Oskar Kokoschka a Praha aneb když namalujeme poslední portrét T. G. Masaryka

20.02.2015 14:05

Veletržní palác – NG Praha

20.  2. - 28. 6. 2015

 

Národní Galerie v Praze nás pozvala na zahájení pětice  výstav,  19. 2. 2015,  které se uskutečnilo za mimořádného zájmu veřejnosti i celebrit. Zatím jsme si na www.kulturaok-eu.cz vybrali toho nejvzácnějšího umělce, Oskara Kokoschku (1886 – 1980). Není totiž v lidských silách zhlédnout a zdokumentovat všechny výstavy najednou. 


Oskar  Kokoschka a Praha/meziválečná umělecká scéna – 1934 – 1938/
Na výstavě je prezentován výběr děl Oskara Kokoschky z českých i zahraničních institucí, která vytvořil především v letech 1934-1938 v Československu. Je doplněn o souvislosti zdůrazňující Kokoschkův vliv na české prostředí a inspiraci, kterou zde nalezl. K dalším zastoupeným umělcům patří např. Friedrich Feigl, Bohdan Heřmanský, Willy Nowak, Karel Vogel, Wincenc Makovský, Emil Filla, František Janoušek, Josef Čapek, ale i umělci v československé emigraci John Heratfield nebo Johannes Wüsten (oficiální text NG).

„Umění se nám odcizilo, stále ještě jsme však schopni vidět,“  O.Kokoschka

 

 Oskar Kokoschka, jeden z nejvýznamnějších  umělců 20. století, prožil  čtyři roky v meziválečném Československu. Nebyl sice uprchlíkem před nacismem, přesto plánoval pouze krátkou zastávku v Praze, aby namaloval portrét T. G. Masaryka. Reprezentativní portrét prezidenta Československé republiky povýšil na alegorický portrét  v pozadí s Pražským hradem, J. A. Komenským a J. Husem. V důsledku prezidentova zdravotního stavu (86 let) a vývoje světové politické situace však setrval v Československu déle, než plánoval,  což mělo vliv na jeho soukromý život i dílo z tohoto období.

 

 

 

 

Vstupujeme do  výstavních síní, jež  architektonicky  připravil  Architektonický ateliér SLG projekt- Jiří Javůrek a Silvie Bednaříková. Nezhlédneme totiž jenom oleje Oskara Kokoschky,  kde mimo jiné Kokoschka zachytil na 16 obrazech  Prahu, ale i světelné nápisy s Kokoschkovými názory na umění, s velkoformátovými rodinnými snímky, především své milované  Oldy (své ženy)  i jiné práce  dalších umělců …z předválečné doby. Především nás zaujal svými obrázky Josef Čapek, které namaloval v koncentračním táboře před svou smrtí.  Můžeme zhlédnout i film, video, s dětmi navštívit Studio a zejména  bychom neměli zapomenout si číst vynikající popisky  k dílům, která nám vše ,  divákům, vše  patřičně vysvětlí…  

Maluji to, co mi utkví v paměti – je to prostě to, co mi tváří v tvář přírodě umožňuje vidět. Proto jsem také schopen malovat jen portréty lidí, kteří mi přišli něčím pozoruhodní, žádné pány ověšené řády nebo ženské stojany na šaty ověšené šňůrami perel“, O. Kokoschka

 

Výstavu jsme zpřehlednili podle témat, jež zněla např. :

Kokoschkův osobní život a pražská kulturní scéna

O. Kokoschka a kulturní emigrace v Praze

  a další …

Kristus pomáhá hladovějícím dětem, Oskar Kokoschka 1945

Litografie podle kresby tuší, fototechnickou cestou přeneseno na kámen /Kunstforum Ostdeutsche Galerie Regensburg

K zobrazení Krista sklánějícícího se z kříže, aby utišil hladovějící děti, Kokoschku inspirovalo sousoší na pražském Karlově mostě – Sen sv. Luitgardy z Tangeru od Matyáše Bernarda Brauna (1710). O Vánocích 1945 Kokoschka financoval tisk plakátu, který byl rozvěšen ve stanicích londýnského metra. Z výnosu z prodeje kresby založil Polisch Children  Rescue Fund. Ve svých vzpomínkách se vrací k velkému úspěchu plakátu, jenž  byl tištěn stále znovu, a to i nad rámec autorizovaného nákladu 5000 exemplářů.

 

 

Autorka výstavy: Agnes Tieze

Kurátorky výstavy: Olga Uhrová, Bronislava Rokytová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pětice výstav, které NG připravila od 20. 2. 2015:

  • Kokoschka a Praha
  • Stanislav Kolíbal. Kresba za kresbou
  • Martin Hejl & Coll. 2 x 100 mil. m² - 14. Bienále architektury v Benátkách
  • Sochařský ateliér Zbyňka Sekala
  •  

Jak je důležité býti v (pohyblivém) obraze
www.ngprague.cz

 

170 00  Praha 7

Dukelských hrdinů 47

 

Máme otevřeno:  denně mimo pondělí 10.00-18.00 hodin

Vstupné:  základní 220 Kč,  snížené 110 Kč, rodinné 420 Kč, školní skupiny 20 Kč

 

170 00  Praha 7

Dukelských hrdinů 47

Hodnocení: 99 %

Ing. Olga Koníčková

Foto: © Ing. Olga Koníčková

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/plan-vystavni-sezony-narodni-galerie-v-praze-na-rok-2015-aneb-novinky-noveho-vedeni-ng/

 

 https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/regensburg%3a-%c2%b4vystava-oskar-kokoschka-a-prazska-kulturni-scena%c2%b4-aneb-pri-vstupu-zaplatme-jen-4-eura%21-/