Norman a duchové aneb Harry Potter to není ani náhodou, ale nám to vadit nebude!

10.04.2013 14:00

Norman a duchové aneb Harry Potter to není ani náhodou, ale nám to vadit nebude!

 

Kniha od Elizabeth Cody Kimmelové vznikla podle scénáře Chrise Butlera k celovečernímu animovanému filmu ´Norman a duchové´. Zapracovali na něm známí tvůrci Koralíny, Mrtvé nevěsty Tima Burtona či Spláchnutej. 

 

I dospělí mohou číst pohádky

V poslední dobou jsem objevila nádhernou charakteristiku, k čemu jsou pohádky, od Petry Ptáčkové, studentky designu na pařížské prestižní škole Ecole de la Chambre Syndicale de la Couture Parisienne, jež napsala: „Miluji pohádky, obohacují a v nějakým směru dělají svět příjemnější… Protože pohled na svět očima dětí, to je to, z čeho by si spousta dospělých mohla vzít příklad, a proto by se dětem mělo naslouchat. Chci si v tvorbě udržet ten pocit radosti a hry, a proto mám stále chuť se obklopovat se pohádkou …reality vidím všude kolem sebe každý den dost, a tak se radši zasním….“

 

Svět, jak vidí kluk Norman

Sami posoudíme, jaký je svět kluka Normana, když nejdříve zhlédneme film Norman a duchové, a pak se začteme do stejnojmenné knihy. Dialogy i děj přesně odpovídají navzájem, ale ve filmu objevíme nám dosud netušenou fantazii, s jakou si výtvarníci na téma duchové a zombie pohráli.     

 

Narodil se Norman

V den, kdy se ve městečku Ospalá Lhota narodí malý Norman, se začnou dít podivné věci. Vylétnou všechny pojistky a zhasnou světla. A psi z celého města začnou sborově výt. A v noci spatří na obloze dva chlapíci duhu v nezvyklém tvaru otazníku. A tak Norman Babcock, kterého si rodiče takového podivného sami nevybrali, ale přesto ho mají rádi, vidí duchy.  Jemu je to nepříjemné, protože se mu kvůli tomu lidé vysmívají. Tolerance k němu je ve městečku Ospalá Lhota minimální. Vůbec ho nechápou, a Norman se snaží s většinou svých podivných zážitků nikomu nesvěřovat, protože poznává a vidí duchy, kdežto ostatní lidé ne, takže jejich hodnocení končí: „Bavíme se s pošukem, ne!!!“

Norman to nemá jednoduché. Nejen že vidí duchy, zejména cestou do školy a ze školy, ale on umí s mrtvými i mluvit a plnít jim rád jejich přání. A tak se cítí se totiž mezi duchy lépe než mezi živými. Jeho okolí, dospělí i děti, ho šikanuje. A jestli si myslíme, že naše dítě vybočuje z normálu, pak vězme, že si to nemyslíme jen my, ale spolužáci ve škole rádi se připomenou s šikanou, a je to! Nepříjemnosti se jen hrnou, takž ani domluvy nás rodičů jsou k ničemu, jako u Normana.

 

Jak zlikviduje Norman kletbu?

Největší nepříjemnost ho ale teprve čeká. Kletba, kterou před mnoha sty lety na městečko uvalila čarodějnice, znovu ožívá. A ke všem jeho trampotám se přidá ještě šílený prastrýček, zombie a rozzuřená čarodějnice. Kletbu se jeho prastrýci již po padesáté podařilo odvrátit. Teď prastarý prastrýc svěřil úkol právě Normanovi! A pozor, nebude to nic snadného. Na každém rohu totiž číhají – zombie, kteří vstávají z hrobů, nemohou totiž najít svůj klid, protože se ve svém životě těžce provinili.

 Osud celého městečka se rázem ocitne v Normanových rukou. A teď se mu budou hodit jeho schopnosti vidět a mluvit s duchy, jinak neodvrátí-li tři sta let starou kletbu, lehne celá Ospalá Lhota popelem.  Ale to vyžaduje pomoc kamarádů, i změnu veřejného mínění, které je od počátku příběhu proti Normanovi. Boj se zombii je urputný, ale nakonec, no, nechme se překvapit. Bez občanů městečka Ospalá Lhota to však nepůjde… Love story samozřejmě nechybí, i když s netradičním koncem.   

 

Čte se to dobře

Kniha se čte dobře, nenudíme se, příběh je akční. Objevila jsem naneštěstí několik drobných pravopisných chyb, které zřejmě korektuře unikly.

Jinak mě zaujaly pasáže, jak mohou některé děti šikanu vnímat: „ Šikanování je prostě část lidský přirozenosti. Kdybys byl větší a o dost hloupější, třeba bys taky někoho šikanoval. Říká se, že přežijí jen ti nejsilnější. “

Anebo jsem se zasmála větě: “Babička Babcocková ale už byla neuvěřitelně stará a zemřela poklidně při sledování svého oblíbeného pořadu Ordinace v oranžové zahradě.“

A něco z babiččina moudra: „Není nic špatného na tom mít strach, Normane,“ dodala, „pokud nedovolíš, aby tě to změnilo.“

A další babiččino moudro: „Vážně, každý občas potřebuje pomoct,“ zopakovala. „A rozhodně se nikdy neboj si o pomoc říct. Od toho máš rodinu a přátele, a nic na světě není důležitější.“ 

 

Informace pro čtenáře:  

Z anglického originálu Paranorman (vydavatelství Little, Brown and Company – New York 2012)  přeložila Lucie Křesťanová

Ilustrace: Ross Stewart

Odpovědná redaktorka: Lucie Šavlíková

Technická redaktorka: Jana Bromová

Vhodné pro děti od 9 let

239 Kč | vázaná bez přebalu | 216 stran | 130 x 200 mm

Vydala Mladá fronta, a.s., jako svou 7862. publikaci

1. vydání Praha 2012

Hodnocení: 70 % 

Žánr: moderní pohádka

 

Knihy Mladé fronty si můžeme objednat na adrese:

Mladá fronta, a.s. - divize Knihy

Pod Kotlářkou 3

150 00 Praha 5 – Košíře

e-mail: prodej@mf.cz

tel. 225 347 313

 www.mf.cz

 www.kniha.cz

 

Z ohlasů:

„Ta kniha má skutečně ducha.“

Lionel Hoo, Ghostly Telegraph

 

„Příznačný humor!“

Vilma Strašilková, Duchovní rozhledy

 

„Do smrti na tuhle knihu nezapomenu!!

Jan Ducháček, Hřbitovní věstník

 

Ing. Olga Koníčková

Foto:   Internet