Temný rytíř povstal (The dark knight rises) aneb legenda končí

24.02.2013 09:51

Temný rytíř povstal  (The dark knight rises) aneb legenda končí

 

Že jsem musela jít na nejočekávanější film letošního roku 2012, na nový americký film „Temný rytíř povstal“, předem mě mrazilo v zádech. Moc tyto akční sci-fi pohádky nemusím.  Zejména, když vznikly na základě archivních komiksů.  Ale nakonec jsem odcházela z kina nadšená, což je u mne nevídané.

 

Film je završením batmanovské trilogie režiséra Christophera Nolana. Příběh začal v roce 2005 filmem „Batman začíná“, pokračuje v roce 2008 hitem „Temný rytíř“ a pravděpodobně se chýlí k závěru nejnovějším filmem „Temný rytíř povstal“ v roce 2012.

 

Strážce pořádku  z Gothamu - Batman

Znovu vidíme na plátech strážce pořádku z Gothamu – Batmana, netopýřího muže. Režisér Chris Nolan natočil tak nejlepší filmy, které o temném rytíři ve městě Gotham vůbec vznikly. Sledujme s napětím příběh přes den miliardáře Bruce Wayneho a v noci strážce pořádku Batmana, kdy po něm jde policie i mafie ještě osm let po uvěznění  Jokera (Jack Nicholson, již zemřelý Heath Ledger), kdy se stal z Bruceho Wayneho - Batmana  psanec, který se ukrývá ve svém domě. Vzal na sebe vinu za smrt státního zástupce Harveyho Denta, a lež nějaký čas fungovala, protože zločinnost v Gothamu byla zásluhou Dentova zákona proti organizovanému zločinu potlačena na minimum. Zákon spočíval v tom, že zločinci nemohli být ani po osmi letech propuštěni z vězení na podmínku. Ale jakmile se v Gothamu zjeví zlý a záhadný  terorista se záhadnou maskou hlavě - Bane (Tom Hardy), rozhodne se Temný rytíř zachránit své milované město za každou cenu, a to v momentě, kdy  najednou  zjeví Catwoman - kočičí žena a maskovaný terorista Bane (v překladu kletba, zhouba, zlo),  který nahání strach svou brutalitou na rozdíl od Jokera – anarchisty,   a je rovněž velmi  inteligentní,  dále najdou  i  mrtvého chlapce ze sirotčince, jenž byl  z kanálu města vyhozen mrtvý na ulici.  Bruce Wayne má totiž nadaci, které zasílá peníze na podporu dětí, které jsou opuštěné, bezprizorní, zejména ty v sirotčinci. Ale peníze mizejí neznámo kam.

 

A proč tomu je?

A je za jeden z úkolů Batmana zjistit, proč tomu tak je.  Čekají nás zde dechberoucí akční scény a intimní emoce, vzrušení i legrace. Setkání se zlodějkou drahocenných perlí i jeho otisků – s  Catwoman (Selina Kylen) v  jeho domě nastartuje jejich vzájemný vztah, kdy si Batman uvědomí, že jeho osamocený život už trvá příliš dlouho, vzájemný vztah, který Batmanovi upírá něco z jeho temnosti. Setkání Batmana s další ženou, krásnou Mirandou Tate, která je členkou představenstva společnosti Wayne Enterprises, což je firma založená rodinou Bruce Wayneho, je rovněž zdařile provedeno. Uslyšíme prima dialogy, jako např.: „Jsem ráda, když mi někdo otevírá dveře!“ Opravdu vtipné, protože galantnost mužů je tam nejen v této zemi považováno za harasment. Miranda podporuje Bruce v úmyslu použít jeho zdroje na zlepšení Gothamu prostřednictvím projektu na ochranu životního prostředí.

Jenže když si Bruce Wayne oblékne svůj plášť netopýří plášť a začne jezdit navíc dopravní prostředkem, ´Netopýrem´, který létá jako vrtulník i tryskové letadlo, není to pro zločince Banea vůbec žádnou překážkou. Ten vyhrožuje, že vyhubí město, všech 12 milionů lidí v něm žijících, pomocí bomby, kterou nechal násilně pod pohrůžkou smrti vyndat z reaktoru, který operovává sám Lucius Fox (Morgam Freeman). Navíc vybavuje Batmana neustále se vyvíjejícími hračkami, počínaje jeho pláštěm přes jeho auto Tumbler až po motorku Bat-Pod, která Batmanovi umožňuje manévrovat v ulicích Gotham City.

