Sedací soupravy aneb jak vybrat správnou sedací soupravu?

28.05.2013 14:19

Sedací soupravy aneb jak vybrat správnou sedací soupravu?

 

Výběr sedací soupravy se může jevit na první pohled jako jednoduchá záležitost, ale není to tak úplně pravda. Sedací soupravu většinou volíme jako kompromis mezi pohodlím, estetickým vzhledem a cenou. Sedací souprava slouží pro všechny členy rodiny a často se stává místem, kde trávíme nejvíce volného času, proto by měla stoprocentně vyhovovat všem. Správná sedací souprava by nám tedy měla doslova a do písmene sednout. Důležitý je hned první dojem, který získáme již při prvním ozkoušení sedací soupravy v prodejně.

Kromě kvality, stability a materiálu sledujte také funkčnost sedací soupravy a nejrůznější doplňky, které pobyt na ní mohou ještě více zpříjemnit. Mezi základní funkce náročnějších sedacích souprav patří možnost rozložení, variabilita jednotlivých dílů, jejich polohovatelnost a také velikost případného úložného prostoru a jeho snadná dostupnost. Trendem sedacích souprav je snadné ovládání všech dostupných funkcí. Pokud tedy chceme nějaký díl rozložit a natáhnout se k televizi nebo ustlat návštěvě, neměl by tento proces zabrat více než pár minut. Polohování opěrek, područek a podnožek u sedacích souprav je vítaná změna, chceme-li se pohodlně usadit, nebo pokud trpmte nějakými zdravotními problémy.

Konstrukce sedací soupravy: konstrukce sedací soupravy sice není vidět, zato patří k nejdůležitějším částem sedací soupravy. Konstrukce určuje, jakou bude mít sedací souprava trvanlivost. Většina konstrukcí je zhotovena ze dřeva nebo dřevotřísky. Nejkvalitnější jsou ocelové konstrukce. Kromě delší trvanlivosti je výhodou ocelové konstrukce estetické působení, kdy s konstrukcí sladíme i další části sedací soupravy jako jsou nožky nebo područky.

 

Potahový materiál sedací soupravy

Výběr potahového materiálu pro sedací soupravy je velmi důležitý. Požadujme po něm trvanlivost, estetičnost, pohodlnost a v neposlední řadě také snadnou údržbu. Trvanlivost pohovky, tedy, aby zůstala po dlouhou dobu krásná a zachovala si svůj tvar, závisí právě především na kvalitě potahového materiálu. Potahový materiál by měl být příjemný na dotek a z hlediska hygieny nejlépe snímatelný a pratelný. Sedací soupravu, která je vybavena snímatelnými potahy, které se dají jednoduše vyčistit, oceníme - především rodiny s malými dětmi nebo s domácími mazlíčky. Snadno snímatelné potahy mají ještě jednu velkou výhodu. Pokud se nám barva nebo motiv přestane líbit, můžeme ho jednoduše vyměnit za nový. V zásadě máme na výběr ze dvou možností. Můžeme si nechat zhotovit či zakoupit potahy přímo na míru, a nebo sáhnout po levnějším, avšak efektivním a velmi praktickém řešení. Je jím nepřeberné množství přehozů a pokrývek, kterými svou sedací soupravu ochráníme nejen před nečistotami, ale také před mechanickým poškozením. Pokud dojde ke znečištění, přehoz jednoduše stáhneme a vyčistíme či vypereme. Nevýhodou je snad jen místy problematické upevnění či neschopnost celkového pokrytí. Částečnou ochranou může být také stále více oblíbená varianta, kdy podstatnou součástí sedací soupravy jsou drobné polštáře, které lze při znečištění také vyprat.

 

Při výběru sedací soupravy je také důležité si prověřit kvalitu potahové látky a provedení čalounické práce. V zásadě platí, že čím méně švů, tím větší hrozí nebezpečí deformace tkaniny jejím vytahováním. Kvalitní potahová látka je pevná, má vysokou hustotu a dobré údržbové vlastnosti.

 

 

 

          Druhy potahových látek

  1. Mikrovlákno (alcantara) _ Mezi nejoblíbenější a nejpříjemnější materiály patří textilie vyrobené z velice tenkých vláken, tzv. mikrovláken. Svým vzhledem a na omak připomínají semišovou useň, mají luxusní vzhled a snadno se udržují. Mikrovlákno má svůj původ v Japonsku, kde se mu říkalo alcantara. Brzy vznikaly po celém světě podobné materiály založené na stejném principu. Každý výrobce nabízí trochu jiné složení a tím i odlišné vlastnosti látky. Samožřejmě se každý výrobce snaží tyto materiály stále vylepšovat. Některé typy jsou například obohaceny neviditelně zapracovanou vrstvou z pružných vláken, které zabraňují, aby se potah vytahoval.

 

  1. Klasická bavlněná potahová látka _Tento materiál je používán při výrobě sedacích souprav velmi zřídka, a to hlavně pro nižší životnost a omezenou stálobarenost. Předností je přírodní původ a nižší cena.

 

  1. Mikroplyš _ Jedná se o dvouvrstvý, na sedací soupravy nejčastěji používaný potahový materiál. Jeho vynikající užitné vlastnosti jsou dány pevným tkaným podkladem (50% bavlna, 50% PES) a odolným horním vlasem (100% nylon). Složení horního vlasu zaručuje vysokou odolnost proti špinění soupravy a dobrou čistitelnost.

 

  1. Žinilka _ Jedná se o velmi příjemný tkaný a módní potahový materiál. Podklad (50% bavlna, 50% PES), do něho ž je vetkán vlas (100% bavlna). Jedná se o materiál, který je velmi příjemný, módní, ale složení vlasu je příčinou nízké odolnosti proti zašpinění. Rovněž čištění není snadné a výsledek nebývá stoprocentní.

 

  1. Mikrofáze _ Moderní materiál  stále častěji používáme  pro jeho velmi dobré vlastnosti a slušnou cenu. Jedná se o jednovrstvý, povrchově upravený 100% polyester. Hodí se pro každodenní užívání, má velmi dobrou odolnost proti špinění, lze jej výborně čistit.

 

  1. Umělé usně/ekokůže _ Jedná se o dvouvrstvé materiály mylně srovnávané s dřívější koženkou, která měla polyvinylchloridovou horní vrstvu. Tento materiál nesnášel sůl, a proto později praskal. Nynější umělé usně mají horní vrstvu 100% polyuretan, podklad tvoří 100% bavlněný úplet. Jsou velmi vhodné pro alergiky, snadno je čistíme vlažnou vodou s příměsí trochy saponátu.

 

  1. Kůže - Je přírodní materiál, který se přizpůsobuje klimatickým podmínkám v interiéru a časem získává na kvalitě. Bývá zárukou exkluzivity, působí elegantně, komfortně a smyslně. Snadná udržovatelnost je nespornou výhodou tohoto přírodního materiálu. Z žádného jiného materiálu neodstraníme skvrnu tak jednoduše jako právě z kůže.

 

  • Pokud máme malé děti, výrobci doporučují zvolit zalakovanou, vysoce chráněnou kůži. Na údržbu takto čalouněné sedací soupravy pak stačí voda se saponátem, kterou poté setřeme dosucha. I přesto, že je sedací souprava zalakovaná, zachovává si své původní vlastnosti včetně odolnosti proti tekutinám a skvrnám.

 

  • Nejpříjemnější na dotek a nejluxusnější je přírodní kůže, která je měkká a poddajná, zároveň je ale velmi náchylná na poškození.

 

  • Nemusíme se omezovat pouze na klasické varianty v hnědé nebo černé barvě, koženou sedací soupravu můžeme mít i v bílé, krémové, pastelové, dokonce i červené, růžové nebo fialové barvě.

 

Účel sedací soupravy

Před samotnou koupí sedací soupravy bychom si také měli rozmyslet, k jakému účelu budeme sedací soupravu využívat. K neformálnímu sezení a ležení zvolíme jinou sedací soupravu než pro formálnější použití.

 

Sedací souprava pro neformální sezení a ležení: nízká sedací souprava s hlubším sedem než u formálnějších sedacích souprav, volně položené polštáře. Doplnění sedací soupravy o taburet umožňuje sezení s nohama nahoře.

 

Sedací souprava pro formálnější použití: vyšší výška sedací soupravy umožňuje snadnější zvedání ze sedací soupravy. Klasická hloubka by měla být kolem 58-60 cm, použijeme tvrdší polstrování.

 

Prostorové možnosti pro umístění sedací soupravy

Prostor obývacího pokoje je rovněž jedním z hlavních faktorů, který musíme zvážit při výběru sedací soupravy. Musíme si předem zjistit, jak velká sedací souprava se nám do místnosti vejde. Náročnější na místo jsou sedací soupravy složené z více různých dílů. Tyto sedací soupravy jsou v dnešní době čím dál více žádané. Je to dáno zejména výhodou, že si můžeme vybrat jen ty díly sedací soupravy, které nám vyhovují.

 

Ing. Olga Koníčková

Foto: internet