Venice…Venice!´ aneb romská otázka ve videoartu Daniela Pešty

18.04.2013 10:27

´I was born in your bed´ /55. ročník benátského bienále (La Biennale di Venezia)

 

Výstava ze sbírky Nadace DrAK : M. Bláhová, V. Bláha, K. Heilmayer, K.G.Oehlert, D. Pešta, P. Roučka, P. Skavová, A. Šimotová, J. Zrzavý

 

Muzeum Montanelli

18. 4. – 15. 6. 2013, MuMo, Praha 

30. 5. – 30. 9. 2013, Benátky, Itálie

 

Pod názvem ´I was born in your bed´ (Narodil jsem se ve tvé posteli) můžeme zhlédnout v pražském Muzeu Montanelli a  v prostorách Sala del Camino (v bývalém klášteře sv. Kosmy a Damiána) velmi zajímavou  výstavu ´Venice…Venice!´

 

Vystavujeme nový autorský projekt  českého  výtvarníka Daniela Pešty, který autor připravil u příležitosti 55. ročníku benátského bienále (La Biennale di Venezia). Obě výstavy konáme pod záštitou města Benátky (Città di Venezia - Assessorato alle Attività culturali) a primátora hl. města Prahy, doc. MUDr. Bohuslava Svobody, CSc.

 

Na slavnostní vernisáži 17. dubna 2013 nás přivítala krátkým proslovem zakladatelka Nadace DrAK, Muzea Montanelli, MuMo a Galerie Montanelli, Dr. Dajda Altenburg Kohl. Podle jejích slov dojde ke změně koncepce výstav, kdy budou využívat více vlastní sbírky než sbírky ostatní. Pak ještě  Dr. Dajda Altenburg-Kohl dodala, že se budou stěhovat, takže v nás okamžitě hrklo, kam že? Ale jak vyšlo najevo o vteřinku později, že se 15. května 2013 budou sice stěhovat, ale jen na měsíc, a to do Benátek, kde budou mít  výstavu,  kterou můžeme už nyní zhlédnout  v Praze. To jsme si oddychli! Ve výstavních prostorách jsme se tento večer setkávali s dívkami i muži v mnohdy i hrozivých maskách – styl a lá Benátský karneval.  Mezi hosty jsme spatřili usměvavou paní Dášu Havlovou, vdovu po exprezidentovi Václavovi Havla, Milana Heina – ředitele divadla Ungelt  a další  návštěvníky - povětšinou těch hovořících italsky….   Jako občerstvení jsme si mohli ochutnat italskou pizzu a vínko…

 

Romská otázka jako Peštova inspirace

Hlavním tématem celého projektu Daniela Pešty je aktuální společenský fenomén romské otázky

a individuální postoj jednotlivce k této problematice. Předmětem tohoto výtvarného záměru je zejména ambivalentní vztah jedince k romské menšině, často spojený s řadou předsudků. Při jeho genezi se umělec zaměřil na nejmladší romskou generaci, v níž vidí klíč k budoucí integraci Romů do většinové společnosti. Proto se Daniel Pešta ve své práci pokusil nahlédnout do pocitů a prostředí romských dětí a do vnímání jejich životních šancí.

 

Přemýšlíme-li o životě Romů, činíme tak často, jako by to bylo něco mimo naše bytí. Představme si však hypotetickou situaci jiného osudu, tedy takového, že se narodíme sami jako Romové. Možná bychom v sobě našli netušené vzorce chování a začali se projevovat odlišně, tedy „problematicky“. Snad z pudu sebezáchovy, možná ze strachu, možná z rezignace. Ale ani jeden z těchto faktorů není kompatibilní se slovem naděje,” říká Daniel Pešta. ´

 

I was born in your bed´ (1:13 minut, 2012/2013)

Na výstavě můžeme zhlédnout dva videoarty Daniela Pešty pod názvem ´I was born in your bed´ a cyklus malovaných portrétů romských dětí účinkujících ve videoartu pod názvem ´ I am a gypsy  and you?

 

Ochotně si sáčky na hlavu nasadíme…´ I am a gypsy  and you?

Vystavený videoart jsme složili ze dvou šestimetrových projekcí. Celou myšlenku jsme převzali, (jistě si vzpomeneme na školní fotografie naší třídy) na základě principu školních fotografií. Dvě naše třídy dětí stojí v typickém rozestavení, tak jak nás pan fotograf tradičně umisťoval – v několika řadách za sebou. V dlaních držíme bílé a černé látkové sáčky podobné těm, které používáme na školní obuv na přezutí. Nastupujeme do skupin. Naše pohyby jsou minimální. Po chvíli slyšíme rázný hlas dospělého, který vyslovuje naše jména. A my, romské děti, si postupně po vyslovení svého jména přetahujeme přes hlavu připravené sáčky, které držíme v ruce. Povšimneme si, jak dobrovolně se povelům podrobujeme?! Takto reagujeme jedno za druhým, až máme zahalené všichni naše hlavy. Proměnu jednotlivce i kolektivu jsme dokonale dokonali.

 

Projekt byl vytvořen ve spolupráci a za laskavé pomoci pana Milana Horváta a romského sdružení v Lysé nad Labem.

 

Videa pro trpělivé

Budeme-li mít při návštěvě výstavy čas, můžeme si postát u videa filmu Luchina Viscontiho  z roku 1971 ´Smrt v Benátkách´ (127 minut), nebo u videa záznamu divadelní hry v Baden-Badenu (59 minut, 2004).

 

Daniel Pešta (1959) - český multimediální umělec

Jeho díla můžeme spatřit v řadě evropských muzeí a sbírek. V letošním roce se představil v německém Bundestagu v rámci výstavy Kunst in der Katastrophe.

 

Pořadatel: Muzeum Montanelli, Nerudova 13, 118 00 Praha 1, Česká republika

Kurátor: Jürgen Kaumkötter

 

  1. Praha: slavnostní zahájení:  17. 4. 2013 v 18 hodin v prostorách Muzea Montanelli, Praha 1, Nerudova 13
  1. Itálie: slavnostní zahájení: 29. května 2013 v 18 hodin v prostorách bývalého kláštera sv. Kosmy a Damiána (S. Cosma e Damiano) v Sala del Camino, na ostrově Giudecca v Benátkách. Vaporetto – zastávka Palanca.

 

Muzeum Montanelli, MuMo

118 00 Praha 1

Nerudova 13

 

Otevírací doba: úterý  – neděle 12-18 hod.

Vstupné: 80 Kč

Zlevněné: 40 Kč

Skupinové vstupné (8 osob a více): dospělí 40 Kč a senioři

Studenti: 20 Kč

20 % sleva ze vstupného pro držitele karty Sanquis

Držitelé karty ICOM a studenti uměleckých škol: ZDARMA

www.muzeummontanelli.com

 

Hodnocení: 100 %

Ing. Olga Koníčková

Foto: MUMO

 

Nadace DrAK:  účastní se na projektu ´Ruku na prso´, který informuje ženy o metodě MammaCare (vědecky vyvinutá systematická metoda hmatového samovyšetření prsu). Nenahrazuje však vyšetření jako je mamografie a sonografie, jde o to, abychom my ženy se nebály si aspoň jednou měsíčně prohmatat své prsy, abychom rozpoznaly eventuální změny ve tkáni a mohly reagovat rychle.. případně se šly poradit s doktory.

 

www.nadacedrak.com