Od pohádky k hororu aneb malý průřez odvěkým všelidským tématem očima našich výtvarníků
Od pohádky k hororu
8. 7. – 31. 8. 2025
Kolektiv téměř dvou desítek výtvarníků
Galerie Millennium
Populární, letní, skupinová výstava autorů z okruhu galerie Millennium
uspořádaná již tradičně jako v předchozích letech k nemalé potěše návštěvníků. Zastoupeni jsou Adolf Hoffmeister, Jan Švankmajer, Eva Švankmajerová,
Karel Pauzer, Vladimír Suchánek, Josef Liesler, Michal Cihlář, Xénia Hoffmeisterová, Lukáš Miffek, Karel Jerie, Igor Grimmich a mnozí další.
Galerie Millennium je úzce spjata s osobou legendárního Adolfa Hoffmeistera,
významného představitele české avantgardy,
o jehož odkaz pečuje.
V rámci výstav je často představována i jeho originální tvorba.
Výjimkou není samozřejmě ani tradiční letní výstava
Od pohádky k hororu
Správná výstava na správném místě
Měli jsme štěstí. Při naší návštěvě specifické galerie s neuvěřitelnou atmosférou skvěle zapadající do okolního koloritu části Malé Strany kolem ulice nazvané Tržiště, jsme mezi svébytnými exponáty a díly našich předních výtvarnic a výtvarníků, zastihli osobně ředitele Galerie Millennium, pana Adama Hoffmeistera.
Vlídně a vstřícně, jakoby po sousedsku, tedy příhodně pro Genium Loci místa i galerie, nás přivítal a laskavě nám věnoval trochu svého času.
Ocenili jsme vhodný prázdninový nápad, uspořádat výstavu více méně kuriózní a tím pádem divácky vhodné právě v čase letních prázdnin.
Pan Hoffmeister nám vysvětlil, že v čase letních měsíců, při nichž se tato výstava - pro jeho galerii poněkud atypická - koná, proudí ulicí kolem místních krámků, kaváren, cukráren a jeho galerie stovky, možná tisíce turistů vzhůru na Jánský vršek a dále na Pražský hrad. Povětšině zahraničních turistů a povětšině v rodinných formacích, tedy s dětmi. Zvědavost a vábivé téma výstavy je přiláká vstoupit.
Nemá proto smysl představovat jim právě v této prázdninové době jednu, byť sebe zajímavější a sebe významnější osobnost a její tvorbu, jejíž jméno i význam stejně nebudou znát. Míjeli by galerii a neocenili kvality vystavujících autorů.
Takováto kolektivní výstava je však svým tématem i vystavenými díly sdělná a srozumitelná vzdor neznalostem příchozích, vzdor jejich vícegeneračnímu složení a jazykové bariéře. Pohádky a horory zná každý, ať už je mu kolik chce a pochází odkudkoliv.
Od pohádky k hororu…
Odborníci by jistě přesně specifikovali, co bylo dříve a co následovalo. Zda pohádka a pak horor, nebo naopak. Je to však asi jako s okřídlenou polemikou o tom, co bylo dříve, zda slepice nebo vejce. Pohádky, dříve se jim říkalo spíše báchorky, jsou lidová vyprávění, která se tradovala a přenášela tím nejintimnějším způsobem, tedy ústním podáním.
Jsou to smyšlené alegorické příběhy hýřící fantazií, neřešící konkrétní omezení realitou a fakty. Libují si v nadpřirozených jevech, pomíjejí fyzikální i lidská pravidla a i když je vypravěč začasté prezentoval, jako skutečnou událost, kterou slyšel od svých předků, byly vždy spíše posluchači přijímány jako zábavní vyprávění, umožňující dočasný únik od jejich všedních starostí.
Pohádky ale nejsou zdaleka jen klidné, pohodové, dobrem prozářené. Vždy v nich musí být i zlo, které – už proto, že jde opravdu jen o pohádku – je vždy poraženo. Ale až do té doby činí děj napínavým a emoce vzbouzejícím. Ale usekaných hlav, oblud, které touží děsit i zabíjet, stejně jako ústrků a psychického teroru v nich také bývá bohatě. Jen forma líčení je útěšná, nedeprimující, nevyvolávající strach a děs.
A tady někde je hranice mezi pohádkou a hororem. A ta je tenká…
Horor si klade za cíl posluchače nejen napínat, ale přímo děsit. Vzbudit v něm strach, a nejedna pohádka čistě jen pouhým podáním a užitou formou se může v mžiku stát hororem. Opět jde „jen“ o jakési nereálné líčení, ale horor si neklade za cíl, že konec dobrý, všechno dobré a že zlo musí nutně zvítězit. Uvědomíme-li si, že klasické pohádky, stejně jako horory, se dříve vyprávěly v pozdních večerech a při sporém světle, je hranice mezi oběma žánry snadno překročitelná. A oběma směry.
Pohádkami jsme všichni přímo odkojeni, s horory se setkáváme zpravidla o málo později. O obou pólech vyprávění tedy víme své a máme s nimi i spojené své vnitřní zážitky. My, běžní diváci výstavy Od pohádky k hororu, stejně jako její autorský tým, který tuhle výstavu v Galerii Millennium ubeslal.
Nutno však dodat, že to, co si my běžní diváci jakžtakž přestavíme, umělci dokáží ty své představy zhmotnit. A jak…!
Pan Hoffmeister, ale namíchal ten svůj pohádko-hororový koktail smírně a divák se může dívat i divit, rozněžnit i příjemně postrašit. Atmosféra galerie tomu ostatně i příhodně nahrává.
O galerii Millennium
Čerpáme z materiálů galerie:
· Galerie Millennium je malá rodinná galerie v srdci Malé Strany na Praze 1.
· Od svého vzniku v roce 2001 se v jejích prostorách konalo přes 300 autorských a tematických výstav.
· Cílem galerie je představit široké veřejnosti současné umění jak etablovaných autorů, tak i nových talentů zejména české a slovenské výtvarné scény.
· Galerie každoročně ve svých prostorech pořádá nové výstavy, spolupracuje s dalšími kulturními subjekty, účastní se přehlídek a veletrhů.
· Provozuje také kurátorskou činnost.
O působišti Galerie Millennium
· Dům, ve kterém se galerie nachází (Tržiště 5) má bohatou historii.
· Jedná se o původně gotický měšťanský dům, který přiléhal k dnes už neexistujícím středověkým hradbám Prahy.
· V průběhu staletí prošel renesanční i barokní úpravou.
· Současná fasáda je klasicistní, zatímco vnitřní prostor galerie si zachoval historické klenební prvky.
· V průběhu doby dům měnil majitele a je mimo jiné známý také jako Dům U rybáře.
Text a foto: Richard Koníček
Od pohádky k hororu
8. 7. – 31. 8. 2025
Kolektiv téměř dvou desítek výtvarníků
Galerie Millennium
Otevírací doba
Úterý – pátek: 12:00 - 18:00
V jiné dny po předchozí domluvě.
Kontakty:
+420 602 265 427 nebo +420 257 534 584
Tržiště 370/5
Praha 1 - Malá Strana 118 00
https://www.gallerymillennium.cz/