Pastorův sexuální slovníček aneb nestyďme se poučit

27.02.2013 09:52

Pastorův sexuální slovníček aneb  nestyďme se poučit

 

MUDr. Zlatko Pastor

Štěpán Mareš (ilustrace)

 

Humorný průvodce světem sexu se nám bude hodit na cestách, ve frontách, v tramvaji nebo pro pobavení na večírcích. Spousta skvělých témat, u kterých se rozhodně nudit nebudeme. A jistě se i něco přiučíme. Abecedou sexu nás provází známý sexuolog a gynekolog MUDr. Zlatko Pastor. Dodáme, že Štěpán Mareš knížku přečetl za pár minut (není moc tlustá). Na knižních pultech ji poznáme jednak podle titulu, jednak podle obálky s Marešovou kresbou  muže v objetí s dlouhovlasou ženou, bohužel se oba naháči zády k nám obracejí...

 

Autor MUDr. Zlatko Pastor prohlásil, že byl raději gynekologem, než kdyby byl patologem. No, není divu! Kreslíř Štěpán Mareš nám prozradil, že se inspiroval fotografiemi českého fenoména Jana Saudka, přestože mu většinu nápadů vnutila jeho žena. Herečka Mahulena Bočanová se při křtu knihy (1. 11. 2012 v Paláci Luxor) k obsahu knihy vyjádřila tak, že mě to až překvapilo, „jen panák ginu mi pomůže překonat vrozený stud a přečíst jednu kapitolu, kterou jsem si sama vybrala…“ a taky že patří k pacientkám pana doktora Pastora.

 

Sex patří k lásce

Slyšela jsem to v jednom americkém filmu, kdy otec rodiny poučuje dospívající dceru, že „sex patří k lásce“. No, konečně si bereme do ruky útlou (nemyslím ulítlou, i když možná pro někoho ano) knížku s názvem „sexuální slovníček“. A nebudeme se hádat, ale předpokládáme, že “k lásce patří sex“, v opačném případě to posoudit zdravým rozumem mnohdy nedokážeme. A sex považujeme za zábavu, a proto není na škodu, že autor knihy své zkušenosti s problémovými pacientkami, případně z vlastního života, hodil do veřejného placu, abychom s ním mohli sledovat jeho myšlenkové pochody a názory na atributy, které považujeme u sexu za podstatné. Ani v praktickém slovníku medicíny jsme totiž například nenašli uspokojivý výklad slova anál. Jenom to, že anální znamená řiťní, přičemž řiť se odborně řekne anus. Takže je v tom trochu maglajz. Prostě je to v řiti!!!

Rovněž je šokující, že čteme-li názvy kapitol – bisexualita, felace, hebefilie, impotent, kalhotky, masturbace, penis, uniformofilie, zoofilie – musíme si přiznat, že skutečně některé z těch pojmů jsme četli opravdu poprvé… A s chutí nám vlastní jsme se nechali Zlatkem Pastorem poučit… Prostě pan Zlatko je zlatíčko, ne?!! No na co by člověk nepřišel…!  

 

Čteme od písmene A… až do Ž

Nevím, jak vy ostatní, ale já jsem zvyklá číst knihu od první  stránky. Jenom časopisy a noviny čtu po arabsku od poslední stránky. U téhle knihy, ale opravdu nemusíme přeskakovat kapitoly a přečteme si je všechny, nikdy totiž nevíme, co se nového dozvíme.  Od (A) -  ´o análu se dočteme i ve starých análech´…, kde se dozvíme historii tohoto druhu sexu a současný názor autora i společnosti k problematice análu až po (ž) – žárlivost, kde zase sytíme, že ta patologická, je fuj… 

 

„…Kdybych rozdal všechno, co mám, ano, kdybych vydal sám sebe k upálení, ale lásku bych neměl, nic mi to neprospěje.“  (Bible, Korintským 1 – 7)

 

Čteme? Čteme!

No, předčetla jsem knihu jedním dechem, jedouce v tramvaji, a přiznávám se, že jsem palcem zakrývala, abych nebudila pohoršení v předvánočním čase, nadpisy jednotlivých kapitol. Asi by si nejeden spolučtenář nade mnou v tramvaji stojící, pomyslel něco nepěkného o mně. A nemusel by to ustát. Zejména, když by, nedejbůh, zahlédl ze 30 abecedně seřazených kapitol, náhodou třeba právě ono zmíněné A…jako anál.., či C …jako cunnilingus, nebo Ch..  jako chtíč, L…jako labia (stydké pysky) a případně dokonce O…jako orgasmus… 

 

Pastorovi tleskám

Knihu považujeme za velmi vtipnou. U mnoha slov nám opravdu nenásilně a užitečně rozšíří mnohdy úzkoprsé obzory. Ostatně to už záleží na každém z nás, protože sexuální život představuje jednu z významných životních hodnot. V mnoha partnerských vztazích zůstává jeho kvalita poměrně nízká právě pro nedostatečnou informovanost o možnostech jeho rozvíjení nebo pro rozdílná očekávání mužů a žen. Pozornost je v knize věnována také vnitřním emočním prožitkům mužů, kteří je zpravidla nedávají najevo. Škoda, protože hodnotný sex je součástí vzájemného porozumění a citového vztahu. A citový vztah se sexem se vzájemně posilují a život obohacují.

 

Titul: Pastorův sexuální slovníček

Autor:  Zlatko Pastor

Vydalo: Nakladatelství FRAGMENT, Pujmanové 1221/4, Praha 4

Rok vydání: 2012

Pořadí vydání: 1. vydání

Brožovaná vazba

Počet stran: 72

Běžná cena: 149 Kč

Žánr: beletrie pro dospělé/ aforismy, anekdoty, vtipy, humor  

 

Hodnocení: 80 %

www.fragment.cz

 

Ing. Olga Koníčková

Foto: Fragment