Mezinárodní konopný veletrh aneb Cannafest Prague 2012 již začátkem listopadu 2012

15.03.2013 15:23

Mezinárodní konopný veletrh aneb  Cannafest Prague 2012 již začátkem listopadu 2012

9. – 11. 11. 2012

Výstaviště Holešovice – Praha

 

Již potřetí můžeme začátkem listopadu 2012 navštívit mezinárodní konopný veletrh Cannafest.  I letos se setkáme s příznivci konopné subkultury z celého světa ve dnech 9. – 11. listopadu na Výstaviště Incheba v pražských Holešovicích. Během tří dnů ve Střední hale i Pravém křídle Průmyslového paláce více než 130 vystavovatelů z 18 zemí světa představí své produkty v kategoriích ´Pěstování´, ´Semena´, ´Přírodní zdroje´, ´Doplňky´, ´Média´, ´Instituce´ a ´Umění´.

 

Třetí ročník mezinárodního konopného veletrhu Cannafest upevňuje nadále pozici evropského lídra ve svém oboru.  Ne, nebojme se, že se zde staneme narkomany, protože konopí je spousta druhů. Já jsem však, to se přiznávám, podlehla kouzlu rostliny konopí, které se svými zubatými listy můžeme považovat i za rostlinu okrasnou, a produkty z ní za produkty léčivé jako jsou masti, olejíčky i potravinové doplňky (čaj).

 

Co od Cannafestu očekáváme?

Levé křídlo, v jehož části jsme sledovali odborné a doprovodné programy, se rozroste o výstavní sekce zaměřené na konopí jako přírodní zdroj. Zde nalezneme kosmetiku, pestrou škálu potravin, konopné oblečení či stavební materiály. Sekce s kuřáckými potřebami a doplňky pak nově nabídne Vapo zónou s informacemi o vaporizaci.

 

Co nám odborníci řeknou?

Nebudeme ochuzeni ani o odbornou diskusi. Třídenní mezinárodní odbornou konferenci nám budou simultánně tlumočit z češtiny do angličtiny a naopak. Setkáme se s 25 odborníky, jejichž příspěvky nás jistě zaujmout, budou se totiž týkat především využití konopí v medicíně a s tím spojených chystaných legislativních úprav, dále využití konopí jako přírodního zdroje či pěstování. Nenecháme si ujít především přednášku ´Konopí jako lék´ Doc. RNDr. Lumíra Ondřeje Hanuše, DrSc., Dr. h. c. mult. z hebrejské univerzity v Jeruzalémě nebo předního italského odborníka na léčebné konopí (Gianpaolo Grassi či Joep Oomen) z organizace ENCOD se svým příspěvkem o zaběhnutých Cannabis Social Clubech. Neméně zajímavá bude i beseda přímo s pacienty užívajícími dlouhodobě léčebné konopí.

 

Konopí jako přírodní zdroj

Máme-li zájem o využití konopí jako přírodního zdroje, pak je pro nás je vyhrazena sekce workshopů zaměřených na práci se suchými stonky, tradiční zpracování stonků na vlákno, předení a tkaní, výrobu provazů a sítí, konopné semínko, stavění z konopí či na rukodělnou výrobu papíru. V prostranství odborných programů nainstalujeme panelovou výstavu o konopí, jež bude zaměřená na historii a současnost. Výstavu doplníme praktickými ukázkami produktů z konopí i artefakty.

 

Odpočinkovou zóna v Levém křídle doplníme o stage s celou řadu zábavných vystoupení i soutěží. K tomu se můžeme občerstvit vyhlášeným konopným cateringem v podobě pochutin jako jsou těstoviny či pizza. Jako tečku si ochutnáme konopné pivo nebo konopnou zmrzlinu. Tradičně proběhne i ochutnávka konopného oleje spojená se soutěží o nejlepší olej veletrhu Cannafest.

 

Venkovní plochu opět oživíme pomocí ´Oko Dome chill out´ párty stanem s hudbou DJs a různými sponzorskými soutěžemi. Zavírací doba stanu jsme posunuli každý den do půlnoci, my nespavci pokračujeme ještě v některém z pražských klubů, ve kterých budou probíhat oficiální afterparty.

 

´Rok konopí´

Nainstalujeme i oblíbené kino Cannafest Cinema, které shlédneme kromě tematických dokumentů i autorské promítání nezávislého českého dokumentu do režiséra Petra Slabého´ Rok konopí´ – Year of Mari©huana (premiéra 19. 4. 2012), který vypovídá o hledání osobní svobody, o právu rozhodovat o svém zdraví, nezbytné občanské neposlušnosti a především sebeuvědomění a možnostech lidstva, jak překonat samo sebe a své slabosti. Dokumentaristé časosběrně zaznamenali cestu čtyř osob trpících rakovinou a roztroušenou sklerozou, od opuštění klasické léčby až po užívání konopí.

 

Z historie pěstování konopí v ČR

Na území České republiky jsme asi 40 let vůbec konopí nepěstovali. Pěstování jsme obnovili až v roce 1996. Zákon č. 167/98 Sb., o návykových látkách nám určuje, které odrůdy můžeme pěstovat.  Ale nesmíme zapomenout na paragraf č. 285 Trestního zákoníku, který nám od 1. 1. 2010 stanovuje, zjednodušeně citováno, že ten, kdo pro svou potřebu přechovává, nebo pěstuje indické konopí v malém množství, dopouští se přestupku a může být potrestán pokutou až 15 000 Kč a ten, kdo totéž činí s větším množstvím, dopouští se trestného činu. Nabízení nebo prodej indického konopí považujeme však vždy za trestný čin.

 

Trochu se poučíme, co konopí je?

Poznáme je jako dvoudomé byliny se vzpřímenými lodyhami, kde samičí rostliny bývají nižší než samčí, které jsou štíhlejší a dozrávají asi o měsíc dříve. Lodyhy jsou vysoké okolo 2  až 3 metrů a jsou v horní části větvené. Listy jsou dlanitě složené, 3 až 9 četné se zubatými čárkovitými žilnatými lístky. Stopkaté samčí květy jsou uspořádány do lat, samičí úžlabní květy jsou přisedlé. Jsou to rostliny větrosnubné. Plodem je jednosemenná nažka. Hlavní kořen je vřetenový s mnoha postranními kořínky.

 

Rozšíření

Jako zemi původu známe k z Indie, západní a Střední Asie, kde bylo již pěstováno asi tisíc let př. n. l. Odtud se rozšířilo začátkem prvního tisíciletí do Evropy a postupně do celého světa. Je to teplomilná rostlina, ve střední a jižní Evropě se pěstuje v teplejších oblastech na neutrálních až mírně kyselých hlinitých půdách s dostatkem vláhy a dusíku v půdě.

 

Taxonomie

V našich oblastech se vyskytují tři druhy konopí:

konopí seté (Cannabis sativa) se pěstuje pro svá lýková vlákna, která mají vysokou pevnost a pro svá olejnatá semena,

konopí indické (Cannabis indica), někdy uváděné jako (Cannabis sativa) subsp. (indica), se pěstuje pro pryskyřičný sekret, který vylučují žláznaté listy a hlavně samičí květenství,

konopí rumištní (Cannabis ruderalis), někdy uváděné jako (Cannabis sativa) subsp. (ruderalis), je plevelnou rostlinou zavlečenou k nám z oblastí jižní Ukrajiny

 

Použití

Konopí seté a konopí indické se pěstují účelově, konopí rumištní je bezvýznamnou rostlinou neobhospodařovaných pozemků.

 

Konopí seté

Konopí seté, tzv. technické konopí, je všestranně využitelná plodina. Jeho nejznámější využití je v textilním průmyslu. Ze stonku se po zpracování namáčením a třením získávají vlákna, která se spřádají. Vyrábějí se z nich provazce, lana, plachty, rohože i pytle velmi pevné a odolné proti vlhkosti a hnilobě Z krátkých vláken se vyrábí např. koudel pro utěsňování šroubovaných spojů potrubí. Rostliny pěstované pro vlákno, textilní rostliny, mají mít co největší výšku a co nejméně kolének. Vlákniny je v rostlině asi 25 %, zbytek je dřevitá hmota – pazdeří, které se lisuje bez pojiva do briket pro spalování nebo se používá jako tepelně izolační materiál. Semena obsahují olej bohatý na vitamin A, D, E a minerály. Obsahuje nenasycené mastné kyseliny Omega6 a Omega3 v poměrném zastoupení 3:1 (přibližně stejné je zastoupení v lidském těle). Vylisovaný olej se používá v potravinářství, kosmetice, k výrobě mýdel, mazadel a barev. Pokrutiny zbylé po vylisování se zkrmují. Celá semena jsou pod tradičním názvem "semenec" běžně používána jako krmivo pro ptactvo. Obsahují dále mastné kyseliny (palmitová, stearová, olejová, linolová, linolenová). Neobsahuje THC.

