Nejnovější trendy v koupelně ...aneb kde se relaxovat můžeme?!

20.01.2014 12:50

Co nového lze v poslední době vypozorovat v českých koupelnách? Domníváme se, že oblastí, která právě v posledních letech prodělala asi největší vývoj, je koupelna. Musíme brát v úvahu, že je to právě koupelna, která se mění z původního místa určeného k očistě na vícefunkční prostor určený k širšímu pojetí využití, k celkové, dnes tak potřebné, relaxaci ducha i těla.

 

Kvalitní koupelnu ale v žádném případě nevytvoříme pouze tím, že ji naplníme, byť i nejlepšími, zařizovacími předměty. Kvalitní koupelna ale nevznikne ani za pomoci drahých obkladů či špičkové dlažby. To vše je dobré zvážit, vědět, promyslet, ale vybrat. Vybrat si to, co potřebujeme, co nám bude sloužit na míru našeho těla. Často i doslova. Koupelnu totiž potřebujeme plně funkční a uzpůsobenou nám a našim požadavkům. Je sice v jádru na nás, ale hlavně, to je práce pro odborníka.

 

Koupelna jako obytný prostor

Mnozí architekti věnují koupelně větší prostor než v minulosti. Tam, kde to však nelze, nabízejí se na trhu modely pro malou koupelnu, především jako koupelnu pro hosty. Máme-li dostatek místa, pak se můžeme rozhodnout o tom, že budeme mít koupelnu velkou. Jistě jsme již viděli skvělé katalogové obrázky koupelen, kde luxusní vana vévodí uprostřed místnosti, kde nechybí drahé květiny, sošky ani obrazy na stěnách, takže jsme získali dojem, jako bychom zhlédli další obytnou místnost, kde si můžeme číst, a také se osprchovat nebo si můžeme napustit vanu. Tento trend je velmi výrazný, architekti a designéři ho mají v oblibě, protože nejsou ve své tvorbě malým prostorem omezováni.

 

Vana nebo sprcha?

Pro šedesát procent populace má vana nadále klíčové postavení, ale máme stále vyšší nároky na její vybavení. Stále více žádáme vanu s hydromasážními funkcemi. Sprchu můžeme mít i jako součást zařízení vany, což není ale vůbec pohodlné, nebo ji navíc umístíme do koupelny s vanou, což je úplně nejlepší. Nejsme pak ničím omezeni a podle okolností a nálady se můžeme buď sprchovat, nebo relaxovat ve vaně. Podle výzkumu si vanu napouštíme jednou nebo dvakrát až třikrát týdně. Ženy používají vanu častěji. A samozřejmostí by mělo být, že při budování nových koupelen preferujeme oddělená WC.

 

Minimalistické sprchové panely

I když máme velkou koupelnu, nemusíme rezignovat na koupelnu malou. Může se nám hodit pro případnou návštěvu, pak ji používáme jako koupelnu pro hosty. Výrobci nabízejí vybavení pro koupelny jak velké, tak i malé. Za výhodné považujeme minimalistické sprchové panely, které nám umožňují vodní masáž i v malých koupelnách. Nové sprchové panely využíváme jako zajímavou alternativu, protože svým vzhledem překvapí i náročné milovníky designu. Součástí minimalistických sprchových panelů jsou mosazné boční sprchy, hlavová a ruční sprcha.

 

Sprchový panel

Pod tímto pojmem si představujeme soustavu trysek zabudovanou v panelu, který zavěšujeme na stěnu nebo do rohu sprchového koutu. Panel využíváme ke klasickému sprchování za účelem omytí, sprchové trysky ale umožňují i cílenou masáž partií těla. Pro instalaci masážního panelu musíme zajistit, aby sprchový kout měl rozměry minimálně 90 x 90 cm. Funkce a regulace sprchových panelů provádíme mechanicky nebo digitálně na LCD displeji. Dětskou pojistkou pak zabraňujeme možnému opaření dětí. Vodu můžeme regulovat zhruba od 20 do 60o C. U nejnovějších panelů nacházíme zabudované trojcestné přepínače vody, vybrat si můžeme z ruční nebo hlavové sprchy a bočních trysek s možností nastavení směru proudu vody. Předností moderních sprchových panelů je ladnost jejich tvarů a jednoduché ovládání i montáž. Interiér koupelny díky nim získá ostřejší linie, a potěší tak příznivce minimalistického stylu. Lepší modely obsahují osvětlení, odkládací police, případně i sedátko, kterým usnadníme sprchování starším lidem, oceníme ho i při masáži v oblasti bederní páteře, ale i při provádění pedikúry či depilace.

 

Materiály sprchových panelů

Za nejlevnější provedení sprchových panelů považujeme plast; za kov, sklo, umělý kámen a imitaci dřeva si naopak připlatíme. Nejdráž nás vyjde přírodní kámen. Levnější varianty sprchových panelů seženeme zhruba za pět tisíc korun, za luxusnější panely zaplatíme i několik desítek tisíc korun.

 

Dřevěné provedení je v kurzu

Stále více se přikláníme k používání imitací exotických dřevin v koupelně, nábytek nebo desky panelu imitující buk, kokos nebo mahagon, takže dodáme jinak strohé minimalistické koupelně zajímavý hřejivý nádech. Desku si ale můžeme zvolit i v efektním provedení umělého kamene, který snadno udržujeme v čistotě.

 

Koupelnové doplňky

Můžeme si dopřát kvalitní provedení koupelnových doplňků, o které na trhu není nouze, jako je zrcadla, koupelnové skříňky, mýdelník, držák osušek a ručníků, úchyty na toaletní papír, drátěné košíky - především pak ty z chromu. Vybíráme podle typu armatury a celkového stylu naší koupelny. Volíme čisté a jednoduché tvary. Nešetříme na nich, protože očekáváme jejich dlouhou životnost, která se musí vypořádat s vyšší vlhkostí v koupelně a každodenním používáním.

 

Ing. Olga Koníčková

Foto: internet