Nikola Čulík: Perly sviním aneb proč se autor odvolává na včely, když jemu rozhodně neuletěly

18.05.2021 11:41

 

Nikola Čulík

Perly sviním

15. 5. - 20. 8. 2021

Nau Gallery

 

 

Autorské představení souboru šestnácti introspektivních kreseb na papíře z let 2019-2021 se nevyhýbá trapnosti, patosu a velkoleposti. Čulík však sebevědomě prohlašuje, že neví, co dělá a odvolává se na včelstvo.

 

 

Trochu excentrický tvůrce Nikola Čulík setrvává v tom, co začal už před lety. Svojí tvorbou nás nutí k zamyšlení se nad námi samými, nad konvencemi a hlavně nad tím, proč je v nás pořád vžitá představa, že kresba a malování musí být jen pokusem o odraz tradice. Není jediný, kdo se s tím z mladé a řekněme současné generace autorů potýká. Nikola Čulík, ale plave nad hladinou tohoto moderního proudu. Jeho materiálem není zdaleka jen papír a tužka. Když je třeba, pokračuje se na zeď, a když je nutkání, něco jadrného se k tomu pronese. A pro diváky pro jistotu napíše. Na zeď vedle obrazu, na zvláštní panýlek, který je doslova „pod obraz“.  Proč? Proto, že je to apelativnější a současnější než klasika vyvedená olejovou barvou na plátno tradičních rozměrů? Možná ano, možná ne. U Nikoly Čulíka ale rozhodně ano.

 

 

Žižkovská romance

 

Je nesporně úžasné a do jisté míry i dost specifické, že galerie – kterých je na Žižkově jak naseto - dokáží spolupracovat a spojit se.  Spojit se - a to nejen u příležitosti ukončení locdownu, ale i za normálních časů – tak, aby chtivý divák mohl – vydrží-li to – absolvovat za jeden jediný den téměř desítku výstav.

 

 

Navíc výstav ve vesměs malebně dekadentních zákoutích zachráněného, přežívajícího, původního Žižkova. Žižkova, který nám soudruzi chtěli v 70. letech minulého století sanovat, jakožto bezmála protisocialistický slum. Naštěstí to nestihli a my jsme tak mohli v sobotu 15. 5.21 vyrazit do tajů žižkovských galerií. Skoro jako Rychlé šípy vyrážely do tajů bájných Stínadel. (Kdo ví, ostatně, kam je Žižkovák Foglar, vlastně situoval…)

 

 

Nikola Čulík nejen maluje

 

Jak je známo autor obrázků, ta zdrobnělina je použita kvůli rozměru, nikoli obsahu. Nikola Čulík (1983) maluje. Ale nejen to. Kdysi překvapil sérií objektů z balzy, stejně jako kamennou modlou poblíž Turska, tam, co za pohanů byla kdysi ta veliká řežba. Ale tuhou vládne ostře, břitce a štiplavě. A po svém… 

 

 

Jeho podhoubím a životním pohonem je pestrost žití i vývoje. A výsledek? Vzhledem k tomu, že na prapočátku nad ním a za ním stáli malíři tak od jeho tvorby odlišní jako přítel našeho webu Jaroslav Valečka, je to jak tvoří Čulík docela až k nevíře. Ale je to dobře, že vstřebal, ale nedal se ovlivnit v dobrém i zlém. Mimo to si střihl ještě architekturu na ČVUT. Na AVU, zase pro změnu absolvoval, když před tím vstřebal hned tři ateliéry. Kresbu, experimentální grafiku a konceptuální tvorbu. Na svých uměleckých tratích jede i v ilustracích.

 

 

Odtud asi ta potřeba ke svému „obrázku“ cosi dodat. Jako bonus, či spíše bonbonus. Někdy rázu groteskního, jindy spíš teskního.  A vzhledem k tomu, že tentokrát vystavuje práce z doby coronaviru, můžeme mít pocit, že tak nějak listujeme v jeho intimním deníku. A někdy hodně šťavnatě vedenému. Proto by se dalo říci, divákovi – Lidé čtěte! Text a kresba jedno jsou. Jedno bez druhého je jen půl. A to by byla škoda. Pro diváka i autora. 

 

 

Text a foto: Richard Koníček

 

Nikola Čulík

Perly sviním

15. 5. - 20. 8. 2021

Nau Gallery

Kubelíkova 22, Praha – Žižkov

otevřeno po dohodě

+420 777 910 290

info@naugallery.cz

www.naugallery.cz

 

 

Více k autorovi:

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/nikola-culik/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/vystava-nikoly-culika-aneb-jako-vzdy-%c2%b4enfant-terrible-doby%c2%b4aneb-nadavanim-nic-neresime%21-nau-gallery-%e2%80%93-praha/