PRAG_KASSEL: Hybridní nesnáze/ Hybrid Inconvenience aneb díváme-li se na minulé události z pohledu dneška…
Galerie NoD - Praha
25. 9. - 17. 10. 2018
Vernisáž výstavy PRAG_KASSEL: Hybrid Inconvenience (Hybridní nesnáze), která rozvíjí existující spolupráci ateliéru Dušana Zahoranského a Pavly Scerankové z pražské AVU a ateliéru Floriana Slotawy na kasselské Kunsthochschule, zahájil Pavel Kubesa, kurátor galerie a výstavy.
„ Skupinový projekt se dlouhodobě zajímá
o možnosti prostorových forem ve vztahu k proměňujícím se sociálním,
kulturním a technologickým paradigmatům.
S příklonem k otázkám české a německé vzájemné historie a identity se projekt
věnuje tématu významné historické události Mnichovské dohody (1938)
a rozpracovává možnosti jejího symbolického potenciálu
v jazyce současného vizuálního umění.
V návaznosti na minulé činnosti
se projekt etabluje jako aktivita prohlubující česko-německé vztahy
a vztah dvou prestižních škol na poli výtvarného umění.
Jedním z cílů projektu je snaha o konceptuální analýzu a extrahování symbolických forem a dějů strukturovaného historického geopolitického fenoménu Mnichovské dohody, politického aktu, který zásadně ovlivnil chod dějinných událostí 20. století a který může rezonovat a získávat na své aktuálnosti i v současné celospolečenské diskusi.
Přizvaná šestice autorů se pokouší na základě podnětů̊ česko-německých vztahů, repetitivnosti dějinných událostí, reflexe geopolitického uspořádání a postavení člověka v současné Evropě vystavět symbolický narativ, reflektující některé z volných interpretací dějů, pohybů, energií či situačních celků formujících danou historickou událost.
Autoři usilují o nalezení společného uměleckého jazyka, díky kterému budou problematickou událost tematizovat nikoli ze zavedených pozic příslušníků̊ dvou národů, nýbrž z pozice jednotné generace, která reflektuje stigma historického momentu s odstupem a ve snaze o aktualizaci odkazu v dnešním politickém a společenském kontextu.
Autoři se zamýšlejí nad symbolickým charakterem významné dějinné události, abstrahují její historickou konkrétnost. Tři němečtí a tři čeští umělci usilují o to využít její potenciál směrem k archetypálnímu chápání vztahu člověka a místa, teritoria a politického aktu, přeskupení, promýšlejí pojmy vyvlastnění či zbavení, charakteristiky útlaku a „kolonizace“ či „impéria“.
Ptáme se společně, co je to strategie, kalkul a rovnováha sil, zkoumáme možnosti prototypování nových forem politických a mezinárodních vztahů a spolupráce, forem vespolné identity a přemýšlíme nad rolí obou národů v jejich budování. V průběhu příprav projektu jsme si kladli otázky typu „Jak se proměňuje fenomenální charakter prostoru na základě různých symbolických či politických aktů vůle?“ či „Jaký je charakter a uspořádání prostoru, který je vytvářen dialogicky, nebo naopak strukturován „diktátem“?“ Zajímalo nás, zda existují paralely mezi konkrétní historickou událostí ve fyzickém světě a praxemi v prostředí digitálních technologií a sítí. Jak by mohl vypadat ideální fenomenální a politický prostor sjednocující různá etnika, národy a menšiny? Lze takový prostor modelovat prostředky jazyka vizuálního umění? V základu se však dotýkáme i mnohem intimnějších otázek, jako je „místo pro život“, „domov“ či jeho opouštění...“, řekl kurátor výstavy Pavel Kubesa.
Projekt PRAG_KASSEL: Hybrid Inconveniece se proto nesnaží o konkrétní historický výklad významného výročí události celoevropského významu, ale pokouší se dekonstruovat „mnichovský mýtus“ a nahlédnout jeho imaginární stavební bloky z různých perspektiv se zaměřením na jejich symbolický potenciál.
Vystavující umělci: Elko Braas, Andrea Sobotková, Linus Clostermann, Denisa Šváchová, Luise Hampel, Artur Magrot
Kurátor: Pavel Kubesa
Architektura výstavy: Jakub Jansa
Projekt vznikl za podpory ČNFB
110 00 Praha 1
Dlouhá 33
Vstup: volný
Hodnocení: 69 %
Ing. Olga Koníčková (tisková zpráva)
Foto: © Ing. Olga Koníčková