Radka Salcmannová: Světelná instalace z recyklovaných lahví aneb rozřežeme-li 562 vypitých lahví Absolut…

02.03.2020 11:13

Masarykovo nádraží  - Praha

2. 3. 2020

 

Cestou na regionální výstavu psů v Lysé nad Labem jsme v hale Masarykova nádraží jsme ještě zastihli  světelnou instalaci z recyklovaných vypitých lahví Absolut.  Svou ´recyklovanou´ vizi z použitých lahví vytvořila firma Absolut ve spolupráci s pražskou The Chemistry Gallery a sochařkou, designérkou a módní návrhářkou Radkou Salcmannovou (absolventka ateliéru prof. Kurta Gebauera), která žije a tvoří v New Yorku a Los Angeles. Její práce byly k vidění na několika vlastních show v rámci New York fashionweeks či spolupracovala na instalacích pro zpěvačku Björk.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak to všechno začalo?

Švédská značka Absolut se totiž v aktuální kampani Absolut Recycled zaměřila na udržitelnost a recyklaci. Nejprve vznikla limitovaná edice lahve, která je vyrobena již ze 41 % z recyklovaného skla.

 

Nyní v myšlence recyklace a udržitelnosti pokračuje dále. Ke spolupráci oslovila umělkyni Radku Salcmannovou, a vznikla tak světelná instalace, která v těchto dnech oživila Masarykovo nádraží v Praze.

 

 

„Velmi mě zaujalo téma samotné, všichni samozřejmě víme, jak je myšlenka recyklace důležitá a měla by být podstatnou součásti a zároveň každodenní povinností nás všech. Na tomto projektu se mi líbí i to, že je to práce ve veřejném prostoru a dotkne se i lidí, kteří by běžné uzavřené galerijní prostory nechali bez povšimnutí,“  řekla Radka Salcmannová.

 

 

 

Celá konstrukce je tvořená z recyklovatelných materiálů. Hlavním prvkem je 562 lahví Absolut Vodka, které byly nařezány do různých velikostí. Nosná konstrukce je vyrobena ze starých barových židlí, které umělkyně nalezla ve sběrných surovinách. Vše bylo doplněno videoprojekcí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Úsilí o to, aby se materiály a suroviny znovu využívaly, je pro Absolut důležité již mnoho let, a jsme rádi, že tuto myšlenku můžeme prohloubit v aktuální kampani. Chceme poukázat na důležitost udržitelnosti a recyklace za pomoci kreativních počinů, které věříme, že přinesou širší osvětu tomuto tématu. Věříme, že můžeme dát věcem, které již nepotřebujeme, nový život a novou podobu,“ řekl Jakub Záruba, Brand manager značky Absolut.

 

 

 

Hodnocení:  100 %

Ing. Olga Koníčková (www.cysnews.cz)

Foto: © Ing. Olga Koníčková, (www.cysnews.cz)