Silke Koch: After Gravity’s Rainbow aneb o utopiích, jež neustále narůstají, aniž by mohly být pochopeny…

26.07.2018 12:04

Galerie FotoGrafic - Praha

25. 7. - 2. 9. 2018)

 

Na vernisáži nové výstavy v Galerii  FotoGrafic nás galerista Martin Fojtek uvítal ve společnosti Silke Koch  (* 1964), vystavující německá konceptuální umělkyně.  Nejprve nás informoval česky, pak přešel k angličtině, kterou ve svém komentáři k výstavě a k následným odpovědím na dotazy z řad přítomných, českých i zahraničních návštěvníků, používala i Silke Koch.

 

 

Martin Fojtek (jako vždy ve svém slamáčku)  nás informoval, že loni - netradičně pro jeho galerii - vypsal Open Call, do kterého se přihlásilo celkem 90 umělců. Přísným výběrem vybral 5 autorů, kteří budou mít v galerii FotoGrafic výstavu. Tedy, čtyři budou v příští galerijní sezoně, a jedna, Silke Koch, kterou také objevil mezi přihlášenými, a s níž se domluvil, má výstavu v Galerii FotoGrafic už dnes.

 

 

 

 

Silke Koch Prahu zná dobře. Už jako studentka sem jezdila v 80. letech 20. století - jak nám bylo prozrazeno - na pivo. Pochází totiž z východního Německa, z NDR, a kdo to pamatuje, chápe, že české pivo bylo s tím ´enderáckou  třetinkou´ nesrovnatelné. Ale Silke ani po zániku rodné NDR nezanevřela na Prahu, a dokonce zde už jednou i vystavovala. Bylo to už před 10 lety ve smíchovské  MeetFactory. Jednalo se tehdy ale o společnou výstavu více umělců.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Současná výstava uspořádaná v galerii FotoGrafic je její 1. opravdu samostatná zahraniční výstava, konající se nejen že v Praze, ale vůbec mimo území Německa. A na 3 objektech v galerii přímo vystavených a 13 fotografiích dokumentujících další artefakty z téhož cyklu, nám představila průřez svých prací za posledních 10 let. Tedy za dobu uplynulou od oné kolektivní výstavy v MeetFactory.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galerista nás také upozornil, že v galerii je až do vyprodání k dispozici, k nahlédnutí i zakoupení, řada publikací, katalog, v němž se smí (ale s citem!) listovat a dalších materiálů dokumentujících práce Silke Koch a její úzkou vazbu na Lipsko, jemuž zůstala věrna i po zániku NDR.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Silke Koch, ovlivněná dětstvím ve východním Německu v 70. letech, vytváří fantastické vize vesmírných objektů skládajících se z charakteristických předmětů té doby. Slánky, kalíšky na vejce, termosky, různé vázy, i běžné kuchyňské nádobí tak dostávají novou podobu i význam ve formě absurdních objektů. Pečlivě vybrané kombinace povrchů, materiálů a barev odkazují na design nedávné minulosti a zároveň vyvolávají neobvyklé představy o možné budoucnosti v souvislosti s neustálým dobýváním vesmíru. Titul je odvozen od kultovního románu Thomase Pynchona Duha gravitace, který je pronikavou sondou do americké společnosti za studené války.

 

Silke Koch v té době dospívala a zpochybňuje proto své každodenní fantazie i vesmírné objevy, jež se nám tehdy zdály být zázračné, se svými falickými raketami - utopiemi, které neustále stoupají či narůstají, aniž by mohly být pochopeny. Jak kdysi řekl legendární hudebník Sun Ra: “Jsme ve Vesmíru.” (zdroj: tisková zpráva)

 

Součástí instalace v Galerii Fotografic je soubor 13 barevných fotografií (40 x 60 cm, pigment print on Hahnemühle paper), včetně tří objektů samotných.  Jsou vysoké 45 centimetrů. Silke Koch použila na ně tyto materiály: kov, sklo, keramika, plast, klíh.    

 

V následné diskuzi Silke Koch nás seznámila se svou prací, s tím, jak a proč díla vznikají a ochotně odpovídala na konkrétní dotazy, týkající se jednotlivých děl a fotografií.

 

Martin Vojtek pak zahájil výstavu, která je mimochodem poslední v téhle výstavní sezoně, s tím, že chtěl udělat expozici hravě letní.

 

A my za www.www-kulturaok-eu.cz, kteří jsme bývali návštěvníky bývalé NDR a hlavně jsme cestovali řadu let v létě k moři, nikoli na jih do Bulharska či někdejší Jugoslávie jako většina Čechoslováků, ale na sever, k chladnému baltském pobřeží, jsme ocenili autorčiny plastové skulptury využívající součásti některých typických předmětů téhle ´plastové velmoci´.  Stejně tak jako škálu optimistického barevného ladění všech výrobků, s níž ´soudruzi z NDR´ ne-udělali chybu…(Richard Koníček)

 

O galerii FotoGrafic

  • červen 2002: první myšlenka fotografické galerie a ateliéru
  • postupně se nápad rozvinul do projektu rekonstrukce (arch. Jiří Gulbis) staré opuštěné konírny pod továrním komínem v samém centru Prahy ve Stříbrné ulici
  • 2003: prostor měl zprvu sloužit jako atelier pro různé fotografické a jiné umělecké experimenty
  • tento projekt se nicméně rozvinul v pravidelné prezentace jednak známých a zavedených, ale na druhé straně i mladých, méně známých umělců a uměleckých uskupení
  • v současné době galerie FotoGrafic organizuje 7-10 výstav ročně pro české i zahraniční umělce

 

110 00 Praha 1

Stříbrná 2

Mám otevřeno: út - ne: 13.00 - 18.00 hodin (pondělí: zavřeno)

Vstup: volný

 

Hodnocení: 100 %

Zapsal Richard Koníček

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková

www.fotografic.cz

www.silkekoch.de