 Policejní důstojník John Blake (Joseph Gordon – Levitt) se svým smyslem pro spravedlnost zcela odlišuje svým jednáním od ostatního policejního sboru včetně jejich nadřízených.  V závěru filmu se proto chystá následovat svůj vzor - Batmana, 

Loajálního sluhu Alfreda, který slouží  Brucemu Waynemu od jeho narození, opět ztvárnil vynikající  Michael Caine, který samozřejmě udělá v průběhu filmového příběhu chybu a svého chráněnce bohužel  opouští, protože mu nevěří, neboť je frustrován tím, že se Bruce od Batmana nedokáže oprostit.

 

Ba ne, Bane!

Film začíná akcí ve vzduchu, kdy Bane rozehraje svou násilnou kampaň smrtících únosů.  Bane zahrál stvůru s mimořádnými fyzickými schopnostmi, ale i se silně poškozeným vnitřním světem. Zahrál si svou roli s většinou tváře zakryté, s maskou, kterou na rozdíl od Batmana nenosí, aby skryl svou identitu, ale aby se ochránil před bolestí způsobovanou v důsledku dávných zranění.  Prostřednictvím masky do něj proudí léky potřebné k odvrácení agonie coby hrozícímu důsledku jeho násilné minulosti. Jeho život na té masce totiž závisí a jeho gorilí postava působí na diváky i fyzicky. Toto monstrum chce zlikvidovat město Gotham včetně policejního oddělení, vedeného komisařem Gordonem, kterého už řadu let užírá tajemství. Zločin je sice v Gothamu na historickém minimu, ale Gordon sám moc dobře ví, že je to jen klam. A nedokáže říci pravdu. 

Pokud jde o scény, kdy Batman a Bane spolu bojují, je to pro nás diváky velkolepá podívaná. Zajímavá je inspirace všem dobře známou katastrofou, která se udála 11. září v roce 2002, kdy Batman prolétává svým tryskáčem několika mrakodrapy a rovněž je tak zapaluje.  

 

Závěrem

Hvězdné obsazení dvojrole Bruce Wayna a Batmana  (Christian  Bale),  role Alfreda  (Michael Caine),  role  Mirandy Tate (Marion Cotillard) a role Kočičí ženy Seliny Kylen (Anne Hathaway)  bylo velmi zdařilé a přispělo ke zvýšení  úrovně jinak zcela banálního příběhu boje zla s dobrem. V každém případě mi neuniklo, že pokud společnost se nepostará o sirotky a bezprizorní děti, kdy je vyhazuje z dětských domovů tehdy, jakmile dosáhnou 16 let, dostanou se tyto dosud nedospělé děti na cestu zločinu, obrátí se proti společnosti a nakonec to odnese společnost sama, a proti zlu se většinou bojuje velmi marně.

 

Pár slovíček o obleku Batmanově

Batmanův oblek z více vrstev je složen z celkem 110 druhů různých kusů, z nichž každý musel být během natáčení vyráběn znovu a znovu. Základ je vytvořen z polyesterových ok, jaká jsou používána i při výrobě oblečení pro armádu nebo pro vrcholové sportovce, a to kvůli jejich vzdušnosti a nasákavosti.  Na tento základ se připevnily individuálně vytvořené kusy flexibilního uretanu, takže vzniklo na těle brnění. V oblasti nohou, krku a břicha byly dodány další ochranné vrstvy z panelů tvořených silnými karbonovými vlákny. Kukla vznikla s pomocí odlitku hercova obličeje a následně uzpůsobena, aby Batmanovi padla perfektně.   Dále vznikalo deset různých verzí Batmanova ikonického pláště, které se lišily délkou a tvarem – od kratších verzí použitých v akčních scénách až po dlouhou verzi připomínající paraglide, která při roztažení vytvořila Batmanova křídla.  A podle slov herců, jakmile si Christian Bale si tento oblek oblékl, hned bylo všem jasné, že před sebou mají Batmana.

.

Film „Temný rytíř povstal“ měl premiéru 26. července 2012 a do našich kin jej uvedly společnosti Warner Bros. Pictures a Legendary Pictures.

 

Po skončení projekce filmu jsme seděli dál jako zařezaní, ba omráčeni a vnímali nekonečný sloupec těch, kteří se na filmu podíleli. Nouze o zajímavá překvapení nebyla, film má zdravé koule, doporučuji jej uvidět. 

 

Pár údajů o tvůrcích filmu

Režie: Christopher Nolan

Scénář: Christopher Nolan, Jonathan Nolan

Producenti filmu: Emma Thomas, Christoper Nolan, Charles Roven 

Výkonní producenti: Benjamin Melniker, Michael E. Uslan, Kevin De La Noy

Koproducent:  Jordan Goldberg

Tvorba Batmana:  Bon Kane

Hudba:  Hans Zimmer

Autorka kostýmů: Lindy Hemming

Tvůrci vizuálních a zvláštních efektů: Paul Franklin, Chris Courbould

www.warnerbros.cz

S kamerou s technologií  IMAX, umožňujících promítání filmů ve formátu 15/70 mm, se natáčelo na třech kontinentech, včetně amerických měst Pittsburgh, New York a Los Angeles a včetně dalších měst v Indii, v Anglii a ve Skotsku

Výstava fotografií z pozadí natáčení celé trilogie o Temném rytíři se konala od 20. července do 2. srpna 2012 na piazza Anděl City v Praze.

 

Ing. Olga Koníčková

Foto:  Warner Bros. Pictures, Legendary Pictures

 

 

Poslední zpráva – pod čarou

 

Je to rok po Breivikově útoku, kdy 20. července 2012 došlo k další tragické události. Stalo se to v Denveru v multikině Century 16 Theatre během premiéry filmu „Temný rytíř povstal“. Podle poslední zprávy do kina vtrhl student medicíny James Holmes a začal střílet nepříčetným způsobem po divácích zcela náhodně. Jednou z obětí je i čtyřměsíční miminko. Zabil tak tucet osob a zranil dalších 58. Motiv jeho činu zůstává neznámý. Střelec, který měl obarvené vlasy na červeno, se policistům po zadržení představil jako Joker. Na útok se dlouho připravoval. Opatřil si zbraně, munici a byt prošpikoval výbušninami.

 

Na představení měl vrah lístek, ale sál opustil. Předstíral, že mu někdo volá. Do sálu se pak už vrátil plně ozbrojen v neprůstřelné vestě a protistřepinové ochraně s maskou, helmou a rukavicemi. V rukou měl poloautomatickou pušku AR-15, brokovnici a dvě pistole. Do davu hodil dva plynové granáty a zahájil palbu. Podle některých svědků začal střílet ve chvíli, kdy se střílelo i na plátně, takže nebylo hned jasné, o co jde. Některé projektily pak prostřelily stěny a zranily i diváky ve vedlejším promítacím sále.

 

 „Všechny zbraně i munici, kterou Holmes měl, vlastnil legálně," citovala agentura Reuters prohlášení policejního šéfa Dana Oatese na tiskové konferenci.  Šest tisíc nábojů nakoupil podle policie během posledních několika měsíců přes internet. V minulosti neměl problémy se zákonem, byl pouze zadržen za rychlou jízdu. Patrně nemá ani vazbu na žádnou teroristickou skupinu. Motiv jeho činu je stále neznámý.

 

Policie v rámci vyšetřování navštívila útočníkův byt a našla v něm mnoho nástražných zařízení, některé pasti obsahovaly výbušniny. "Něco takového jsme ještě neviděli," vyjádřil se o komplikované konstrukci z trhavin a zápalných chemických látek, kterou měl mladík ve svém bytě, policejní šéf Dan Oates. Podle něj jde o komplikovanou past, ve které jsou i „věci, které vypadají jako minometné granáty“. Útočníkův byt je natolik prošpikován nastraženými výbušninami, že policie dospěla k závěru, že je nemůže bezpečně zneškodnit. Rozhodla se proto použít k jejich odpálení robota, akce je plánována na dnešek. Policie pro jistotu uzavře sousední ulice. Evakuován už byl dům, v němž se nachází útočníkův byt, i několik sousedních budov.

 

Ohlasy ve světě jsou různé. Například distribuční společnost nového Batmana oznámila, že ruší premiéru snímku v Paříži. 

 

Podle mého názoru však to vůbec není vina nového filmu o Batmanovi, v Americe se totiž střílí všude, nejen v multikinech. Zběsilý vrah si jen našel záminku, aby projevil svou nenávist k současné společnosti, ve které žije. A my začínáme být z těchto teroristických akcí mírně otupělí. Navíc zbraně do rukou dosud nezletilého 19letého muže nepatří!

 

Zdroj: Internet - Novinky, ČTK