Vzpomínky na Olympii – Ekecheiriá aneb pocta olympijské tradici

03.03.2013 15:03

Vzpomínky na Olympii – Ekecheiriá aneb pocta olympijské tradici

8. 6. - 9. 9. 2012

Muzeum hl. m. Prahy – Florenc

 

„Ideál antiky je prostě věčný“

Jiří T. Kotalík, kurátor výstavy

 

V roce 2012, kdy se konají Olympijské hry v Londýně, je velmi zajímavým počinem občanského sdružení Symposion, které připravilo projekt, jehož cílem je zdůraznit propojení sportovního soutěžení a kultury, tak jak bylo odnedávna pěstováno v antickém Řecku - umění ducha i těla - kalokagathia. Skupina umělců kolem Jiřího Sozanského se tedy rozhodla připomenout společnou výstavou letošní olympijský rok. Zúčastnila se cesty do Řecka a šla stopách míst a památek spjatých s tradicí olympijského hnutí. Zúčastnění umělci, Vojtěch Adamec jr., David Vávra, Ivan Komárek, Vratislav Ševčík, Paulina Skavova a Charbel Ackermann, mají všichni ke sportu (zejména boxu) blízko.

 

Umělci vystavují svou fotodokumentaci a kresebné deníky z cesty, které jsou součástí výstavy, Jiří Sozanský představil monumentální, velkoformátové olejomalby antických stadionů, kresby a plastiky (bronz) olympijských soutěžících, Ivan Komárek sedm keramických desek s malbou inspirovanou antickými nádobami, Vojtěch Adamec j.r. kresby inspirované antickými mýty, Paulina Skavova torza zápasníků, Charbel Ackermann kovové reliéfy inspirované antickými disky, Vratislav Ševčík kresby-akryly inspirované antickými sportovišti a David Vávra deník a kresby z cesty po Řecku. A protože atleti v antickém Řecku absolvovali trénink i olympijské soutěže úplně nazí, je většina vystavených uměleckých děl zcela samozřejmě oslavou zdravého, trénovaného a nahého lidského těla.

 

Kurátorem výstavy je PhDr. Jiří T. Kotalík

Architektonické řešení navrhl David Vávra

Grafické řešení provedla Markéta Janebová

Produkci zajistila Olga Sozanská, Bohumila Křížová

 

Z historie sdružení Palaestra

 

Jan Balog - asistent reprezentačního trenéra kadetů a trenér boxu II. třídy, trenér klubu Palestra, kde trénují zúčastnění umělci. Jan Balog má odboxováno 109 zápasů, z toho 83 vítězných. V roce 1985 se stal mistrem ČSSR. V roce 1999 založil boxerský klub Palaestra, který se zabývá mimoškolními sportovními aktivitami dětí a funguje na principu nízkoprahovosti. V roce 2007 byla Palaestra nejúspěšnějším oddílem na Mistrovství republiky kadetů v Jablonci nad Nisou, kde získala jednu zlatou a tři stříbrné medaile. V roce 2008 na mistrovství republiky v Krnově získali jednu zlatou a dvě bronzové medaile. Nejúspěšnějším odchovancem je Ondřej Pála, který získal titul juniorský Mistr republiky a a v současnosti je profesionálním boxerem. V roce 2008 se dosavadním největším úspěchem stala stříbrná medaile na Mistrovství Evropy školní mládeže do 15 let v srbském Novém Sadu, kterou získal Patrik Balog. V roce 2010 se stal mistrem republiky v kategorii juniorů i kadetů a přivezl stříbrné medaile z mezinárodních turnajů na Slovensku a v Turecku. Veškeré další informace o klubu najdete na https://www.palaestra.enc.cz/

 

Lukáš Konečný je český boxer, který dosáhl významných úspěchů v amatérském i profesionálním ringu. V letech 1997 a 1999 vybojoval na mistrovství světa v těžké konkurenci dvě bronzové medaile. Posléze reprezentoval na olympijských hrách 2000 v Sydney. K profesionálům přestoupil v roce 2001, když podepsal smlouvu s německou stájí Sport Events Steinforth (SES). Své první utkání vyhrál již po 17 vteřinách. V roce 2010 vybojoval titul evropského šampiona organizace EBU v lehké střední váze, který následně v prosinci 2010 v Praze obhájil. V letech 2006 a 2011 vybojoval dvakrát titul interkontinentálního mistra organizace WBO. V roce 2006 se stal také interkontinentálním mistrem IBF, když porazil Ante Bilice. Jedním z jeho nejdůležitějších utkání byl v roce 2008 souboj o titul mistra světa WBO v lehké střední váze proti neporaženému Ukrajinci Serhijovi Dzinzirukovi. Podlehl mu na body v těsném souboji, když verdikt mohl být i opačný, což nepřímo po utkání přiznal i Ukrajinec. Společně s Rudolfem Krajem jsou jedinými českými boxery, kteří bojovali o světový titul. Dne 5. dubna 2012 se stal mistrem světa organizace WBO v lehké střední váze, když v Brně porazil svého soupeře Salima Larbiho knock-outem v 7. kole.

 

Informace pro návštěvníky:

Muzeum hlavního města Prahy, Na Poříčí 52, Praha 8 – Florenc

Otevřeno: denně mimo po 9 -18 h

vstupné: základní 120 Kč        

snížené (studenti, senioři) 50 Kč        

rodinné 200 Kč        

děti do 6 let a invalidé ZDARMA        

školní skupiny 30 Kč/os. (pedagogický dozor ZDARMA)

každý 1. čtvrtek v měsíci v době od 9 do 17 hodin vstup pro žáky, studenty a seniory zdarma; ostatní 10 Kč         

poslední středa v měsíci otevřeno do 20 h.

Kontakt pro bližší informace:

olga.sozanskal.com, mobil 602 660 196; hlouskovaumprahy.cz, mobil 603 888 053

 

Ing. Olga Koníčková

Foto:  Komárek Ivan