovat bude Indie a na podzim se s ním při 3. výstavě letošního cyklu, podíváme až na Havaj.

 

 

O výstavě

 

Výstava Caracas: Zapomenutá metropole modernismu, nám přibližuje jedinečné architektonické dědictví venezuelské metropole. Po druhé světové válce se totiž Caracas stal jedním z center jihoamerického modernismu. Ale dejme raději slovo přímo tiskové zprávě:

„V rámci cyklu Tropický modernismus, představí kurátor a historik architektury Adam Štěch dílčí výsledky svého dlouholetého výzkumu v oblasti modernistické architektury tropických oblastí.

Kurátor a historik architektury a designu Adam Štěch během několika posledních let navštívil rozmanité lokality, kde systematicky dokumentoval architekturu 20. století a její specifické kulturní a geografické transformace do velmi originálních forem.

Cyklus Tropický modernismus postupně představí modernistickou architekturu, kterou Štěch osobně navštívil a zdokumentoval v Caracasu ve Venezuele, v indickém Chandigarhu a v Honolulu na Havaji.

Caracas byl v 50. a 60. letech 20. století symbolem prosperity a progresivní modernistické architektury. V této době se město stalo experimentální laboratoří modernismu, kde působili nejen domácí architekti jako Carlos Raúl Villanueva, FrutoVivas, Narciso Bárcenas nebo TomásSanabria, ale i světově proslulé osobnosti, například GioPonti, Richard Neutra a Philip Johnson.

Expozice je rozdělena do několika tematických celků, které představí různé etapy architektonického vývoje Caracasu.

 

„V loňském roce jsem osobně navštívil Caracas a

podrobně zdokumentoval jeho modernistické skvosty.

Na první výstavě nového cyklu tak budete moci objevit

zcela neznámé pionýry venezuelského art deca a moderny,

domácí hvězdy poválečného zlatého období i slavné mezinárodní architekty, jako byli například GioPonti, Richard Neutra nebo Philip Johnson,

kteří v Caracasu také realizovali některé své projekty.“

Kurátor výstavy a autor fotografií, Adam Štěch

 

 

Nejen nová výstava, ale i nový ambiciózní a prospěšný projekt

 

Jak už zaznělo úvodem, Winternitzova vila je živý organismus, který neustále rozšiřuje své aktivity. O některých stiháme informovat na www.www-kulturaok-eu.cz, o ostatních se dozvídáme na webu a dalších informačních zdrojích Vily. A o tom momentálně asi nejambicióznějším a značně přesahujícím samu Vilu Winternitz, si vás teď dovolíme informovat.

 

 

Projekt zvaný Genius Loci

 

Citujeme zdroje z Winternitzovy vily:

„Jedná se nejen o nový projekt Winternitzovy vily – ale platformu, která spojuje architektonicky a kulturně výjimečné domy v soukromém vlastnictví, napříč Českou republikou. Společná vize je: udržet a rozvíjet živý odkaz těchto jedinečných míst.

Spolu s dalšími třemi výjimečnými objekty – Laichterovým domem, Volmanovou vilou

a Budilovou letní vilou – jsme založili platformu Genius Loci.

Tato iniciativa propojuje architektonicky významné stavby 20. století, které mají nejen kulturní hodnotu, ale především duši. Jsou to domy, které žijí – jejich majitelé (často potomci původních stavitelů) je s láskou udržují, otevírají veřejnosti a naplňují kulturním programem. Každý z těchto domů má svůj vlastní, silný příběh – a právě ten chceme dál vyprávět.“

 

 

Proč Genius Loci vznikl?

 

Možná jste si už všimli, že rádi sdílíme. Proto:

·         Věříme, že v otevřenosti a spolupráci je síla.

·         Chceme si vzájemně pomáhat – předávat si zkušenosti, navzájem se podporovat.

·         Chceme objevovat nové cesty financování a propojovat se s odborníky, kteří nám pomáhají pečovat o tyto vzácné památky.

·         Chceme inspirovat další majitele podobných objektů, kteří usilují o totéž: zachovat jejich jedinečný charakter a zpřístupnit je veřejnosti.

 

Platformu jsme v úterý 22. 4. 2025 poprvé veřejně představili v pořadu ARTZONA na ČT Art – podívejte se na záznam:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/12072033166-artzona/225542152010010/cast/1110718/

 

Navštivte také nový web platformy: → geniusloci.house

https://geniusloci.house/cs

Najdete tam mapu zapojených domů, inspiraci na výlety a podrobnosti o naší činnosti.

 

Kontakt:

Kristina Cysařová

Winternitzova vila

Na Cihlářce 10, 150 00 Praha 5

tel: 776 711 382

kristina.cysarova@gmail.com  / www.loosovavila.cz

Facebook Winternitzova vila

 

 

Text: Richard Koníček

Foto: autor a Luboš Stibůrek

 

Caracas

zapomenutá metropole modernismu

9. 3. – 4. 6. 2025

Kurátor, fotograf a autor textů: Adam Štěch

Grafický design a instalace: Matěj Činčera a Jan Kloss

Produkce: Kristina Cysařová

Winternitzova vila 

Na Cihlářce 10, Praha 5

loosovavila@gmail.com

www.loosovavila.cz

OTEVÍRACÍ DOBA

neděle až středa: 12:00 – ⁠18:00