sPOLeCZně: Brusel v Praze, Picasso ve Varšavě aneb Československý a polský design v letech 1958 - 1968

12.09.2018 13:04

Galerie Českých center - Praha

7.-  29. 9. 2018

 

Česká centra ve spolupráci s Českým centrem ve Varšavě a Polským institutem připravily dvě výstavy. První, na kterou nás pozval Polský institut Praha,  se věnuje československému a polskému designu 60. let 20. století. Druhá výstava se věnuje komiksům, vytvořeným u příležitosti 100. výročí samostatnosti Polska a České republiky (přístupna jen do 15. 9. 2018).

 

 

 

 

 

Československý a polský design 60. let se představil na výstavě, která vznikla kurátorským výběrem ze soukromých sbírek Jana Jeništy a Filipa Speka. Obě země si v této době  - i přes nesnáze vyplývající z politické a hospodářské situace  - dokázaly vytvořit originální a hodnotný styl průmyslového designu. My  pamětníci si pomatujeme na Polské kulturní středisko v Jindřišské ulici v Praze 1, kam jsme chodili nakupovat některé polské produkty. Dodnes máme od nich lampičku...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výstava, v obou podlažích se nacházející, sestává zejména z předmětů každodenní potřeby, jako jsou porcelánové kávové servisy, vázy, popelníky a mísy, výrobky z lisovaného skla, nábytek, hračky (včetně gumových hraček s pískacím ventilkem - autorka Libuše Niklová a kolektiv), elektrické domácí spotřebiče, z nichž mnohé známe, především z domácností svých rodičů a prarodičů. Československé exponáty jsou označeny zelenomodrým puntíkem, polské červeným. Projekt byl poprvé s velkým úspěchem představen na moskevském veletrhu Design Next 2018.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

110 00 Praha 1

Rytířská 31

 

 

Hodnocení: 89 %

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková

 

 

 

 

www.czechcentres.cz