Simone Fugazzotto: ´S- k –OPIČINY´ aneb jsou opice líné, apatické, nudící se, snobské či bázlivé jako my?!

17.05.2013 08:57

Galerie Vernon – Praha- Holešovice

16. 5. – 30. 6. 2013

 

Byli jsme pozváni na vernisáž 16. 5. 2013 na novou  výstavu obrazů italského

umělce Simoneho  Fugazzotta s pradivným názvem:  S- k -OPIČINY. Po překonání nástrah městské dopravy, kdy některé tramvajové koleje v rámci rekonstrukce  zmizely v oblacích prachu (v Holešovicích mezi  Ortenovo náměstím a  Dělnickou třídou) jsme dorazili na místo však včas. A čekaly na nás opice…spousta jich je  na olejomalbách na plexiskle připevněném na betonovém podkladu ,  opice řvoucí, snobské, s pistolí – ´život je krásný´, opice …všude…  i video,  kde jsme pozorovali umělce při práci na veřejnosti…

 

Vernisáži byl osobně Simone Fugazzotto přítomen, dokonce nám předvedl živě svou malbu na čisté zdi Galerie Vernon – vycházel z původní předlohy zde také vystaveného obrazu ´First scream´ |(první jekot, řev)  a doplnil slovy Hate, Fear, Love,  Ego.  Od nenávisti přes strach a obavy k lásce a egu  Fugazzotto rychle malbu  zakončil indickou svastikou.

Maluju lidi pro to, jací jsme: rasistický, hloupý, poetický, bláznivý, krásný i perverzní Druh.“

 S. F.

 

Člověk nebo opice – kdo z koho?

Galerie Vernon uvádí první sólovou výstavu mladého italského umělce Simoneho Fugazzotta v České republice. Fugazzottovu tvorbu do velké míry charakterizuje jeden specifický rys: do většiny svých děl začleňuje figury opic s úmyslem reflektovat tak lidské bytosti. Sotva bychom našli lepší srovnání pro člověka, než je právě opice. Fugazzotto jde ve svém srovnání ještě dál, když využívá motivu opice k tomu, aby posunul úhel pohledu subjektu. Podle něj by totiž umění nemělo být pouhým zrcadlem reality nebo umělcova vnitřního světa, ale mělo by svým divákům nasadit imaginární brýle, jimiž se mohou dívat. „A proto,“ říká Fugazzotto, „jsou moje opice plné takových emocí a projevů, které u nich v přírodě nenajdete: lenost, apatie, nuda, snobství a strach ze sebe samých.“

 

Kdo je Simone Fugazzotto (1983)?

Rodák z italského Milána (1983), Simone Fugazzotto (1983) si vybudoval vztah k výtvarnému umění od malička: v dětství rád kreslil, v dospívání se ponořil do historie umění, až se nakonec na výtvarné akademii začal malbě věnovat na odborné úrovni. Umělecké vyjádření cizeloval nejrůznějšími zkušenostmi na svých cestách po světě, až objevil vlastní svébytnou identitu. Vystavoval v galeriích v Miláně, Turíně, Paříži, New Yorku, českému publiku se představil v rámci mezinárodního festivalu současného umění TINA B, výstavy ´Tauromaquia ´(2011-2012) v Obecním domě nebo naposledy v rámci výstavy Salon Vernon na začátku roku 2013 v Galerii Vernon.

 

Když experimentujeme…plexisklo na beton

I přes své akademické vzdělání se Fugazzottovi podařilo vyprostit se z klasických vlivů a věnuje se především experimentování s novými postupy, mísí různé textury, motivy a média. Umělecké médium – například juta, plexisklo nebo beton, z něhož jsou artefakty zhotoveny – se u něj stává zároveň i mediátorem, protože je nositelem informace: „olejomalba na plexisklo (upravené za pomoci kerosinu),  připevněná na betonovém podstavci, je nový způsob, jak nahlížet mou tvorbu. Jde o to, že olej a beton ničí náš svět, takže jej vlastně ničíme i my. Přitom nejhorší je, že to děláme i s vědomím, jaké důsledky to přináší.“ (S. F.)

 

Lukáš Machalický - SEBRANÉ SPISY

Ještě můžeme  v jedné   místnosti Galerie Vernon zhlédnout od Lukáše Machalického ´Sebrané spisy´  (2010, projekce, dřevotřískové desky, textové dokumenty, variabilní rozměry), kdy absolvent pražské VŠUP   kombinuje instalace, nová média a architekturu.  Tato expozice  představuje site-specific instalaci na téma kolektivní paměti. Vzhledem k tomu, že autor má blízko k architektuře, nevyhýbá se jí ani při interpretaci společné paměti. Pro výstavu použil autentické dokumenty, texty a knihy, protože kolektivní paměť vnímá prostorově „jako objekt, který má skutečné rozměry a tvar”. Obsahem ´Sebraných spisů´ jsou nejrůznější architektonické plány z pozůstalosti autorova dědečka ...

 

Galerii Vernon založila v roce 2001 ředitelka Monika Burian Jourdan.

Už od počátku měl Vernon jasný cíl podporovat kvalitní současné i klasické umění a představovat ho veřejnosti. Vizí je stavětsvětové a české umění vedle sebe jako rovnocenné partnery a hledat spojení mezi umělci, kteří se nemuseli nikdy potkat, přesto je něco spojuje.

 

Sponzoři:  De'Longhi, Achour & Hájek; mediální partneři ArtClue, Art Guide East

GALERIE VERNON

U Průhonu 22

170 00 Praha 7

 

www.galerievernon.com

www.tinabcontemporary.com

www.facebook.com/VernonGalerie

Máme  otevřeno:  středa, čtvrtek , sobota : od 13.00 do 18.30 hodin

 nebo po předchozí e-mailové či telefonické domluvě.

Vstup: zdarma

Hodnocení: 85 %

Ing. Olga Koníčková