Robert Šalanda: ´Doporučuji ´ aneb na co máme myslet nebo ve jménu čeho a proč myslet?!

12.02.2014 12:11

Galerie 35M2 a Café Pavlač

7. 2.  -2. 3.  2014

 

Byli jsme pozváni na čtvrtek 6. 2. 2014 na vernisáž výstavy *Robert Šalanda / Doporučuji*, jejímž kurátorem je Michal Pěchouček. Musíme si však nejdříve přečíst vynikající vyjádření Michala Pěchoučka, abychom byli vůbec v obraze…

 

Jak pravil Michal Pěchouček (z tiskové zprávy)

„Obrazy Roberta Šalandy mohou působit jako tajné šifry. Divák si je přesto zapamatuje i bez rozkódování – pro jejich nezaměnitelnou formu. Šalandova malba důsledně naplňuje platné zákony plošnosti, promlouvá křiklavým a bezprostředním gestem, zároveň vědomě a kontrolovaně nabízí divákovi zážitek podobný návštěvě filmu. Právě rafinovaná filmovost, v dobrém smyslu vlezlá, je důležitou součástí myšlení tohoto autora. Šalanda obrazovou hloubku iluzivně nafukuje hladce čitelnými, ale účinnými triky a na druhu stranu schválně zplošťuje brutálně ´počmáranou´ clonou. To může mít podobné, opticky skákavé účinky jako sledování záznamu pohyblivé, prostor zkreslující kamery nebo sekvence úvodních titulků. Autor pro námět těchto téměř abstraktních ´filmů´ nechodí daleko. Předkládá děj nekončící a věčný – příběh o křehkosti a nejisté stabilitě malby samotné, o její efemérnosti a rozkladu malířských forem. Šalandova malba často vypadá jako pouhé reprodukované nebo adjustované vysílání tohoto vyprávění. Typická je pro jeho malbu jistá chladnokrevnost výrobního řádu,  s jakou se na ploše izolují konkrétní znaky. Horečnatost a blouznivost čistě autorské stopy se vyvažuje klidem logiky a mrazivou rozvahou. Zkrátka tento malířský případ, výrazný a zapamatovatelný, je plný kontrastů, zatmění a protimluv….“

(volně navazuje na výstavu  v Meet Factory Praha ´´Slovo dalo slovo´)

 

 

„…Název této výstavy se významově překrývá s vypíchnutým motivem v podobě zatržítka. Tvar  tohoto grafického znaku koresponduje s jednoduchou motorikou, s výmluvným a expresivním pohybem končetiny, která se chápe, zmocňuje, nakopává. Opět v kořistnickém duchu, neboť gesto působí přímo na skutečnost. Znak zatržítka i emblematický nápis DOPORUČUJI má působit jako příkaz  a upozorňovat na co máme myslet nebo ve jménu čeho a proč myslet. Tento způsob oživování obrazu vnitřním slovem nebo vzývání jako by mělo vyvolat chtění, či snad dokonce teleporticky vyvolat děj na větší vzdálenost. Zároveň není vůbec jisté, zda-li tato výzva k aktivitě bude vůbec vyslyšena. V obrazech Roberta Šalandy se totiž nijak nezakrývá lítost nad nevratným oddělením slov od věcí, nad skutečností, že slova se marnivě převlékají, protože už dávno ztratila svou nahotu.“

 

Ze životopisu Roberta Šalandy

  • Narodil se 1976 v Olomouci, žije a pracuje v Praze
  • 1995 – 2002 – Akademie výtvarných umění v Praze (ateliér malby profesora J. Sopka)
  • 2000 – studijní pobyt na Facultad de Bellas Artes Cuenca, Španělsko
  • 2008 – rezidenční pobyt Egon Schiele Centre, Český Krumlov
  •  2011 – rezidenční pobyt ISCP New York, spoluzakládá  galerii SPZ (Praha)
  • 28. 5. – 22. 6. 2014  připravuje výstavu v Entrance Gallery – Praha Břevnov

130  00 Praha 3 – Žižkov

Víta Nejedlého 23

Máme otevřeno:

po-pá 10.00 - 19.00 hodin

so-ne 12.00 - 19.00 hodin

 

Vstup do galerie je zdarma

www.35m2.cz

www.cafepavlac.cz

www.robertsalanda.com

 

 

O galerii 35M2

Název galerie přímo souvisí s prostorovou dispozicí. Jedná se o dvě malé téměř identické místnosti vzniklé přestavbou dílny v přízemí žižkovského domu. Do galerie  vcházíme přes dvůr a kavárnu Café Pavlač – jednoho z donátorů galerie. Cílem kurátorů Michala Pěchoučka a Petry Steinerové je spolupracovat převážně s nejmladšími autory, čerstvými absolventy nebo studenty vysokých uměleckých škol. Programově je dán důraz na současnou malbu a fotografii, s možnými přesahy směrem k instalaci nebo konceptuálnímu umění.

 

Hodnocení: 80 %

Ing. Olga Koníčková

Foto: autorka