Markus Selg, Yves Scherer: Cupid & Psyche aneb když vše zabalíme do atmosféry, prodchnuté zmatením a krásou

04.09.2017 10:47

SVIT Praha

5. 9. – 21. 10. 2017

 

Na vernisáži (2. 9. 2017) nové výstavy v pražské galerii SVIT, nám umělci Markus Selg a Yves Scherer předvedli svou společnou instalaci, která cituje známý řecký mýtus o Amorovi a Psýché.  Zavedli tak nás včetně malých dětí do fantaskního, psychedelického světa (monstrózní koberec, plastika Johnny & Kate), oživeného zvuky a pohyblivými elementy (plastika Psyche). Tradiční motiv lásky a touhy i jeho hlavní postavy se zde vynořují v nové podobě; odosobněné a zbavené genderové identity.

 

 

Změnu atmosféry pocítíme hned při vstupu do výstavního prostoru, který je osvětlen růžovým světlem (zářivkovým, abychom viděli vše jako přes růžové brýle)), s jakousi vyznačenou scénou uprostřed a s drobnějšími artefakty, které jsou rozprostřeny na velkém potištěném koberci. Uvidíme motýly a uslyšíme zvuky zpěvného ptactva, které však pouze přehluší jiný, méně příjemný, syntetický hluk.

 

 

Selgova kinetická plastika Psyche se pomalu a vytrvale pohybuje po celé místnosti (když Psyché narazí, směr změní… jako robotický vysavač, který autor použil k rozpohybování hlavy Psyché).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Slovo Machinentheater má v němčině konotace na industrializaci, sériovou produkci a estetické aspekty strojů a jejich synchonizovaného tance. Pohybující se hlava má představovat zároveň skulinu v matrixu virtuálního světa (jen jedno děvčátko na vernisáži se pohybující hlavy Psyché bálo natolik, že nepřetržitě řvalo), který nás obklopuje – s imitací patiny, jakou nalézáme u klasických soch.

 

Hlava Psyché připevněná na pojízdném vysavači se jeví samotná jako bizarní omyl. Umělá inteligence, která selhává ve svém pokusu sehrát roli ve velkém lidském mýtu. Virtuální, syntetické já neschopné spoluutvářet či dokonce pochopit, co je neodmyslitelně a výlučně lidské.

 

Toto necitlivé a zneklidňující stvoření slepě bloudí prostorem a přejíždí přes koberec = psychedelickou krajinu, pokrývající z poloviny podlahu galerie SVIT.

Na koberci je umístěna Shererova socha Johnny & Kate, kterou autor vytvořil podle ikonické fotografie Johnnyho Deppa a Kate Moss od Annie  Leibowitz.

 

 

Pár oblíbených celebrit z přelomu století byl nejprve převeden na digitální model, a poté pomocí CNC technologie vyveden v hliníku a opatřen povrchovou úpravou. I přes netradiční materialitu a využité technologie tvar sochy upomíná na církevní plastiky, či vytváří jakýsi přechod mezi náboženskou a popovou ikonou. Zároveň se díváme na dvě postavy, které svým způsobem splývají v jediný celek – a zde se před námi opět otevírá příběh Amora a Psyché, námět plný nejen touhy a lásky, ale křehkosti, zranitelnosti a obtíží, kterým musejí milenci tváří v tvář okolní realitě čelit.

Co se ve své celistvosti zdá navozovat pocit jarního dne stráveného v rajské zahradě, je ve skutečnosti reflexí role technologií v širším kulturním a historickém kontextu -  to vše je zabalené do atmosféry prodchnuté zmatením a krásou".

(zdroj: tisková zpráva)

 

 

 

Markus Selg:  narozen v roce 1974 v Singenu

  • žije a pracuje v Berlíně
  • 1996 - 2000 Akademie Isotrop, Hamburg a spoluautor časopisu Isotrop
  • od 2000 zakladatel a ředitel vydavatele Possible Press, Berlín
  • 2005 stipendium Kunstzeitraum, PIN, přátelé Pinakothek der Moderne, Mnichov

 

Yves Scherer: narozen 1987 ve Švýcarsku

  •  žije a pracuje v New Yorku a Berlíně
  •  2012 - 2014 MA Socha, RoyalCollegeof Art Londýn
  •  2007 - 2011 BA vědy kultury, Lucern, Basilej a Berlín

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

120 00 Praha 2

Blanická 2 (2. patro)

Máme otevřeno: úterý – sobota: 14.00 -18.00 hodin

Vstup: volný

www.svitpraha.org

 

 

Hodnocení:  100 %

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková