Markéta Nováková & Simona Janišová: S láskou, Markéta a Simona aneb jak zafixujeme kořeny a květin, které už neuvadnou?!

11.09.2018 13:02

Laufen Prague Gallery - Praha

7. -  28. 9. 2018

 

 

 

 

 

Na vernisáži výstavy S láskou, Markéta a Simona, výstavy  autorské keramiky a porcelánu  - Markéty Novákové a Simony Janišové,  jsme mohli zhlédnout jejich díla, která poprvé  společně prezentují v Laufen Prague Galllery/koupelnové showroom/ a to jako doprovodná akce v rámci výstavy Shaping the Future, která se souběžně koná v Uměleckoprůmyslovém muzeu.

 

 

Společná výstava designérky porcelánu a vysokoškolské pedagožky Markéty Novákové

a

kurátorky,

designérky keramiky a porcelánu Simony Janišové

představila jejich aktuální tvorbu.

 

Obě autorky spojilo nejen působení

v Bratislavě a studia na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě,

ale především vysoká umělecká a řemeslná úroveň jejich objektů.

Jejich tvorba je v Praze prvně prezentována společně.

 

Mgr. Art. Markéta Nováková, ArtD. (keramická designérka) v Laufen Prague Gallery představila dva ze svých projektů - Papírové vázy  - u nichž se výsledný tvar dotváří pomocí papírových archů namočených do porcelánu a vkládaných do sádrové formy. Pomačkaný papír při výpalu vyhoří, ale v porcelánu zůstane jeho okopírovaný tvar.

 

 

 

 

Druhým projektem jsou Květinové a Kořenové vázy, které  vycházejí z inspirace přírodou. Jsou vytvořené klasickou reprodukovatelnou technikou lití do sádrových forem. Tento princip umožňuje přirozené kopírování struktury přírodnin - živých květin, které byly umístěné na plném sádrovém rotačním modelu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sádra - sádrová forma okopírovala povrch a ze sádrové formy se reliéfní dekor přenášel na porcelánový střep.

 

Jde o zafixování kořenů a květin, které už neuvadnou.

 

Jako první vznikla Kořenová váza. Je založena na myšlence vrátit řezaným květům kořeny. Květinová váza je zrcadlením květů, které jsou do ní vložené. Odrážejí se na ní jako v hladině vody, a tak jsou na váze otočeny květem dolů. Obě vázy spolu tvoří jeden celek.

 

 

 

Simona Janišová vystavila kolekci keramických nádob ANACHRONIK. Projekt navázal na trend využívání lokálních výrobních postupů a tradice v tvorbě keramiky. Tyto východiska autorka reinterpretuje pomocí digitálních technologií. Jedná se až o autorský přístup k technologii – vynechává totiž klasický sádrový model a patřičný tvar frézuje rovnou do formy. Zjednodušuje tak proces vzniku a využívá strukturu nástroje – frézy jako plastického dekoru. Exaktně strukturované povrchy, které vznikají strojem - pomocí CNC frézy staví do kontrastu s volným malířským přístupem malby glazurou na povrch tvarů. Vznikla tak kolekce užitné keramiky vhodné pro každodenní stolování.  (text: Dita Hálová)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolekce získala ocenění:

  • Víťaz Bratislava Design Week Awards v kategórií Kolekcia BADW 2017
  • Hlavná cena BADW 2017

 

 

Kurátorka výstavy: Dita Hálová

Grafický design: Jana Hradcová

 

 

 

 

 

 

 

 

120 00 Praha

I. P. Pavlova 5 (vchod z Legerovy ulice)

Vstup: volný

Hodnocení:  99 %

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková

 

 

 

 

 

 

 

 

 

www.upm.cz

www.marketanovakova.com


Více zde: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/perspektivy-keramicke-tvorby-ceramics-and-its-dimensions-aneb-fascinace-tvurcu-keramiky-novymi-technologiemi/