Lawrence Wells: Ghosts/Duchové aneb co se stane, když malíř začne filosofovat?!

18.11.2014 15:35

Galerie Prokopka - Praha

14. 11 – 10. 12. 2014

 

Na vernisáži v žižkovské Galerii Prokopka, které se zúčastnil osobně sám autor  Lawrence Wells, jehož nám představila galeristka Markéta Vlčková  a který nám osobně ke své výstavě řekl:

 

K mým obrazům mě inspiroval analogový videoart ze 70. let 20. století., zelené klíčovací pozadí,  staré béžové počítačové monitory, jarní vzduch, Hana Zagorová, Kalifornie a zastaralé technologie. Když počítače umřou,zůstane po nich duch? Když projdeme místností, zůstává za námi  nějaká esence, nějaká ektoplazma jako cestička za slimákem? Zátiší sestává z předmětů,  obvykle rozmístěných na stole a z jejich vztahu k okolnímu prostoru. Zajímá mě, jak  předměty vidí svět, jak se lidé ve světě květin stávají fantomy, jak nás rychlost  technologických proměn nutí zbavovat se starých přístrojů. To, jak se předměty kolem nás stávají postradatelnými, nám připomíná, že jsme na tom stejně. Jsou počítače důležitější  než lidé? Používáme nástroje my nebo nástroje používají nás? A co láska? Najde si místo mezi ruinami? Vše obklopeno starým harampádím se proměňuje v duchy.“

 

Obrazy vystavené v jídelně hotelu Prokopka jsou přesto všechny ponuré filosofické úvahy Wellse plné zářivých barev – růžových  a zelených.  A lebky? Proč lebky? A proč ne? Když může být na obraze vyhaslý počítač, že? Sám autor však přiznal, že doma má lebku jednu, sice ne pravou, ale umělou. A ty něžné černobílé obrázky? Ty autor  namaloval inkoustem.  Nevelkou, ale zajímavou výstavu doporučujeme ke zhlédnutí…

 

 

 

Ze životopisu (* 1965)

  •  pochází z amerického Kentucky, z města Lexington, jeho otec je spisovatel
  •  vystudoval malbu  na Indiana University
  • 1992 -  MFA získal na Univerzitě Mississippi
  • po expansi amerických studentů v roce 1992 do střední a východní Evropy objevil město Prahu, kde se rozhodl na čas usadit
  • později se vrátil do Ameriky, ale vyhovoval mu klidnější styl života u nás v Česku, takže zde má rodinu (žije v Praze více jak 13 let)
  • obdivuje českou kulturu, zvláště kinematografii 60. let 20. stol.,  považuje ji za jednu z nejlepších na světě
  • kromě malování  překládá a  tlumočí

 

 

 

 

 

 

130 00  Praha 3 - Žižkov

Prokopova 9

Máme otevřeno denně: 11.00 – 21.00 hodin

Vstup: volný

 

Hodnocení:  80 %

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková