Studio Revír: Studio Revír odráží aneb když konstrukce do dřeva schováme...

16.06.2016 10:28

Kvalitář – Praha

15. 6. – 2. 9. 2016

 

Na vernisáži nové designérské, rovněž i prodejní výstavy, která se týká interiérového vybavení, jsme se seznámili s produkty Studia Revír. Jedná se o designérské studio, které v roce 2015 založila dvojice Miroslav Nachlinger a Martina Kleinová. Studio Revír připravilo pro Kvalitář svoji 1. autorskou výstavu. Nábytek a keramické solitéry představilo v působivé instalaci plné zrcadel a odrazů.

 

Studio Revír hledá inspiraci především v přírodě. Jejich židle Srna, zrcadla Planety nebo věšák Lišák odkazují k morfologii fauny a flory, přesto působí moderně a svěže.

 

 

 

Židle Srna ladně pohyblivá… je promyšlená kombinace organicky tvarovaných dílů z jasanového dřeva a subtilního kovového rámu. Spojení jednotlivých částí je vždy bez viditelných konstrukčních prvků.

 

 

 

 

 

 

Věšák Lišák zdánlivě levitující… z masivního dubového hranolu vyrůstá na obou koncích důmyslně naohýbaná drátěná konstrukce. V dolní části zajišťuje stabilitu, nahoře pak slouží k zavěšení kabátů.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve svých návrzích kladou důraz na výběr materiálů, které jsou vždy přírodní, velmi odolné a kvalitní. Masivní dřevo (např. jasan, dub), sklo nebo kov pak dále zpracovávají pomocí tradičních řemeslných technik, které se Miroslav Nachlinger naučil ve své rodině, pyšnící se staletou řezbářskou tradicí. Obdivovat jejich schopnost skloubit klasickou rukodělnou práci se současnými trendy můžeme především u série zrcadel Planety, které zaujmou promyšlenými detaily a důrazem na funkčnost.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zrcadla Planety prostor ovládající… kolekce zrcadel předvádí princip nebeské mechaniky do hmatatelné podoby. Na návrhu zrcadla je unikátní začlenění malého kosmetického zrcátka do velké zrcadlové plochy.

 

 

Porcelán Větvení cíleně rostlý… porcelánový servis je inspirován růstem stromů. Hlavním prvkem jsou úchytky, které připomínají větve, jež jsou navržené tak, aby přesně pasovaly do rukou a poskytovaly ergonomický komfort.

 

 

 

Pro Kvalitář studio Revír připravilo tak autorskou instalaci, která si pohrává s motivem zrcadlení a různých variant odrazů. Volba to není samoúčelná. Díky odrazům v zrcadlech můžeme nahlédnout užitý design i z jiných úhlů, prozkoumat jej ze všech možných perspektiv a pochopit, v čem spočívá jeho výjimečnost. Zrcadla jsou zároveň po veřejných prezentacích Studia Revír na Designbloku, veletrhu Northmodern v Kodani a výstavě MeeD, design withoutborders v Budapešti poznávacím znamením této mladé návrhářské dvojice. 

 

Martina Kleinová (*1989) se narodila v České Lípě

  • odkud se po dobu středoškolských studií přesunula do Turnova, kde v roce 2008 absolvovala na uměleckoprůmyslové škole v oboru zlatnictví a stříbrnictví
  • na předchozí studium navázala na Fakultě Umění a Designu v Ústí nad Labem, kde zprvu studovala na ateliéru Produktového designu u doc. ak. soch. Alexiuse Appla, později u MgA. Jana Čapka

 

Miroslav Nachlinger (*1988, Prachatice)

  • vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze, obor Konstrukce nábytku a design interiéru
  • vysokoškolské vzdělání získal pod vedením Prof. Akad. arch. Jana Fišera v ateliéru Design Interiéru na FUD UJEP  

 

Vizuální styl Studia Revír vytvořila Zuzana Hegedüšová, která je také autorkou kompletní grafiky a loga.

 

 

O Kvalitáři

Kvalitář je unikátní prostor v centru Prahy, který razí myšlenku, že jednotlivé složky umění se mají doplňovat a fungovat společně. Prezentuje aktuální umělecké trendy, prodává české výtvarné umění, realizuje architektonické projekty pro náročnou klientelu, nabízí původní nábytek od předních osobností designu a disponuje odborníky, kteří rozumí současnému světu umění. Podobný koncept reprezentuje v České republice jako jediný.

 

110 00 Praha 1

Senovážné nám. 1628/17

 

Máme otevřeno:

pondělí- čtvrtek: 10.00 -18.00 hodin

pátek: 10.00 – 16.00 hodin

 

Vstup: volný

www.kvalitar.cz

www.studiorevir.cz

 

 

Hodnocení:  99 %

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková