Martin Lukáč & Roel van der Linden: Painter & Painter aneb malíř & malíř

13.10.2016 11:04

Galerie kritiků -  Praha

11. 10. – 6. 11. 2016

 

Na zahájení (neprodejní) neobvyklé výstavy Painter & Painter,  výstavy maleb a kreseb Martina Lukáče,  laureáta 9. Ceny kritiky za mladou malbu 2016, který ji uspořádal společně s holandským umělcem Roelem Van Der Lindenem, byl Martin Lukáč  (* 1989 Slovensko) osobně přítomen. Výstavu jsme zhlédli s rozpačitou otázkou...co ty  nápisy asi znamenají,  ...zejména pro neznalé angličtiny...

 

 

 

 

 

 

„Laureát 9. Ceny kritiky za mladou malbu 2016, Martin Lukáč, ve své malířské práci často odkazuje na vizuální tvarosloví minulosti, zvláště období modernismu či socialistického realismu, avšak pozorně se od něj odchyluje dekonstrukcí a analýzou vnějších forem.

Ovlivněn všudypřítomnou obrazností pop-kultury, dospívá ve svých obrazech k implementaci lidské figury, vyjadřující intenzitu jeho vnitřních pocitů a impulzů.

Pokud rituál malby vnímá jako obecný fetiš nebo klišé, hledá nové způsoby vyjádření, v němž své emoce převádí do expresívního malířského gesta.

Ve společné výstavě s holandským umělcem Roelem van der Lindenem, nazvané Painter & Painter, vytvořili spojenými silami monumentální plátna, fungující jako diptychy, jež vytvářejí pozoruhodnou instalaci v prostoru Galerie kritiků. “

Text: kurátorka Vlasta Čiháková Noshiro

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PALÁC ADRIA 1. patro

110 00 Praha 1

Jungmannova 31

www.galeriekritiku.cz

www.lukacmartin.tumblr.com

www.lukacmartin.com

 

Hodnocení:  59 %

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková

 

Více zde: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/a9-rocnik-ceny-kritiky-za-mladou-malbu-2016-aneb-vstupme-do-prazdna/