Praha Karla IV. - středověké město aneb II. etapa expozice Praha Karla IV.

05.12.2017 11:38

Dům U Zlatého prstenu - Praha

2. 12. 2017

 


Nově připravená expozice Praha Karla IV. - středověké město  navázala na l. etapu Praha Karla IV. – velkolepé staveniště Evropy.

 

Expozice přibližuje Karlovy představy i vlastní realitu proměny pražského souměstí. Virtuální i hmotové modely významných karlovských založení, zástavby celé aglomerace, kamenného mostu a dalších staveb ukazují podobu metropole, proměněnou úsilím Karla i ostatních lucemburských panovníků.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nahlédneme do středověkého města pomocí hmotových a virtuálních rekonstrukcí důležitých pražských míst i jednotlivých staveb (Dobytčí trh, kostel Panny Marie Sněžné, Emauzy, dům U Kamenného zvonu, gotické novostavby v Karlově ulici atd.). K atraktivním exponátům patří modely Vyšehradu a Pražského hradu či chrámu sv. Víta, který v Karlově době sloužil náboženským i státnickým potřebám.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zcela novou představu nabízí model Nového hrádku u Kunratic, sídla krále Václava IV., vytvořený podle nejnovějších poznatků získaných archeologickým výzkumem.

 

Virtuální prezentace seznamují se způsobem městské správy i stavbou středověkého mostu. Dramatická zastavení přibližují atmosféru města, jeho života a některých událostí (požár), Karlovo narození, jeho příchod do Prahy v roce 1333, korunovaci i pohřeb.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Videomaping na modelu celého pražského souměstí a modelu Karlova náměstí s blízkým okolím představuje stavební a urbanistický rozvoj města v průběhu 14. století. Každodenní život města i jeho obyvatel v době lucemburské ilustrují unikátní archeologické nálezy i další originální předměty ze sbírek Muzea hl. m. Prahy, pražského pracoviště Národního památkového ústavu a dalších institucí.

 

Samostatnou částí expozice je samoobslužná herna, která dětským návštěvníkům nabízí možnost na vlastní kůži proniknout do různých oblastí života karlovské Prahy.

 

110 00 Praha 1 -  Staré Město

Týnská 630/6

Máme otevřeno: denně kromě pondělí 9.00 - 20.00 hodin

 

Hodnocení:  89 %

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková


Více zde: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/praha-karla-iv-velkolepe-staveniste-evropy-aneb-jaka-byla-dalsi-mestska-sidla-panovnika-karla-iv/

 

Více zde: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/kaleidoskop-zivota-a-vlady-karla-iv-aneb-kdyz-nic-nema-pouze-jediny-rozmer/