Luisa Kasalicky: Synonym for Group 5 aneb když ornament revitalizujeme

13.07.2016 10:21

Polansky Gallery  - Praha

27. 5. - 16. 7. 2016

 

Na vernisáži nové výstavy v Polansky Gallery jsme za www.www-kulturaok-eu.cz měli naspěch i na jinou akci, a tak jsme jenom vystavené exponáty rychle ofotografovali. Proto jen struční info. Máme totiž tuto galerii velmi rádi, protože nás vždy seznamuje s mnohdy pro nás i zcela neznámými umělci.

 

 

Luisa Kasalicky, rakouská umělkyně českého původu, vystavuje v Polansky Gallery skupinu 10 prací v různých médiích: soubor zahrnuje malbu, reliéfy, závěsy z látek, kresby a nástěnné instalace z let 2009-2016.

 

Odlišnosti médií odpovídá také množství technických prostředků, které umělkyně používá. Vedle klasické malby temperou na plátně se tu setkáváme se stavebními materiály jako polystyren, dřevo, sádra, pěnová hmota, isolační panely a střešní krytina, napodobenina kůže, vosk a dekorační prvky z interiéru.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve většině případů se jedná o asambláže z několika materiálů, které umělkyně částečně natírá barvou, s oblibou v hnědém tónu. Podobně jako použité materiály, vztahují se také formy a detaily, vyskytující se v pracích Louisy Kasalicky k architektuře a stavebnictví. Vyskytují se tu části kovového nábytku, okapů, krytin, pokojových dekorativních lišt, většinou ovšem zlomkovité a v záhadných souvislostech.  Jedná se o dvou a třírozměrné rébusy se skrytými významy a biografickými souvislostmi.

 

Luisa Kasalicky se narodila roku 1974 v Praze

  • 1985 odešla jako jedenáctiletá s rodiči do Rakouska
  • 1998-2004 studovala malířství a grafiku na Akademii výtvarných umění ve Vídni, kde získala roku 2005 diplom
  • od 2004 realizovala různé práce v architektuře a vystavovala v řadě galerií, mimo jiné v Linci, Klagenfurtu, Innsbrucku, Berlíně, Düsseldorfu, Londýně,  a zejména ve Vídni
  • zastupuje ji prestižní vídeňská Galerie Nächst St. Stephan Rosemarie Schwarzwälder
  • po samostatné přehlídce v Domě umění v Brně v roce 2011 je výstava v Polansky Gallery její pražskou premiérou
  •  

V centru výstavy stojí rozměrná ornamentální práce z perforovaných izolačních panelů s tématem rozpadající se, anebo spíše soustřeďující se hvězdy. Při bližším pozorování vyvstávají další asociace: pohled na noční velkoměsto, arabeska z linií a světelných bodů nebo vesmír, viděný z planetária.  Vedlejší závěsná práce tematizuje myšlenku Ex libris, symbolu majitele knihovny, sestávající z různých elementů, vztahující se k vlastní biografii a čitelná také jako anagram z písmen L, Y a K. Různé elementy jsou zde spojeny tmavě hnědou barvou. Převážně modrá barva tvoří pozadí závěsné tapisérie s abstraktními a rostlinnými motivy. Několik rozměrem menších prací ve formě reliéfu doplňují celkovou instalaci, přičemž naznačují mnohost formálních a obsahových přístupů umělkyně, jejímž cílem je metaforické spojení celku jako jevištního prospektu.

Je zřejmé, že v pracích Luisy Kasalicky dochází k revitalizaci ornamentu jako formy přecházející od abstrakce k emblému, a která stejnou měrou metaforicky postihuje jak realitu tak fikci. Umělkyně tu oživuje výtvarnou praxi, sahající až k baroku, významnému období, které je v neposlední řadě dědictvím jak českého tak rakouského umění, a které je u Luisy Kasalicky v jistém smyslu i dědictvím osobním.“ (Kurátor: Zdenek Felix)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polansky Gallery děkuje Galerie Nächst St. Stephan Rosemarie Schwarzwälder za skvělou spolupráci

www.polanskygallery.com

Máme otevřeno: středa - sobota: 14.00 – 19.00 hodin

Vstup: volný

 

Letní přestávka
17. července - 15. září 2016

Hodnocení:  79 %

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková