Sophia Hirsch, Johannes Mundinger: SIEHE UNTEN SEE BELOW /Dívej se dolů aneb jak vytvoříme v městech ´lebensraum´ pro současného člověka?!

31.07.2015 11:51

Nová galerie – Praha

30. 7. – 30. 8. 2015

 

 

 

 

 

Na vernisáži nové výstavy v Nové galerii nás všechny jako vždy přívítali dva ´úžasňáci´-  galeristé Mainerovi. Ve vskutku prostorném výstavním bludišti  na Vinohradech nás obklopily velkoformátové obrazy z let 2011 - 2015, jež jsou dílem  dvou mladých umělců, kteří spolu žijí a tvoří v Berlíně.  Těmi autory není nikdo jiný než  Sophia Hirsch a  Johannes Mundinger, protože se stali vítězi otevřené výzvy na výstavní projekt, kterou vyhlásila Nová galerie v dubnu 2015 na 2. prázdninový měsíc.

 

 

 

 

 

 

 

Zaujaly nás Mundigerovy  série ´Glass House´, kde autor na vyřazených starých oknech jakoby z domovních světlíků  vykouzlil neskutečně půvabné barevné kompozice, a navíc nás ještě zaujaly jeho ´waldboden´, kde obraz překračuje ze zdi až na podlahu,  zřejmě jako jeho částečný odraz. Některé práce jsou však neprodejné, neboť je najdeme  přímo na stěnách podzemního labyrintu Nové galerie.... 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Johannes Mundinger

 • se narodil v roce 1982 v Offenburgu

 • od  2005 studoval v Münsteru a Bruselu
 •  
 •  
 • absolvoval v roce 2011 na F. H. Münster & Académie des Beaux- Arts v Brusselu
 • od té doby žije a tvoří v Berlíně
 •  2012 se stal rezidenčním umělcem v Urban Spree Gallery

 

 

Tvorba Johannese Mundingera vychází z prostředí města, je symbioticky propojena s ulicí či lépe zastrčenou nenápadnou uličkou končící rozpadající se zdí. Tyto zdi jsou plátna pro dílo malíře Mundingera a není jistě náhodou, že Mundinger má ateliér v Berlíně, ve městě, které bylo jistou zlověstnou zdí tak krutě a barbarsky potrestáno po dlouhé desítky let. Mundinger, který  vychází z estetiky street artu, tuto svéráznou uměleckou kategorii výrazně překračuje a doplňuje. Jeho malby jsou citlivým způsobem formovány jistou dávkou barevné lyričnosti, která a to slouží k malířově ´výtvarné cti´ nesklouzává do podbízivých poloh a udržuje si jakýsi hravý a až ´miróovský´ charakter. Mundingerovou další zvláštností je také nebývale silná snaha o propojení malby s daným místem hraničícím až s téměř Gesamtkunstwerkem zcela v intencích Schellingovského ´notwendige Gottwerdung des Menschen´. Mundinger tím tak vytváří ve velkoměstské džungli specifické prostory, které můžou nahánět strach či snad lépe vzbuzovat úzkost v srdcích nivelizovaných nákupními středisky bez konce, a tím znovu dávat naději v pocit, že i město  21. věku může být vhodný ´lebensraum´ pro člověka dnešních dnů.

 

 

Sophia Hirsch

 • narodila se v Berlíně
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • je experimentátorkou, pracuje s různými materiály, zkoumá jejich možnosti, maluje na hraně mezi figurací a abstrakcí
 •  v Berlíně studovala na Kunsthochschule Weißensee
 •  absolvovala v roce 2013 na Bezalel Academy v Jeruzalémě
 • 2013 získala cenu Jury prize of the Berliner Kunstverein

 Sophie je důkazem toho, že klasická malba a grafika ještě nezemřela. Sama se odvolává na citát, že: „I kdyby malířství mrtvé bylo, tak pohřební hostina je nesmírně bohatá a opulentní“.

 

Dílo Sophie Hirsch se vyznačuje obrovskou mírou narativity, Její obrazy jakoby vyvstávají z průsečíků působení děl Pietera Brueghela mladšího zvaného ´pekelný´ a dojmů z básně německého expresionistického básníka Jakoba van Hoddise Weltende. Malířský prostor v obrazech Sophie Hirsch je zaplněn podivuhodnými zlostí naplněnými zvířaty jakoby uprchlými z bestiářů středověkých mnichů otrávených paličkovicí nachovou (Claviceps purpurea) a zkroucených lidských bytostí bloudících touto krajinou a snažících se neúspěšně o vyhnutí se těmto požíračům lidskosti. Sophie Hirsch tak vytváří svůj vlastní specifický svět, kde se křivolaké ulice perou s postupujícím barevně deštivým pralesem za rámusu tympánů, kdy každým úderem paličky vedeným neomylným pohybem ruky demiurga-umělce vychlístne bohatý plivanec barevné hmoty, který infikuje bílé plátno, čímž jsou inscenovány tyto fantastické výjevy vzniklé při erupcích přebohaté umělecké imaginace malířky Sophie Hirsch.

 

 

 

 

 

 

 

120 00 Praha 2

Balbínova 26

 

 

 

 

 

 

Záštitu nad výstavou převzalo Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v České republice

Více zde: https://www.novagalerie.cz/see-below/

Hodnocení:  99 %

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková