Matsuo Fujiyo: Light and Music/Světlo a hudba aneb jak vypadají japonské ´portréty světla inspirované evropskou hudbou´?!

21.09.2015 12:54

Galerie kritiků -  Palác Adria – 1. patro -  Praha

15. 9. – 11. 10. 2015

 

Na vernisáži nové výstavy v Galerii kritiků, tentokrát výstavy abstraktních obrazů, olejů na plátně, japonské umělkyně Matsuo Fujiyo (na foto vpravo) s názvem ´Light and Music´, jež je  provázaná s hudbou, jsme s autorkou i s jejími nekonvenčními pracemi osobně rádi předem seznámili i na odpoledním setkání s novináři.  Subtilní autorka byla také osobně zahájení své výstavy přítomna, přičemž před časem sama oslovila kurátorku Vlastu Noshiro Čihákovou, která je známá svými dobrými kulturními vztahy s japonskými umělci (Vlasta Noshiro byla kdysi provdána v  Japonsku - na foto vlevo), zda by nemohla v Galerii kritiků vystavit své práce.

 

Nás na www.www-kulturaok-eu.cz nejvíce zaujal její obrazový cyklus ´Total Loss Room´ s tematikou oken, skrze jejichž rám a příčky vstupuje do plochy obrazu různě barevné světlo. 

 

 

 

 

 

 

 

 

V roce 2010 se Matsuo Fujiyo na skupinové výstavě v Berlíně, Frankfurtu a Kolíně nad Rýnem setkala se skupinou ruských hudebníků, kteří na ni zapůsobili přímo osudovým dojmem. A při dalším návratu do  Evropy se již v Japonsku zavedená umělkyně se pevně rozhodla, že tam začne malovat obrazy na jejich hudební motivy. Zřídila si v Kolíně ateliér, potýkala se německými formuláři žádostí o pracovní pobyt, měla již několik výstav i mimo Německo.

 

Jak říká sama autorka o své nadlehčenosti, jež maluje na svých obrazech: „Hudebníci hrají tutéž skladbu pokaždé trochu jinak. Já z toho cítím radost ze hry a sílu života. Když tuto životní energii vystihnu svou malbou, mohu ji předávat dál i jako naději divákovi. Sama jsem vždy to, co bylo nutné namalovat, nacházela jen v sobě, ale po příjezdu jsem zjistila, že jsem svou existencí nepatrná, když to, co chci malovat, se objevuje mimo mě.“

(Shinichi Nakayama, ředitel Nagoya Gallery)

 

Autorka, narozená v roce 1968 v Ósace a žijící od roku 2011 v německém Kolíně nad Rýnem, se ve své malířské tvorbě věnuje motivům klasické hudby a hudební produkce skupiny ´The Compatible´ současné klasické hudby. Dlouhodobě usiluje o propojení hudebních ´příběhů´ s obrazovými.

  • Vystudovala malbu na Akademii výtvarného umění v Ósace a aktivně se hlásí k odkazu slavné japonské skupiny Gutai ze 60. let, zvláště k abstraktní malbě vedoucího skupiny Jiro Yoshihary
  •  
  • Její práce byly oceněny v roce 1997 stejnojmennou cenou Gutai v Centru současného umění v Ósace a získaly i řadu jiných ocenění, např. v roce 1996 Cenu Philipa Morrise v Tokiu a v roce 1997 Cena za malbu na 5. Bienále současného umění v Kagošimě
  •  
  • Její obrazy jsou zařazeny do mnoha japonských sbírek, např. muzeí města Nagoji, Ósaky, Kjóta a prefektury Čiba
  •  
  • Autorka se věnuje důsledně abstrakci, lineární osnovu jejích obrazů tvoří buď rámy a příčky oken s dovnitř pronikajícím světlem, anebo středová ´časová osa´
  •  
  • Její ´portréty světla´ vznikají v sériích a zdůrazňují lidské duchovní tužby

 

 

 

 

 

 

 

110 00 Praha 1

Jungmannova 31/36

Máme otevřeno kromě pondělí: 11.00 – 18.00 hodin

 

www.galeriekritiku.cz

 

Produkce (katalogu): Aleš Rataj

Kurátorka: Vlasta Noshiro Čiháková

 

Výstava je pořádána pod záštitou Velvyslanectví Japonska v České republice

 

 

 

 

Hodnocení:  69 %

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková