Legendární parta aneb když zeměkouli ovládneme strachem

14.02.2013 09:17

Legendární parta  aneb  když zeměkouli ovládneme strachem

 

 

Další americký animovaný film, s málo vtipným názvem ´Legendární parta´, je dílem společnosti UP – DreamWorks, Studio, které stvořilo ´Shreka a ´Madagaskar´´se tak pyšní novým filmem, jemuž 3D provedení docela sluší. Režisér Peter Ramsey vytvořil barevný a bohatý svět, příběh řeší kromě strachu i myšlenku, že když něco nevidíme na vlastní oči, nemusí to ještě znamenat, že to neexistuje.

Pět hlavních postav filmu spojí své síly dohromady, aby porazili zlého ducha Pitche, který přebírá vládu nad světem tím, že v dětských srdcích vzbuzuje strach. Skupina, která proti němu bojuje, se skládá ze Santa Clause, Velikonočního Zajíce, Víly Zubničky, Sandmana a Jacka Frosta. Všichni jsou spíše superhrdinové, kteří své speciální schopnosti hojně používají proti zlému  Pitchovi, aby ochránili svět a především děti před strachem a před věčnou temnotou.  Film začíná idylicky, sněží nám na naše obličeje.  Můžeme si na sněhovou vločku dokonce i sáhnout.

 

Když strach nám radost ze života kazí

Nevíme, proč tvůrci filmu sáhli po scénáři, kde dominuje strach. Jakoby ho nebylo na světě dost. Víme přece, že v celém světě strach vládne. Ať už my dospělí máme strach z nemoci, ze ztráty zaměstnání, ze stále sílícího terorismu, z filmových hororů, z přírodních katastrof či možnosti války, tak u dětí můžeme shledávat strach a obavy spíše plynoucí z problémů se školou nebo s rodiči. No, těch strachů máme prostě všichni naděleno hodně. A teď tu máme film, kde se jeden zloduch  Pitch (v překladu smůla?) rozhodne vzít dětem na celém světě radost ze života. A to zjistíme tak, že Pitch pomocí svých kouzel jakoby rozsévá černý písek, kterým pokryje, co se mu právě zamane.  Sledujeme přitom maketu zeměkoule, jak se pod vlivem  vírů obrovského množství černého písku rozpadá do temnoty. A kdo mu v tom zabrání, aby přestal radostně šířit to své zlo?!

 

Nejprve se seznámíme s Jackem Frostem!

Kouzelný bosý okatý blonďáček Jack Frost nás při zvuku monumentální hudby vítá na ledovém jezeře, a svou čarovnou holí přičarovává zimu, sníh a led všude tam, kde tou holí mávne. A protože brzy Jack však zjistí, že ho ale nikdo z lidí ani dětí nevidí, že je tudíž neviditelný, a nikdo ho vlastně nepozdraví ani mu nepoděkuje, tak je pořád smutný. Nevíme, proč se o pár vteřin ocitneme v dalším filmovém záběru až o 300 let později, na severním pólu. Seznámíme se s nebojácným a hodným Santa Clausem, a můžeme pozorovat s úžasem pozorovat rychlé útoky vírů černého písku, které kolem zeměkoule střemhlavě krouží, jak to zařídil zloduch Pitch.  Vraťme se ale k legendárním hrdinům. Jejich neformálním šéfem je Santa, jenž bohatýrským zjevem a chováním připomíná ruského kozáka. K ruce má nejen skřítky, ale i bandu sněžných mužů. Jeho protipólem je pak Víla Zuběnka se svou armádou křehkých minivíl. Partu pak doplňují Velikonoční zajíc, za jehož drsným vzezřením se skrývá roztomilý zajda, a mlčenlivý pohodář Sandman. Ti všichni zpříjemňují životy dětí, ať už jim nosí dárky na Vánoce, vyměňují vypadlé zuby za peníze, schovávají velikonoční kraslice nebo je každý večer uspávají a jako bonus dodávají hezké sny.

 

Legendární parta? Proč legendární?

Zastavit zlo šířené zloduchem Pitchem je úkolem party superhrdinů. Její členové jsou prý legendární. Provázejí každého z nás od dětství, ale nikoho z nás asi ještě nenapadlo, že by ti, kdo rozdávají dětem radost, také uměli rozdávat rány. Parťáci si záhy uvědomí, že na tohohle nepřítele (Pitche) sami nestačí a povolají do svých řad Jacka Frosta. Bohužel, vysmátému klukovi, který škádlí lidi mrazivými malůvkami na oknech a náledím uprostřed města, se do záchrany světa nechce. Štve ho, že na rozdíl od jeho kolegů v něj děti nevěří. Otázkou je, co se stane, až pod vlivem nočních můr přestanou caparti věřit i v jejich existenci. To už je na nás, diváci, abychom to zjistili sami….protože dokud aspoň jedno dítě v Santa Clause věří …svět ztracený není …

 

Co nás zaujalo

  • Postavu Jacka Frosta měl původně namluvit Leonardo DiCaprio

 

  • Bunnymund v jedné ze scén upozorňuje frází 'Vy nechcete závodit se zajícem', což je humor, který pochopí jen ti, kteří znají situaci za ním. V Aesopově bajce, kde závodila želva a zajíc, totiž nevyhrál zajíc, jak by mnozí očekávali, ale želva

 

  • Scéna, kdy Bunnymund  'otevře' králičí noru a skočí dolů, je odkazem na film Alenka v říši divů (2010), kde králičí nora vede do jiné dimenze

 

Závěrem

Filmu nechybí dobré momenty ani emoce, přesto ho považuji za příliš patetický.  Bavila jsem se méně než u animáků´ jako je ´Raubíř Ralf´ či ´´Norman a duchové´. Dospěla jsem k názoru, že filmový snímek Legendární parta je vhodný spíše pro chlapce než pro dívky.

 

Originální titul: Legendární parta (Rise of the Guardians)

Produkce: USA 2012

Režie: Peter Ramsey

Scénář: David Lindsay-Abaire

Hudba: Alexandre Desplat

Hrají: Chris Pine, Alec Baldwin, Hugh Jackman, Jude Law, Isla Fisher, Dakota Goyo

Délka filmu:  97 minut

V českém znění hrají: Matouš Ruml, Zdeněk Maryška, Michal Dlouhý, Aleš Procházka, Jitka Ježková

Premiéra: 29. listopadu 2012

Přístupný: pro všechny věkové kategorie

Žánr: animovaný, dobrodružný, rodinný, fantastický, dabovaný

Ing. Olga Koníčková

Foto:  Bontonfilm