Open Call aneb že ve vypjatém okamžiku máme své individuální schopnosti napnuty na maximum?!

04.03.2016 10:24

Galerie UM – Praha

4. 3. -  9. 4. 2016

 

Na vernisáži výstavy v příjemném přítmí v Galerii UM  nám tři autorky a kurátorky Alžběta Bačíková, Lucie Rosenfeldová a Martina Smutná představily své společné dílo  ´Open Call´.  Autorky se zabývají tím, jak princip soutěže formuje podobu uměleckých děl nejen v galeriích. Tento proces demonstrují především na zavedených postupech výběrových řízení a filmového průmyslu. Svůj krátký film zasazují do scénograficky řešeného galerijního prostoru.

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt  jste v tomto případě vy sami.“

Formát prezentace si autorky vypůjčily z existující příručky Pitch it!, knihy Sibylle Kurzové, příručky určené k efektivnímu zvládnutí prezentace filmového námětu… která do detailu rozvádí, jak ji úspěšně zvládnout. Mladý tvůrce se uchází o pozici u filmu. Zdůrazňovaná jedinečnost jeho rojektu svádí souboj s účelovostí a přáním uspět. Ve vypjatém okamžiku jsou individuální schopnosti napnuty na maximum.

 

Každý, kdo se pokouší v dnešním světě uspět, je dříve či později podroben nějaké formě výběrového řízení. Příležitosti a finanční prostředky jsou nám nabízeny jen pod podmínkou, že podstoupíme soutěž. Mnohdy je jediným ospravedlněním takové soutěže soutěž samotná: musíme se účastnit, abychom dokázali, že naše schopnosti a dovednosti si vůbec zaslouží být využit,“ přiiblížila koncepci jedna z kurátorek a autorek Martina Smutná.

 

Ve společném projektu Open Call nechávají autorky procházet nastavenými rámci výběrového řízení samotné tvůrčí přístupy. Konkurzní řízení jsou představena jako pomyslné filtry rozhodující o tom, čemu má být umožněno se rozvinout. Rastr jejich síta určuje společenskou hodnotu.

 

´Open Call´

dává příležitost na chvíli opustit známé prostředí výtvarného světa

 

 

 

 

 

 

 

a konstruovat fiktivní svět filmu.

 

Exkurze do prostředí filmové produkce

zahrnuje seznámení s experimentální scénografickou metodou, určenou k utváření fantastických světů.

(představitel na snímku má na stole mikroskop a sbírku chorošů...)

 

Současně vychází najevo, že manuál k vytvoření dokonalé prezentace dokáže ohnout svůj vlastní předmět: originální tvůrčí přístup.

Souboj jedinečnosti s účelovostí se tentokrát odehrává na pozadí nedokončeného fantasy filmu.

Zase jednou nemá jasného vítěze.

 

 Kurátorky a autorky výstavy: Alžběta Bačíková, Lucie Rosenfeldová, Martina Smutná

110 00 Praha 1

Nám. Jana Palacha 80

Máme otevřeno: pondělí  - sobota:  10.00  – 18.00 hodin

Vstup: zdarma

www.umprum.cz

 

Hodnocení:  89 %

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková