Marek Gult : Zlatá Praha aneb proč není všechno zlato, co se třpytí?!

12.03.2015 13:42

Galerie 1 – Praha

6. 3. – 4. 4. 2015

Na vernisáži nové  výstavy,  na zahájení unikátní světelné výstavy pod názvem Zlatá Praha, jsme zhlédli  za účasti starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého jak autora samotného, tak i jeho akryly na plátně, plastiky ze zlata a světel. Vystavené artefakty  vytvořily výstavní soubor inspirovaný proměnou centra Prahy za posledních 25 let.

 

Výstava s názvem ZLATÁ PRAHA představila koncept scénografa a výtvarníka Marka Gulta, který po letech opět vystavuje v ČR. Po výstavě Propaganda, kterou představil v USA v atmosféře tehdejší invaze do Iráku, tak navazuje na téma reklamy a jejího vlivu na proměnu společnosti. Ideální dispozice Galerie1 dají vyniknout originálním led-diodovým instalacím, obrazům a plastikám měnícím svou barevnost i klasickým plátnům z lesklého zlata. Autor ve svých mikro-příbězích z rodného města zaznamenává proměnu centra metropole. Jeho výrazovými prostředky jsou neon a zlato. Výstava je komentářem dítěte revoluce, které zaprodalo svou duši propagandě.

 

 

 

Protože část svého života zasvětil kreativní práci v reklamě a televizi, věnuje se výstavním projektům zabývajícím se tématem ovlivňování společnosti. Z jeho díla, i přes výrazné barvy a záři, dýchá na diváka jistá melancholie a deziluze.  Pulsující barevná světla jsou symbolem zobrazujícím tep života metropole a v několika případech umožňují pomocí dálkového ovládání do děje vstoupit a ovlivnit jej. Jednotícím prvkem však  zůstává zlatá barva, která jde napříč celou výstavou. Přes jasně vymezený rámec je výstava Marka Gulta průřezem jeho tvorbou za posledních 8 let. Díky relativně dlouhé době strávené na projektu je zde použito několik různých médií a technik, které sekundárně dokreslují téma. Všechny výtvory jsou hlavně dokladem toho, že ironický až černý humor jsou nedílnou součástí  autorova díla, samotná instalace pak nezapře jeho lásku k divadlu, “ řekla kurátorka Miroslava Hanusová.

 

 

 

 

 

 

 

 

Když sem byl dítě, jediný, co Prahu osvětlovalo, kromě rudých hvězd, byla bílá točící se neonová labuť na střeše obchodního domu. Ta labuť tam je po letech stále, ovšem dnes mám problém  ji v záplavě neonů najít. “

Marek Gult

 

Marek Gult (1977)

Scénograf a výtvarník, žije a tvoří v Praze. Díky otci vyrostl v divadelním prostředí a jako scénograf a vedoucí výpravy působil v horáckém divadle Jihlava. Později se stává kreativním ředitelem v několika nadnárodních agenturách, i to je inspirací jeho tvorby.

 

Výběr z výstav:

Srdeční záležitost - La Suite, Praha 2009

Propaganda II - La Suite, Praha 2008

Propaganda I - Konzulát ČR v Los Angeles 2005

"8" Osmička - De.fakto, Praha 2002

Pod vodou - Sluneční galerie, Liberec 2001

Scény - Radnice, Třebíč 1998

www.artgult.com

 

 

 

 

 

 

110 00 Praha 1

Štěpánská 47

Hodnocení: 60 %

 

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková