Margita Titlová Ylovsky- Bio aneb když světlo v barvu proměníme
Galerie Montmartre- Praha
10. 9. - 6. 10. 2013
Byli jsme pozváni na vernisáž na úterý 10. 9. 2013 do Knihovny Václava Havla, kde v Galerii Montmartre vystavuje svoje díla Margita Titlová Ylovsky, jedna z umělkyň generace 80. let 20. století. Mohli jsme si prohlédnout cyklus jejích velkoformátových maleb, obrazů z letošního roku s názvem Bio Muerte. Autorka nám osobně vysvětlila princip svých prací, kde se snaží proměnit světlo v barvu (inspirovala se pobytem v Mikulově). Použila i různě zahnuté CD, jež odrážejí světlo ze zářivky na plátno.
Kompozice obrazů se skládá z akvarelových a pastelových barevných skvrn. Součástí obrazů je nainstalovaná světelná zářivka, jejíž odraz se transformuje do barevného spektra, které se v odstínech duhy lyricky rozlévá po ploše plátna. Ústředním motivem, k němuž se ostatní barvy vztahují, se tak paradoxně stává zachycení něčeho nehmotného – jen barevný stín.
Samotný cyklus tematizuje světelné a biologické procesy v krajině. Na jednu stranu jsou zde přítomny reálně díky zářivým vějířům rozložených světelných paprsků. Na druhou k nim odkazují rozpité akvarelové skvrny, jež svými nepravidelnými tvary vzbuzují dojem organičnosti. Navzájem se prolínají, narušují, a přicházejí tak o svou původní podobu. Stejně tak jako v přírodě, kdy díky splynutí dvou bytostí může dojít až k rozpuštění jejich identity, a nastává zrod nového života.
Jak sama autorka říká: „Pro mě je tvorba součást poznávání. A situace, které nastávají při vytváření díla, jsou velmi zvláštní odrůdou poznání. Všemu předchází nějaká myšlenka, pro kterou hledám formu. A do posledního okamžiku nevím, jestli je ta zvolená forma správná … je to vlastně jako v životě.“
Margita Titlová Ylovsky (*1957 Praha) je jednou z nejvýraznějších umělkyň generace 80. let. Mezi léty 1977 a 1983 vystudovala AVU v ateliéru malby prof. Oldřicha Oplta. Dříve se zabývala především volnou expresivní malbou a kresbou, které přecházely díky svému fyzickému pojetí a časovosti až v akční umění. Později se zaměřila na tvorbu objektů a instalací. Jejím základním vyjadřovacím prostředkem je záznam bezprostředního gesta, které reaguje na aktuální emoční stav.
Kurátorka: Marianna Placáková
Hodnocení: 90 %
Řetězová 7
110 00 Praha 1
Máme otevřeno: úterý – neděle od 12:00 do 18:00 hodin
Stálá expozice: Havel v kostce
Vstup: zdarma
https://www.vaclavhavel-library.org/n/uri/11386
Knihovna a archiv
Kateřinská 18
120 00 Praha 2
Tel.: (+420) 222 220 112
Fax: (+420) 222 212 742
Ing. Olga Koníčková (zpracovala z tiskové zprávy)
Foto: autorka