Lenka Glisníková a Tania Nikulina: Variations on Relations aneb papuče jako spojující prvek výstavy, jako intimní a osobní předmět s důrazem na pohodlí, teplo a čistotu

13.03.2019 12:29

Galerie UM/UMPRUM - Praha

13. 3. - 20. 4. 2019

 

 

Na vernisáži výstavy v Galerii UM Variations on Relations, jejímiž autorkami jsou studentky UMPRUM Lenka Glisníková a Tania Nikulina, jsme se jako návštěvníci octli v prostoru, uprostřed něhož trůnil obří koberec. Kdo si chtěl sundat boty, mohl se po něm volně pohybovat či si pohodlně dřepnout. Nejvíce si to však užívala malá holčička, která si z prostoru plného polštářů vybrala maratónský okruh, nakonec se přece jen po dlouhé běžecké době uklidnila, usedla, natřásajíc polštář, a také čím by se přikryla.  Už se tam totiž dokonale zabydlela...

 

Netradiční expozice Variations on Relations nabídla totiž prostorovou instalaci, která osciluje na pomezí zhmotněné představy útulného domova a showroomu budoucnosti. 

 

 

„Vítej doma! Konečně. A vychutnávej přetvářku aranžovaného bezdomoví, kouzelnou formuli vztahů věcí a bytostí.

 

Odpočívej v místě komponovaném pro únik před okolním světem, ale nezapomínej, že se stáváš součástí kompozice.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Toto hybridní prostředí je kulisou k aktivnímu dialogu diváka s prostorem. Poukazuje na témata domova a v něm přítomného bezdomoví, toho, co bychom si přáli a co je nám podbízeno reklamou.

 

V instalaci však nechybí uvolněná hravost a kreativita, práce s dekorem nejen ve smyslu zdobnosti a dekorativnosti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Důkazem mohou být autorkami vytvořené papuče, které vnímají jako spojující prvek výstavy, představující intimní a osobní předmět, s důrazem na pohodlí, teplo a čistotu.

 

Dekor se opakuje a zaplňuje prostor

od celku k detailu.

 

Všechny speciálně vytvořené látkové objekty - papuče, koberec, tapety, polštáře k sezení a mnoho dalších, využívají opakující se vzor. Ten vznikl upravováním fotografií látkových předmětů, jejich dalším překrýváním, zpracováváním a znejasňováním zachyceného.

 

Instalace diváka vtahuje a nabízí, aby se sám stal jednajícím aktérem, součástí výstavy a naplňoval umělkyněmi předpřipravené scénáře - ocitá se v pozici zákazníka, ale zároveň návštěvníka specifického obytného místa. Může prozkoumávat prostory, vzít do rukou a vyzkoušet vystavené předměty, obléknout si je a dát jim další rozměr.“

 

„K vytvoření výstavy Variations on Relations nás vedla potřeba vytvářet sdílené prostory, které slouží pro relaxaci nebo aktivaci diváků. Inspiroval nás k tomu i současný trend wellness, esoteriky, Airbnb,  předesignovaných prostor a vliv reklamy, která nás vede k tomu, abychom si podle ní utvářeli i vlastní domov“,  řekly obě autorky výstavy Tania Nikulina a Lenka Glisníková.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Tania Nikulina - je modelářkou přítomné hmoty. Dokončuje studium v ateliéru sochařství UMPRUM a po celou dobu inklinuje k měkkým šitým objektům, látkám či průsvitným umělým hmotám. Často je natáčí, jak se třepotají ve vzduchu nebo se plazí jako opuštěné kožešiny jarní trávou. Nechává také své objekty ožívat na tělech jako nezvyklé módní kousky.

 

  • Lenka Glisníková - je modelářkou virtuální hmoty a fotografované reality. Studuje v posledním ročníku Ateliéru fotografie UMPRUM. Jí snímané fotografie postprodukčně fragmentuje a z jejich zbytků, úlomků a detailů dává vzniknout novým kompozicím, které dále tiskne na další povrchy a materiály. Zajímá ji střet drobné tělesnosti (jako třeba bříška prstu) a nezměrné velikosti (například internetu).

 

„Společně vytvářejí různé variace vztahů hmot, virtuálně putujících obrazů a vzorů. Komponují situace, události a setkání mezi uměním a diváky. Onu vztahovost předmětů a lidí se snaží na chvíli polapit (ať již v přítomné situaci nebo formou videa), aby ji mohly vzápětí vypustit k jejímu nezávislému bytí.“  (Tereza Rudolf)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autorky výstavy: Lenka Glisníková a Tania Nikulina

Kurátorka: Tereza Rudolf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

110 00 Praha 1

nám. Jana Palacha 80

Máme otevřeno: pondělí- sobota: 10.00 - 18.00 hodin

Vstup: volný

 

 

 

Hodnocení:  79 %

Ing. Olga Koníčková (tisková zpráva- Tereza Rudolf)

Foto: © Ing. Olga Koníčková, UMPRUM (3x)