 

Konopí indické

Toto konopí má na listech a samičích květenství vrstvičku pryskyřice, která obsahuje cannabinoidy, tj. cannabidiol, cannabinol, a hlavně delta-9-tetrahydrocannabinol neboli THC, jejíž vlastností se využívá k výrobě tzv. měkkých drog marihuany a hašiše. Marihuana jsou sušené listy a především samičí těhotenství, hašiš je získána koncentrovaná pryskyřice. Droga po požití, hlavně kouřením, navozuje stav opojení a příjemných iluzí při zachování vědomí, je mnohem více návyková než alkohol, nikotin a tzv. tvrdé drogy. Způsobuje ale snižování a zpomalování motorických funkcí, je proto nebezpečné např. pod jejím vlivem řídit motorové vozidlo.

 

Víme, co jsou  kanabinoidy?

Kanabinoidy jsou látky, které se v přírodě vyskytují pouze v rostlinách konopí. Systém jejich využívání živými organismy se nazývá kanabinoidní systém. Tento systém existuje již přes 600 miliónů let a vyvinul se v dávných dobách ještě před příchodem dinosaurů. Neustále se vyvíjí a je přítomný ve všech vyšších živočišných druzích. Kanabinoidní systém má klíčový vliv na celou řadu životních funkcí včetně rozmnožování a také příjmu potravy

Vědecké práce provedené v posledních letech poukazují na to, že se kanabinoidní receptory nacházejí v centrální nervové soustavě a mnoha periferních tkáních včetně imunitního, reprodukčního a zažívacího systému, v sympatetických gangliích, hormonálních žlázách, tepnách, plicích a srdci, v oku a v kostech, zažívacím ústrojí a v pokožce. Předpokládá se, že se tento seznam v příštích letech ještě rozšíří a tím se i otevře cesta k výzkumu léčebných účinků kanabinoidů u dalších nemocí.


V minulosti byl hlavní důraz kladen na klinický výzkum účinnosti kanabinoidů pro léčení chronické bolesti a nervových poruch, ale dnes se již zkoumají i jejich účinky na léčbu nádorových onemocnění a chorob souvisejících s poruchami imunitního systému jako revmatická artritida, cukrovka, lupénka, roztroušená skleróza apod.

Další potenciál se skrývá v možnosti využití kanabinoidů pro léčbu alkoholové a drogové závislosti, Parkinsonovy nemoci a poškození paměti při Alzheimerově nemoci.

 

Popis funkce endocannabinoidového systému

V našem těle existuje vitálně důležitý systém, v jehož rámci působí účinné látky, které si náš organismus vyrábí přirozenou cestou a které je možno nahradit látkami obsaženými v konopí.

Tělo si vyrábí látky zvané endokanabinoidy, které se vážou na kanabinoidní receptory a jejich prostřednictvím působí na organismus. Tyto receptory nacházíme v různých orgánech i v kůži, ale především jsou koncentrované v mozku, ovšem mimo těch oblastí mozku, které jsou zodpovědné za respirační a kardiovaskulární funkce. Proto u léků na bázi kanabinoidů nehrozí riziko respiračních a kardiovaskulárních poruch, které jsou u řady jiných léků běžným vedlejším účinkem.

 

Jednou z látek, které se na výše zmíněné receptory vážou, je endokanabinoid anandamid. Anandamid poprvé izoloval Prof. RNDr. Lumír Ondřej Hanuš, DrSc. (nar. 1947) z Hebrejské university v Jeruzalémě v roce 1992. Proč je endokanabinoidní systém tak důležitý?

Výsledky funkce kanabinoidních receptorů s léčebným přínosem zahrnují analgesii, uvolňování svalů, imunosupresi, protizánětlivý účinek, protialergický účinek, zlepšení nálady, stimulaci chuti k jídlu, antiemetický účinek, snížení nitroočního tlaku, bronchodilataci, neuroprotektivní a antineoplastický (protinádorový) účinek.

 

Endokanabinoidy mají ve srovnání s fytokanabinoidy získanými z konopí rozdílné chemické složení, ale působí podobně. Proto je možné vyrovnávat nedostatek těchto látek vyráběných přirozenou cestou v našem těle dodáním kanabinoidů z konopí. To také zjednodušeným způsobem vysvětluje léčebné působení konopí na celou řadu nemocí.

 

Endokanabinoidy zajišťují celou řadu životně důležitých funkcí včetně imunitního systému a regulují příjem potravy. Napomáhají organismu vyrovnávat se s fyziologickým, biochemickým i psychickým stresem, kterému je člověk vystavován okolím. Mají pozitivní vliv na schopnost člověka učit se novým poznatkům a vyrovnávat se s nimi. Endokanabinoidy podobně jako imunitní systém chrání organismus proti útokům na bázi proteinů.

Tyto látky nás také chrání proti nadměrné protizánětlivé reakci organismu způsobené akumulací volných radikálů v průběhu života, což je příčinou vzniku mnohých tzv. civilizačních nemocí postihujících především stárnoucí populaci. Hladinu endokanabinoidů v organismu můžeme stimulovat zvýšeným příjmem esenciálních mastných kyselin (omega 3 a 6), které najdeme v ideálním poměru pro lidský organismus např. v konopném oleji. Pokud je deficit již příliš velký, je možné pokusit se nahradit chybějící endokanabinoidy jejich přírodní obdobou z konopí. Synteticky vyráběné kanabinoidy se příliš neosvědčují, protože kanabinoidy na organismus působí v synergii (všechny společně) a pouze v rostlině je najdeme v přirozené kombinaci potřebné k tomu, aby se projevil jejich plný léčebný účinek.

 

Drogy - poznej svého nepřítele

Drogy v zásadě rozdělujeme na čtyři základní skupiny. Tyto skupiny látek se mezi sebou liší vzhledem, účinkem, průběhem závislosti, ale i mírou rizika pro uživatele. K těmto nelegálně vyráběným látkám můžeme ještě přičlenit skupinu pátou-léky s účinky ovlivňujícími psychiku, tedy jinak řečeno drogy legální.

 

  1. skupina=konopné grogy
  2. skupina=opiáty
  3. skupina=stimulační látky

      IV. skupina=halucinogeny

  1. skupina=psychotropní léky

 

Ke každé s výše uvedených skupin drog řadíme řadu různých zástupců. Uvádíme ty nejtypičtější a nejčastěji se vyskytující se drogy v České republice. Drogy jsou zachyceny v podobě, ve které jsou prodávány na ulicích, v klubech či v jiných místech. Právě v této podobě se pak naleznou u jednotlivých konzumentů.

 

  • Hašiš

Lidově: haš, černý afghán, čokoláda

Hašiš je konopná pryskyřice, obvykle obsahující malý obsah květenství a drobných nečistot. Barvu má tmavě zelenou, spíše přecházející do tmavě hnědé (podle čistoty). Někdy se barevně liší podle původu - v českých zemích shledáváme nejčastěji světle hnědý z Maroka i tmavě hnědý z Afghánistánu.

Konopné drogy jsou užívány především kouřením. V menším měřítku se objevují také v oblasti perorálního užití, obvykle jako součást pokrmů či nápojů nejrůznějšího druhu. Určité omezení z hlediska úpravy představuje rozpustnost účinných látek především v oleji a tucích a naopak velmi malá rozpustnost ve vodě.

 

  • Heroin

Hnědý heroin ("brown suger") a bílý Heroin ("White powder").

 

Ukázkový kufřík drog

Pro výuku mládeže jako součást protidrogové prevence si školy mohou zakoupit, nevím, zda také na této výstavě, kufřík atrap – drog. Zaplatíme za něj přes 9 tisíc korun, podle výrobce může sloužit až 15 let. V kufříku najdeme těkavé, konopné a taneční drogy, opiáty.    Jeho obsah jsme aktualizovali naposledy v roce 1998, a v roce 20012 jsme provedli další aktualizaci o plyn do zapalovačů, omamující vůni Poppers,  subutex a metadon, šalvěj divotvornou, fencyklidin, ketamin, neurol, xanax, Piperazin, GHB a tekutou extázi.

No, myslím, že by to stačilo, další informace od drogách nalezneme na internetu. .

 

Přijďme si pro katalog zdarma

Kompletní seznam vystavovatelů s mapou a dalšími informacemi o odborných a doprovodných programech je k dispozici na oficiálních webových stránkách www.cannafest.cz či na www.facebook.com/Cannafest. Návštěvníci obdrží zdarma na pokladně ve dnech konání veletrhu rovněž oficiální katalog, majitelé chytrých mobilních telefonů s operačním systémem Android si navíc můžou stáhnout aplikaci, která obsahuje kromě informací o veletrhu i hru o hodnotné ceny.

 

Vstupenky bude možno zakoupit v předprodeji prostřednictvím sítě Ticketportal za 120 Kč jednodenní a 240 Kč třídenní, na místě pak jednodenní za 170 Kč a třídenní za 340 Kč.

 

Těšíme se na další Cannafest 2013 a jeho novinky!

Ing. Olga Koníčková

Foto: internet