Plyšovým medvídkem nezklameme

17.02.2013 10:00

Plyšovým medvídkem nezklameme

aneb

i celebrity mají medvídky

 

Historie medvídků, kterým se později začalo říkat Teddy, podle amerického prezidenta Theodora, začala v roce 1902.

 

Na výstavách medvídků mnohá srdce malých i velkých návštěvníků buší o poznání rychleji. Ukazuje se, že i v době počítačů děti milují panenky a medvídky. Ani sebedůmyslnější elektronické hračky dosud nedokázaly medvídky z dětských pokojíčků vytlačit. Proč? Inu oddalují samotu a jsou vždy po ruce jako věrní hebcí společníci. A často nejen dětem, ale i dospělým, ba i celebritám. Ve světě jsou muzea, kde lze vidět plyšové medvídky, jednu z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších hraček, vhodnou zejména do dětských postýlek.

 

Sto jedna let Teddy

 

V městečku Giengen se v roce 1852 narodila v chudé rodině  Margarete Steiffová. Dostala však obrnu, chodila jen o holích. Ruce však měla zdravé a hlavu plnou nápadů. A tak

s tetou šila dětské oblečení. Ale nic moc. Jen tak tak to stačilo k žití.  Až později Margaretu napadlo ušít ze zbytku plyše zvířátka a dodávat je do obchodů s levným zbožím. Největší úspěch zaznamenali medvědi. Ukázalo se, že to byl přímo báječný nápad šít medvídky s pohyblivými končetinami. Byli hnědí,  oči měli z korálků a čumáček byl přišit ručně. Poptávka přesáhla Margaretinu kapacitu, a tak po několika měsících už musela přijmout 10 šiček, aby plnila objednávky. Za tři roky se dílna rozrostla v továrnu a medvědi se vyváželi do celého světa. Dodnes se proto konají v Giengenu Steiff - festivaly.

 

 Medvědí specialisté

 

 Staré hračky samozřejmě také sbíráme. Medvídci nejsou výjimkou. Svou roli tu hrají především vzpomínky na dětství, které v tomto koníčku dominují. Navíc nejde o tak finančně

náročné hobby jako třeba sbírání panenek, cínových vojáčků či vláčků. I když to neplatí obecně. Kupříkladu medvídek  Alfonzo je nespornou raritou, neboť byl hračkou ruské

princezny Xenji, pra-, pra - vnučky carevny Kateřiny Veliké, která ho dostala v roce 1908 od svého otce, ruského velkoknížete Jiřího Michajloviče. V době revoluce se medvídek skrýval v Anglii a tak přežil. Později Xenja s Alfonzem a se svým manželem odjeli do Ameriky, kde v roce 1965 zemřela. Alfonzo, který měří pouhých 35 cm, byl roku 1989 vydražen v aukční síni Christie za 19 629,66 euro!

 

Lucie Bílá sbírá i medvídky

 

O celebritě a zpěvačce Lucii Bílé jsme četli v nějakém starším časopise, kde prozradila, že na její duši působí jako balzám, když se věnuje svým sbírkám. A že jich má požehnaně, to musíme říct! Lucie Bílá totiž sbírá kromě knoflíků a modlitebních knížek ještě slony, sošky koní, kominíky pro štěstí, časopis Čtyřlístek, malé vykládané krabičky na léky a staré panenky.  Samozřejmě neopomeneme připomenout i její sbírku starých plyšových medvědů, kterým v době svého volna přišívá například i očička. Kominíky pro štěstí, knoflíky a medvědy naštěstí od svých fanoušků dostává. 

 

Jak je opravíme?

 

Sběratelé medvídků vědí, že si s nimi hrávaly intenzivně děti, a tak nemohou nenést stopy jejich přízně. Zpravidla vycpaní medvídci by proto neměli mít příliš poškozenu

potahovou tkaninu, neboť její náhrada současným materiálem je dost složitá a hlavně znehodnotí celek. Spravíme spíše jen rozpárané švy či malá poškození od molů. Náplň bychom měli nahradit týmž materiálem, jaký jsme používali při jejich vzniku. Tedy slámou nebo pilinami. Hračka pak vypadá stejně.  Pokud koupíme hračku z plyše v bazaru, měli bychom ji vydezinfikovat. Postačí, když ji vložíme do igelitového sáčku, který uvnitř vystříkáme prostředkem proti molům. Sáček s hračkou pevně uzavřeme a necháme jeden až dva dny uzavřený. I když lze v současnosti zaznamenat boom poptávky po medvídcích z 50. let minulého století, rozhodně tyto historické plyšáky nedávejme dětem na hraní. Přinejmenším by jich byla škoda. Raději je uložme na polici a děckám kupme novou, nezávadnou, hračku umožňující praní.

 

Vánoce, Vánoce přicházejí

 

Chceme-li udělat našim dětem, můžeme jim darovat z nepřeberné nabídky v obchodních domech nějakého plyšového medvídka, nebo dokonce jim můžeme darovat originální sportovní boty adidasky s květinovým vzorem a s medvídky z dílny nekonformního návrháře Jeremyho Scotta. 

 

Muzeum panenek a medvídků pod Troskami

 

Stálá expozice představuje vývoj panenek a medvídků od roku 1840 až po současnou uměleckou produkci.

 

Adresa: Troskovice 40

PSČ: 512 63 

Mobil: +420 724 577 389

Telefon:+420 483 313 638

E-mail: muzeum.panenek@seznam.cz

www.muzeumpanenek.cz

 

Muzea a výstavy

 

Zde nalezneme adresář výstav a muzeí, které jsou věnované panenkám a hračkám:

 

Stálé expozice

 

Benátky nad Jizerou, zámek, Muzeum hraček.

Brno, Měnínská brána, Muzeum hraček, Historické hračky.

Kamenice nad Lipou, zámek, Výstava hraček ze sbírky F. Kyncla.

Lednice, zámek – Muzeum loutek, sbírka M. Knížáka.

Náměšť na Hané, zámek, Dětské historické kočárky.

Praha, Pražský hrad, Staré purkrabství, Muzeum hraček.

Rychnov nad Kněžnou, Muzeum hraček.

Troskovice pod Troskami, Muzeum panenek a medvídků.

Zruč nad Sázavou, Zámek, Muzeum panenek a medvídků, kočárků.

Švýcarsko, Basilej. Muzeum panenek.

Rakousko, St. Thomas Blasenstein, Muzeum panenek.

Francie, Paříž, Muzeum panenek.

Německo, Norimberk, Muzeum hraček.

Belgie, Mechelen, Muzeum hraček.

Německo, Seiffen, Krušnohorské muzeum hraček.

Německo, Sonneberg, Muzeum hraček.

 

 ing. Olga Koníčková

Foto:  internet, adidas